VIDEO: Saslimšana ar hepatītiem A, B, C

10. marts 2010 00:00
2140

Vīrushepatītu saslimšanas un epidēmijas notiek viļņveidīgi. Vai tagad ir pamats satraukumam?

 

Informāciju par vīrushepatītiem sniedz profesore Ludmila Vīksna un bērnu infektologs Dace Zavadska.

 

Profesore Ludmila Vīksna uzsver, ka šobrīd saslimšana ir mazinājusies, bet tas nenozīmē, ka vīruss nav sastopams apkārtējā vidē. Turklāt ņemot vērā, ka infekcija izplatās caur muti un zarnu traktu, par šo slimību nekādā gadījumā nevar aizmirst. Tā jebkurā brīdī var uzliesmot no jauna.

 

Kādi ir A, B un C hepatīti?

 

A hepatīts klasificējams kā visvieglākā hepatīta forma, var būt pat gadījumi, ka cilvēks nekonstatē, ka ir saslimis ar to. Tomēr pēc pēdējās epidēmijas tika lauzti atsevišķi stereotipi par šo slimību. Pirmkārt, ka slimība izplatīta bērnu vidē, jo pēdējās epidēmijas laikā slimoja gan pieaugušie, gan bērni. Otrkārt, ka A hepatītam nav smagas slimības formas- A hepatīta epidēmijas laikā mira 30 cilvēki. Nemainīgi palika fakti, ka slimībai nav hronisku komplikāciju un infekcija nesaglabājas visu mūžu.

 

B un C hepatīts jau ir daudz bīstamāki, jo saslimšana var veicināt hroniskas saslimšanas. Visbiežāk hroniskās saslimšanas skar aknas, tā ir aknu ciroze un aknu vēzis. Abi šie vīrusi skar aknas, bet katrs vīrusa paveids to dara atšķirīgi.

 

Pret A un B hepatītiem ir izstrādāta vakcīna, tā var būt tikai A vai kompleksā AB vakcīna. B hepatīta vakcīna ir iekļauta bērna vakcinācijas kalendārā, A hepatīta vakcīna ir maksas pakalpojums.

 

Vīrushepatītus ir salīdzinoši grūti konstatēt, ja netiek veiktas analizēs, jo, piemēram, hepatīts C var noritēt bez dzeltes. Līdz ar to infektoloģe iesaka, ka, ja cilvēks sajūt slimības simptomus, kas agrāk nav bijuši, obligāti ir jāgriežas pie ārsta un jāveic izmeklējumi. Īpaši bērniem pie pirmās izdevības nav jālieto paraceptamols, jo tieši paraceptamols 15-20 % gadījumu ir iemesls aknu slimībām. Infektoloģe uzskata, ka paraceptamols lietojams tikai pie ļoti augstas temperatūras. Šaubu gadījumos labāk konsultēties ar ārstu nevis ķerties pēc kādiem medikamentiem.

 

Ārstes atzīst, ka sabiedrības zināšanas par vīrushepatītiem ir vājas, turklāt balstītas uz agrāk dzirdētiem apgalvojumiem.

 

Vīrushepatītu izplatīšanās

 

A hepatīts izplatās caur muti un zarnu traktu. Visbiežāk saslimšanu veicina nepietiekama personīgā higiēna (roku nemazgāšana pirms ēšanas, pēc tualetes apmeklējuma), nepietiekoši apstrādāta pārtika ( nemazgāti augļi un dārzeņi, jūras veltes) un netīrs dzeramais ūdens.

 

B un C hepatīts izplatās ar inficētām asinīm. Šos hepatīta veidus visbiežāk var iegūt veicot kosmētiskās procedūras ar netīriem un inficēties instrumentiem, lietojot narkotikas un citos veidos, kur cilvēks nonāk saskarē ar inficēta cilvēka asinīm. Ārstes uzsver, ka medicīnas iestādēs instrumentu dezinficēšana i r augstā līmenī un infekcijas iegūt nav iespējams. Savukārt, skaistumkopšanas salonos veiktās dezinfekcijas procedūras var būt nepietiekamas. HIV infekciju tādā veidā var likvidēt, bet vīrushepatītus iznīcināt jau ir daudz grūtāk un tie prasa īpašu dezinfekcijas procesu, kas ietver gan speciālus līdzekļus, gan īpašus traukus, kuros veikt šo darbību.

 

 

Noklausies radio raidījumu par saslimšanu ar hepatītiem ŠEIT!

Alternative content

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies