Vai zini, kā tika izgudrotas hormonālās tabletes?

kintijasieviesuklubslv
kintijasieviesuklubslv 8. februāris 2011 00:00
1841

Viss sākās jau 1920. gadā, kad Schering zinātnieki uzsāka hormonu pētījumus. Tajā laikā šī sfēra vēl bija diezgan neatklāta. Noskaidrojam, kā veidojies tabletes ceļš nu jau vairāk kā 50 gadu garumā. 

 

 

Pirmā orālo aktīvā estrogēna – etinilestradiola sintezēšana notika 1938. gadā. Etinilstradiols ir estrogēna komponents, ko līdz šai dienai pielieto gandrīz visos kombinētajos orālajos kontracepcijas līdzekļos.

 

Pirmo progesterona saturošu preparātu laida klajā 1933. gadā.

 

Abi šie svarīgie pētījumi kalpoja par pamatu hormonālās tabletes izstrādāšanā.

 

Nozīmīgu lomu tabletes attīstībā nospēlēja arī divas amerikānietes – Margarete Sangere un Katrīna Makkormika, kuras abas bija vienas no aktīvākajām cīnītājām par dzimstības kontroli. Viņas gribēja palīdzēt atrast veidu, kā mazināt ciešanas, ko sievietēm radīja nevēlama grūtniecība. Viņas cīnījās par tādas metodes izgudrošanu, kas ļautu sievietēm pašām izlemt, vai viņas grib palikt stāvoklī.

 

1955. gadā tik radītas pirmās tabletes, ar kurām bija izdevies nomākt ovulāciju. Hormonālo tableti radīja Gregorijs Pinkuss ar savu zinātnisko komandu.

 

1960. gada 11. maijā FDA laida apgrozībā ASV pirmo perorālo kontracepcijas produktu: Envoid. Tablešu sastāvā tolaik bija ievērojami lielāks hormonu daudzums nekā mūsdienu preparātos.

 

Eiropas tirgus hormonālajai tabletei bija visai nesagatavots. Ideja par to, ka sieviete pati spēj kontrolēt kontracepciju, bija pilnīgi jauna, tāpēc Anovlar (pirmais Scherling kontracepcijas līdzeklis) tika iepazīstināts kā preparāts, kas mazina menstruālās sāpes. To izrakstīja tikai precētām sievietēm ar vīra atļauju.

 

Iepakojumā bija minēts, ka „ārstēšanas kursa“ laikā ovulācija nevar notikt. Kontracepcija nebija indikācija, bet gan patīkams blakus efekts.

 

70. gados pētniecība galveno uzsvaru lika uz hormonu devas samazināšanu, saglabājot tabletes kontraceptīvo drošību un labu cikla kontroli. Tika ieviesti jauno progestīna komponenti un dažādi lietošanas veidi.

 

1971. gadā tika radīta minitablete, kas bija radīta tikai no progestīna. Šī tablete bija jālieto katru dienu, nepārtraucot lietošanu arī kārtējo mēnešreižu laikā. Šī tablete nenomāca ovulāciju, bet kontraceptīvais efekts balstījās uz dzemdes kakla gļotādas sabiezējumu, kas veido barjeru spermatozoīdiem. Galvenais trūkums šai kontracepcijas formai bija vāja cikla kontrole – negaidītas asiņošanas tika novērotas visai bieži.

 

1973. gadā tika radīta mikrotablete, kurā etinilestradiola devas samazinājums bija līdz 30 mcg. Kopš tā laika mikrotabletes kļuva par standartu un tabletes ar augstu estrogēna devu vairāk vai mazāk izzuda. Pasaules Veselības Organizācija šo tableti ir iekļāvusi nozīmīgāko zāļu sarakstā.

 

1985. gadā Schering piedāvāja esošā produkta jaunu, zemāka dozējuma versiju, kas balstījās uz ciproterona acetātu (CPA). Tas ir efektīvs progestīns, kas nomāc ovulāciju. Turklāt tas bloķē vīrišķo dzimumhormonu (androgēnu) darbību.

 

Sievietes organisms būtībā ražo nelielu vīrišķo dzimumhormonu daudzumu, tomēr dažām sievietēm to daudzums var būt pārmērīgs. Rezultātā var būt ļoti taukaina āda, pinnes un stiprs sejas apmatojums. Šīs sievietes tagad var baudīt CPA antiandrogēno efektu. Produkts ir piemērots mērenu līdz pat smagu piņņu gadījumu ārstēšanai sievietēm, kurām tai pašā laikā nepieciešama arī droša kontracepcija.

 

1987. gadā Schering iepazīstināja ar savu jauno tableti, kuras sastāvā bija jauns progestīns – gestodēns.

 

1990. gads hormonālās kontracepcijas vēsturē ir īpašs ar intrauterīno sistēmu (IUS), kas sastāv no T formas plastmasas rāmīša, ko ieskauj hormonu cilindrs, kas pakāpeniski izdala nelielas hormonu devas. IUS ginekologs ievieto tieši dzemdē, un tā ir efektīva līdz pat 5 gadiem.

 

Sistēmas pamatā ir hormonu lokālā efektivitāte. Dzemdes kakla gļotādu viskozitāte palielinās, līdz ar to spermatozoīdiem ir grūti iespiesties un sasniegt dzemdi.

 

Tāpat šī sistēma nomāc endometriju augšanu, šādi izvairoties no cikliskiem sabiezējumiem. Tas izmaina asiņošanas ritmu. Ja sievietes, kuras izmanto tradicionālās vara spirāles bieži vien sūdzas par smagām un sāpīgām asiņošanām menstruāciju laikā, tad lietojot spirāli, daudzām sievietēm menstruācijas ir vieglas un apmēram 20 % sieviešu to nav vispār. Šis blakus efekts ir priekšrocība sievietēm, kuras menstruāciju laikā zaudē daudz asiņu.

 

Šobrīd IUS tiek lietots ne tikai kontracepcijas nolūkiem, bet arī smagu menstruālo asiņošanu ārstēšanā.

 

1990. gadā Schering zinātnieki izgudroja un 2000. gadā sāka ražot vēl vienu progestīnu – drospirenonu. Tam papildus dzimuma hormona efektam, piemīt vēl viena īpašība, kas raksturīga dabiskajam progesteronam (bet netiek novērota tradicionālajiem sintētiskajiem progestīniem) – tas kontrolē ūdens un sāls vielmaiņu, šādi novēršot šķidruma aizturi organismā.

 

Progesterons veicina sāls un ūdens izdalīšanos, bet estrogēns tieši pretēji – kavē ūdens un sāls izvadīšanu no organisma. Estrogēna veicinātā ūdens aizture organismā dažreiz rada nelielas, bet nepatīkamas blakus parādības, kuras ir novērotas dažādām sievietēm, uzsākot lietot hormonālo kontracepciju: sievietes novēroja nelielu pieņemšanos svarā ( 1 līdz 2 kg), dažreiz paaugstināja krūšu jutīgumu un pat sāpes krūtīs.

 

Drospirenonu saturošās tabletes ir pieejamas ar 20 un 30 mcg etinilestradiolu, bet jaunākais šo tablešu veids satur tikpat daudz hormonu, cik 20 mcg tabletes, bet nāk jaunā 24/4 dozēšanas režīma iepakojumā.

 

Kāda ir kontracepcijas nākotne?

 

Plāno tabletēm pievienot folskābi (tas ir vitamīna B paveids). Sievietēm, kas domā par bērniņu, iesaka jau iepriekš sākt lietot folskābi, lai samazinātu iedzimtu nervu caurulītes defekta risku. Tā kā daudzām sievietēm grūtniecība iestājas jau ļoti īsu laika sprīdi pēc tablešu lietošanas, tad tablete ar folskābi nodrošina pietiekamu šīs vielas daudzumu jau no pašiem grūtniecības pirmssākumiem.

 

Ir plānots tabletei izveidot arī elastīgu režīmu.


Pieredze rāda, ka tableti var lietot ilgstošu laika periodu bet ikmēneša asiņošanām. Patiesībā daudzas sievietes pašas maina tabletes lietošanas ritmu, piemēram, ja viņas dodas atvaļinājumā un grib izvairīties no asiņošanas šajā laikā. „Flex“ koncepcija, kura pašreiz ir attīstības stadijā, balstīta tieši uz šo ideju.

 

Ienāk estradiols


Kopš 2009. gada maija Eiropā ir pieejams jauns orālais kontracepcijas līdzeklis. Tā estrogēna komponents atšķiras no praktiski visiem pārējiem orālās kontracepcijas līdzekļiem. Šī tablete satur estradiola valerātu, kas sievietes organismā tiek pārvērsts estradiolā – tajā pašā estrogēnā, ko sintezē sievietes organisms.

 

Jaunajā tabletē ir kombinēts estradiola valerāts ar progestīnu dienogestu un tai ir jauns dozēšanas režīms (26 hormonālās tabletes un 2 hormonu nesaturošas tabletes). Dinamika, samazinot estrogēnu un palielinot progestīnu, tika speciāli veidota, lai hormonu līmenis būtu pareizs īstajā cikla laikā, šādi sniedzot vēl augstāku izsargāšanās līmeni un labāku cikla kontroli.

 

 

Apkopoja Kintija Bulava, www.sieviesuklubs.lv

Sieviešu Kluba diskusijai:

Ko vēl par hormonālajām tabletēm tu gribētu noskaidrot?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies