Sešas idejas, kā izvairīties no mazkustīguma ikdienā un gūt enerģiju

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 24. novembris 2015 01:22
4573

Mazkustīgums ir viens no cēloņiem neārstējamām saslimšanām visā pasaulē. Kustība ir ne vien veselības priekšnoteikums, bet arī prieka avots. Ieviešot ikdienā mazas izmaiņas, soli pa solim var pierast pie aktīva dzīvesveida, kas sniedz gan enerģiju, gan dzīvesprieku, turklāt izmantojot tehnoloģijas savā labā, lai kustības būtu samērīgas ar paša iespējām. Tā aicina tehnoloģiju zīmols „Garmin”, piedāvājot sešas idejas, kā kļūt aktīvam ikdienā. 

„Pirms dažiem gadiem veiktajā starptautiskā pētījumā* zinātnieki secinājuši, ka pasaulē katrs trešais iedzīvotājs ir mazkustīgs, kā rezultātā ik gadu no mazkustīguma izraisītām saslimšanām mirst 5.3 miljoni iedzīvotāju. Īpaši bēdīgi rādītāji ir 13 līdz 15 gadus veciem pusaudžiem, no kuriem gandrīz 80% ir ar izteikti zemu fizisko aktivitāti. Arī Latvijas rādītāji liecina, ka vairāk nekā 30% iedzīvotāju kustas pārāk maz, tā apdraudot savu veselību,” uzsver „Garmin” pārstāvis Dmitrijs Ļisicins, skaidrojot, ka no mazkustīguma palīdz izvairīties ne tikai sporta zāle, bet pat mazas izmaiņas ikdienā, padarot to aizvien aktīvāku. „Lai saglabātos kustību prieks, ir svarīgi nepārpūlēties. Tādā gadījumā ir būtiski sekot līdzi savai sirdsdarbībai, ko[]’

 jaunākās viedierīces dara, lasot pulsu no plaukstas locītavas un pat brīdinot, kad jāsamazina temps, ja cilvēks kustas pārāk ātri iecerētajai distancei.”

Darba dienā. Nav jāmeklē īpašs laiks fiziskām aktivitātēm. Pietiek, ja ikdienā izmantosi katru iespēju kustēties – kaut vai runājot pa mobilo tālruni, celies kājās un staigā pa kabinetu vai ej veikt zvanu uz citu telpu, bet pusdienlaikā ej tālāk par biroja virtuvi, kaut vai mazā piknikā ārpus telpām, neaizmirstot kāpt pa kāpnēm un noiet dažas sabiedriskā transporta pieturas kājām.  

Birojā. Smēķēšanas vai kafijas vietā izvēlies vingrojumu! Tā iesaka „DCH Studijas” fitnesa treneris Ralfs Upmanis, piedāvājot mazus noslēpumus saspringuma mazināšanai ikdienā, jo cigarete vai kafija tikai rada papildu stresu. Pirmkārt, izstaipies ik reizi, kad jūti tādu vajadzību, lai noņemtu saspringumu. Otrkārt, atver logu vai vismaz palūkojies ārā, pieejot pie tā, jo skats uz ārpasauli nomierina un dod enerģiju. Treškārt, sakārto savu ķermeni, pieejot pie sienas, lai piespiestu mugurkaulu, jostas vietu un kājas, nolaistu plecus, ievilktu vēderu un sasprindzinātu sēžas muskuļus. Šai stājā stiepies ar pakausi uz augšu, neatraujot pirkstgalus. Šai darbībai jāļauj sajust vieglums. Ceturtkārt, lieto istabas temperatūras ūdeni, lēnām to izdzerot.

Treniņos. Nekad neatsakies no treniņa pat tad, ja šķiet, ka pēc darba dienas jau esi noguris. Fiziskas aktivitātes sniedz gandarījumu, uzlādē emocionāli un palīdz atjaunoties garīgi nākamai darba dienai. Ja grūti saņemties vakarā, tad celies argāk un vingro no rīta. Kā motivācija var kalpot arī savu treniņu rezultātu mērījumi, ko palīdz veikt viedās tehnoloģijas, piemēram, fitnesa aproce vai sporta pulkstenis, un dalīšanās rezultātos tiešsaistē ar draugiem, kolēģiem vai citiem sportotājiem.

Mājās. Laiks kopā ar ģimeni nenozīmē tikai kopīgu kino skatīšanos vai brokastis svētdienā. Lielisks fizisks treniņš ir arī spēlēšanās kopā ar bērniem, īpaši ārpus telpām, jo arī šīs aktivitātes lieliski iekustina pašus vecākus, vienlaikus stiprinot attiecības ar bērniem. Arī tadās nodarbēs ar tehnoloģiju palīdzību var sekot līdzi savai sirdsdarbībai, lai tā būtu saskaņā ar fiziskajām nodarbēm, pasargājot no pārpūles, kas var mazināt vēlmi būt aktīvām nākamajā dienā.

Brīvdienās. Ja brīvdienās ir ierasti izbraucieni ar ģimeni, ir vērts pievērsties pārgājieniem, nosakot konkrētu kilometru distanci, iespējams, arī liekot plecos treniņam smagāku mugursomu ar veselīgām pikinika lietām. Turklāt fiziskai daudzveidībai jāizvēlas arī dažādas pārgājiena vides – gan tur, kur var soļot, gan kur var skriet vai kāpt kalnā, jo tas palīdzēs nodarbināt dažādas muskuļu grupas, neatrodoties sporta zālē, bet esot kopā ar draugiem vai ģimeni.

Naktsmiers. Visvērtīgākā atjaunošanās pēc aktivitātēm un pirms tām ir labs, netraucēts miegs. Tāpēc izgulies, iztiekot bez kofeīna un trokšņiem, guļot tumšā un vēsā telpā, gulēt ejot pēc iespējas vienā un tai pašā laikā. Ja ir iespēja, enerģiju atjauno arī īsa pusdienlaika snauda. Viedierīces mēra arī miega režīmu, nosakot, cik mierīga vai nemierīga bijusi nakts, lai zinātu, vai nav bijusi pārpūle un vai esi gatavs jaunas dienas aktivitātēm.

*Pētījums (2012), ko veikuši 33 pasaules valstu zinātnieki, publicēts Lielbritānijas medicīnas žurnālā „The Lancet”.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
Linduchy 24. novembris 2015 14:31

Bet man ļoti patīk Galerija centrs kāpnes - vienmēr atceros bērnību, kad ar mammu turp devāmies :)

LosOjosVerdes 24. novembris 2015 13:03 pece

Mani tās besī, jo tās ne visur ir iebûvētas, un tās ir șauras. Piemėram, Spicé pa vidu ir bez maz vai vītņveida, bet es tāpat kāpju:D

pece 24. novembris 2015 12:53 LosOjosVerdes

Piedod, bet kāpnes lielveikalā mani besī :D

pece 24. novembris 2015 12:52 LosOjosVerdes

Oooooooooo, jā. Bezmaksas steperis - trepes rullē. Man sanāk ikdienā izmantot diezgan daudz, jo ar Bosu sēžam dažādos stāvos. Citi saka, ka tālu, man šķiet lieliska iespēja izlocīt kājas!

pece 24. novembris 2015 12:51 Nymph

Bet protams, vismaz 100 m attālumā no darba vietas :)

LosOjosVerdes 24. novembris 2015 12:36

TREPES. Ğeniālākais no izgudrpjumiem. Nost ar liftiem, pacėlājie, eskalatoriem un tmldz brīnumiem!!! Vai esat ievėrojuši, cik maz cilvėku vispār izmanto trepes, piem., lielveikalā? Vienmēr būsi viens uz tām, ja gribēsi uzkāpt/nokāpt, toties braucamie jauniešu pilni. Savējos mēğinu dresėt, ka jākāpj kājām, bet ko dara, kad manis nav, nezinu

Nymph 24. novembris 2015 11:28 pece

Un tualeti vēlams novietot ēkas augšējā vai apakšējā stāvā, lai piespiestu noiet vairāk kā 10 metrus :D

pece 24. novembris 2015 11:04

Visas labi zin, ka ir jādzer daudz ūdens/tējas, bet reiz lasīju šim ģeniālu pamatojumu -daudz šķidruma esot jādzer sēdoša darba darītājiem, lai wc apmeklējums piespiestu izkustēties.