Turpinām ieskatīties kontracepcijas vēsturē 20. gadsimts: sākas seksuālā revolūcija

kintijasieviesuklubslv
kintijasieviesuklubslv 29. janvāris 2012 00:00
1153

Vai zini, kad izgudroja pirmās hormonālās tabletes? Kādēļ krūšturis tiek saukts par sieviešu apspiešanas simbolu?

 

 

20. gadsimta 60. gadi bija jaunās brīvās mīlestības kultūras vēstnesis. Miljoniem jauniešu pieņēma mīlestības spēku un seksa priekus kā dabisku dzīves sastāvdaļu. Iespējams, ka šo kustību izraisīja kontracepcijas tablešu izgudrošana 1960. gadā, kas ļāva sievietēm izvēlēties ērtu un uzticamu kontracepcijas metodi. Tablete kļuva par seksuālās revolūcijas simbolu un par pamatu turpmākai sieviešu brīvībai.

 

60. gadi ir īpaši ar vēl kādu notikumu – krūšturis kļuva par sieviešu apspiešanas simbolu un par feminisma aktīvistu uzbrukuma mērķi. 1968. gada 7. septembrī notika simbolisks akts: „Brīvības atkritumu tvertne“. Tā tika piepildīta ar krūšturiem, augstpapēžu kurpēm, mākslīgām skropstām un citiem priekšmetiem, kas tika uzskatīti par sieviešu apspiešanas instrumentiem. Kāds bija ieteicis to visu aizdedzināt, taču patiesībā nekāda dedzināšana nenotika. Daudzi žurnālisti, aprakstot šo notikumu, lietoja terminu – krūšturu dedzināšanu. Šī frāze kļuva par sieviešu brīvības simbolu un par to sieviešu devīzi, kuras izvēlās nevalkāt krūšturus.

 

Kontracepcijas tablešu laišana tirdzniecībā bija drosmīgs solis puritāniskajos 60. gados. Konservatīvie politiķi un baznīca stipri iebilda pret tabletētm, draudot ar pieklājības normu sagraušanu un ģimenes institūcijas izjukšanu. Par tabletēm zināja tikai neliels skaits ginekologu, un tie izrakstīja kontracepcijas tabletes tikai precētām sievietēm un tikai ar vīra piekrišanu. Bet ziņas izplatījās ātri, un bez lielas reklāmas kampaņas sievietes viena otrai stāstīja par dakteriem, kuri izraksta šīs tabletes.

 

Jau 1965. gadā apmēram sešiem ar pusi miljoniem precēto un neprecēto sieviešu tika izrakstītas kontracepcijas tabletes.

 

1968. gada 25. Jūlijā pāvests Pāvils VI publiskoja vēstījumu „Humanae Vitae“ (Par cilvēka dzīvi). Tajā ir rakstīts, ka tādas laulības dvīņu funkcijas kā mīlestības vairošana starp vīru un sievu un atvērtība pret bērniem ir tik tuvas, ka tās var uzskatīt par nedalāmām. Praktiski, tas nozīmē „Nē“ tabletei un citām nedabiskām izsargāšanās metodēm.

 

70. gados pieaug sievietes loma industriālajā sabiedrībā. Arvien vairāk sieviešu ienāk darbaspēka tirgū. Hārvardas Universitātes ekonomikas profesore Klaudija Goldinga argumentē sieviešu jauno ekonomisko lomu tieši ar hormonālās tabletes parādīšanos.

 

Interesanti, ka 70. gadu vidū revolucionārā un atbrīvošanas tablete izraisa feministu uzbrukumu. Tobrīd sievietes saskatīja tabletē kārtējo patriarhālās kontroles mēģinājumu.

 

70. gados notika vēl kāds jauns pavērsiens. Luīze Džoja Brauna, kura ir dzimusi 1978. gada 25. Jūlijā, ir pasaulē pirmais mēģenes bērns.

 

Tāpat 70. gados kļūst populāri padomi seksā. Tiek izdodas dažādas filmas un grāmatas. Hormonālajai tabletei, kā ērtam un uzticamam kontracepcijas līdzeklim ir izšķiroša loma sabiedrības diskusijās par seksu un arī dzimumu lomas maiņu sabiedrībā.

 

70. gados jutekliskumam parādās arī garīgā puse: Rahneesh Chandra Mohan atklāj terapijas centrus Indijā un vēlāk arī daudzviet pasaulē. Savā mācībā viņš uzsver meditācijas, apziņas, radošas pieejas, mīlestības un humora lomu. Viņa uzskati ir pretrunā ar tradicionālajiem reliģiskajiem uzskatiem, un, viņš arī propagandē atklātāku attieksmi pret seksualitāti. Pateicoties šiem uzskatiem viņš iegūst seksa guru reputāciju.

 

1979. gadā Margarita Tečere tika ievēlēta par Anglijas premjerministri. Tieši viņa vislabāk simbolizē devīzi – sieviete pie varas.

 

Romas katoļu baznīcas nostāja pret hormonālo tableti paliek nemainīga arī 80. gados.

 

80. gados atkal parādās aktīvas diskusijas par kontracepciju. Kopš Otrā pasaules kara laika tika izgudroti daudzi kontracepcijas veidi sievietēm, bet vīriešu kontracepcijā 400 gadu laikā nekas diži nav mainījies. Feministes pieprasa, lai vīrieši kļūtu atbildīgāki par savu seksuālo dzīvi un tēva pienākumiem. Tiek diskutēts par vīrieša tableti.

 

1993. gadā vadošais Anglijas izdevums „The Economist“ nosauc hormonālo tableti par vienu no mūsdienu pasaules septiņiem brīnumiem.

 

20. gadsimta 90. gados notikušas dažādas konferences saistībā ar problēmām un jautājumiem, kas skar sievietes, tai skaitā ģimenes plānošanu un darbošanos politiskajā un ekonomiskajā arēnā.

 

Kādā no 1998. gadā Francijā veiktajiem pētījumiem 57 % sieviešu – respondentu atbildēja, ka karjera viņām ir tikpat svarīga, cik ģimene. Tas bija par 5 % vairāk nekā relatīvi brīvajos astoņdesmitajos.

 

Pēc 2004. gada Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) veiktā pētījuma sievietes mūžs ir ilgāks nekā vīrieša. Industriālās valstīs sievietes mūžs ir par 6 līdz 8 gadiem ilgāks nekā vīrieša.

 

Divtūkstošajos gados tika uzņemts kulta TV seriāls „Sekss un lielpilsēta“. Daudzi skatītāji seriāla galveno varoni – kurpju un iepirkšanās apsēsto Keriju Bredšovu uzskata par feminisma nāves tēlu.

 

Saskaņā ar 2008. gada Pasaules dzimumu nevienlīdzības pētījuma atskaiti, arī 50 gadus pēc pirmās hormonālās tabletes ienākšanas mūsdienu sabiedrības dzīvē līdztiecība vēl aizvien nav panākta.

 

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Kuri, tavuprāt, ir spilgtākie notikumi, kas raksturo sievietes dzīvi 21. gadsimtā?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
rrr 30. janvāris 2012 19:23

Es gan aizdomājos, cik neskaitāmi cilvēki tiek apkaunoti tāpēc, ka viņu vārdā kāds izsakās par lietām, par ko viņi neko nav teikuši un par ko klusē arī viņu Svētie raksti. Nav jau mūsdienās nekā labāka - teikšana ir patērētāju kultūras reliģijai, zaļajai reliģijai, mediju reliģijai un citām :)
Kā saka - cilvēks ir reliģiska būtne neatkarīgi no tā, uz ko vērš savu ticību. Un ir labi, ja viņa ticība un pārliecība ir objektivitātes meklējumos, nevis iegrimusi dziļos aizspriedumos par visu neierasto. Hormonālā kontracepcija ir brīnišķīga lieta, īpaši to novērtēju tagad, kad pēc gandrīz 5 gadu lietošanas nolēmu pārtraukt... :D

enya 1. februāris 2011 19:29

Interesants raksts! Lasot, aizdomajos, cik labi, ka baznicai vairs nav lielas teikshanas musdienas, pamazam cilveki sak mosties no religiskaa murga un domaa pashi ar savu galvu, nevis tic tukstoshiem gadu atpakal sarakstitam "patiesibam"...

Kā pievienot rakstus Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Redaktores sleja

Pārmaiņas...

Pārmaiņas...

Kādi konkursi notiek Sieviešu klubā

Skaistumkopšanas balvas, kino un teātru biļetes, grāmatas

Horoskopi

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā