Vīriešu mirstība no uroloģiskiem audzējiem ir ievērojami augstāka nekā sievietēm

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 4. februāris 2014 16:14
3099

Vīriešu mirstība no ļaundabīgiem uroloģiskiem audzējiem ir divas līdz trīs reizes augstāka nekā sievietēm, aģentūru LETA informēja Latvijas Urologu asociācijā (LUA).

Izplatītākie uroloģiskie audzēji vīriešiem ir priekšdziedzera jeb prostatas vēzis, nieru vēzis, urīnpūšļa vēzis un sēklinieku vēzis. 2012.gadā prostatas vēzis pirmreizēji tika diagnosticēts 1048 vīriešiem, nieru vēzis - 250 vīriešiem, bet urīnpūšļa vēzis - 301 vīrietim.

Atšķirībā no sievietēm vīriešiem slimības atklāj daudz ielaistākās stadijās, norāda LUA pārstāve Ieva Stibe. Statistika liecina, ka 75% vīriešu sāk ārstēt jau akūtu kaiti.

Prostatas vēzis 2012.gadā paņēmis 394 vīriešu dzīvības, ļaundabīgs nieres audzējs - 135, bet urīnpūšļa audzējs - 155 vīriešu dzīvības. No ļaundabīga nieres audzēja šajā gadā mira arī 72 sievietes, bet no urīnpūšļa audzēja - 60 sievietes.

LUA rīcībā esošā statistika rāda, ka katram desmitajam vīrietim dzīves laikā konstatē ļaundabīgu prostatas audzēju. Lai arī mūsdienu medicīnas iespējas ļauj sekmīgi to ārstēt, ik gadu pieaug vīriešu skaits, kuri no tā mirst. Satraucoša ir tendence, ka mirušo vīriešu skaits vecumā līdz 59 gadiem pieaudzis par 16%. 2012.gadā jaunākais no prostatas vēža mirušais vēl nebija sasniedzis 40 gadu vecumu.

LUA prezidents Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Uroloģijas centra vadītājs Egils Vjaters norāda, ka prostatas vēzis ļoti atšķiras no citiem audzējiem. "Bieži tas iekapsulējies "mierīgi guļ" prostatā, neizraisot nekādus veselības traucējumus vairākus gadus un pat gadu desmitus. Kad parādās sūdzības, pacientam visbiežāk jau ir sākotnējas metastāzes kaulu sistēmā - sāp mugura, gūžas," skaidro Vjaters.

Vjaters vēlreiz uzsver, ka prostatas vēzis ir pilnībā izārstējams un aicina vīriešus pēc 45 gadiem profilaktiskās pārbaudes pie ārsta ieplānot līdzīgi kā automašīnas tehnisko apskati ik gadu. Pirmā pārbaude ir pavisam vienkārša - jāveic prostatas specifiskā antigēna jeb PSA tests, nododot asins analīzes.

Satraukumu rada arī vēlīni diagnosticēts nieru un urīnpūšļa vēzis vīriešiem, norāda LUA pārstāvji. 2012.gadā vīriešu mirstība no nieru vēža bija divas reizes lielāka nekā sieviešu, bet no urīnpūšļa vēža - trīs reizes lielāka. Šo tendenci speciālisti skaidro ar vīriešu nevēlēšanos apmeklēt ārstu, jo īpaši urologu. Riska faktori šīm ļaundabīgajām slimībām ir smēķēšana, ķīmiskas un kancerogēnas vielas, kas saistītas ar arodu, paaugstināts asinsspiediens un aptaukošanās.

Savukārt gados jauni vīrieši parasti nedomā par saslimšanu ar ļaundabīgām slimībām, taču sēklinieku vēzis visbiežāk skar tieši jaunus vīriešus, uzsver LUA speciālisti. Pie šī vēža riska faktoriem pieskaitāma iedzimta sēklinieku nenoslīdēšana, neauglība, fiziskas aktivitātes trūkums.

Rūpējoties par vīriešu veselību, Latvijas Urologu asociācija sadarbībā ar "Draugiem.lv" ir izstrādājusi īpašu aplikāciju, ar kuras palīdzību vīrieši var novērtēt savu veselības stāvokli. Vīrieša veselības tests pieejams mājslapā "www.draugiem.lv/viriesaveseliba/veselibastests".

Kā ziņots, šodien Latvijā tiek atzīmēta Pasaules pretvēža diena, kuras mērķis ir veicināt izpratni un zināšanas par onkoloģiskajām slimībām, to profilaksi, savlaicīgu atklāšanu un ārstēšanās iespējām.

Kristīne Miļūna 
LETA 
Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies