Pieci mīti par Omega-3 taukskābēm jeb ar zivīm ne vienmēr ir pietiekami

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 6. novembris 2019 17:56
201

Pēdējo 5 gadu laikā audzētavās audzētajos lašos taukskābju līmenis ir krities par 50%

“Laikā no 4 līdz 8 gadu vecumam bērni izaug par 25%*. Bez fiziskajām aktivitātēm arī uzturam ir ļoti svarīga nozīme bērnu fiziskajā un garīgajā attīstībā. Viena no būtiskākajām lietām, kas jāuzņem papildus, ir Omega-3 taukskābes, kas palīdz redzes un smadzeņu attīstībā, veicina kaulu un sirds veselību,” komentē NUTRILITETM eksperte Katarzyna Golos. Populārākais taukskābju uzņemšanas avots ir zivis vai zivju eļļa, taču joprojām pastāv arī vairāki mīti par mums tik vajadzīgajām taukskābēm. 

1. Papildus uzturam nav vajadzības lietot Omega-3

Lietojot uzturā zivis, ir iespējams saņemt nepieciešamo taukskābju devu pilnvērtīgai smadzeņu darbībai, taču ir vairāki blakus faktori, kas jāņem vērā. Ne vienmēr iespējams apēst tik ievērojamu daudzumu zivju, pie tam pētījumi liecina, ka cilvēki neprot zivis pagatavot, tās daļai – īpaši bērniem – negaršo, kā arī pieaug veģetārisma un vegānisma piekritēju skaits. Interesanti, ka būtiska loma taukskābju līmenim zivīs ir tam, vai tās audzētas zivju audzētavā vai zvejotas savvaļā. Pētījums liecina, ka 5 gadu laikā omega-3 līmenis zivju audzētavās audzētiem lašiem ir krities par 50%, tātad, lai uzņemtu noteiktu daudzumu taukskābju, zivis jāapēd divas reizes vairāk nekā pāris gadus atpakaļ.** 

2. Taukskābes nepieciešamas tikai ar sirds slimībām sirgstošajiem 

Omega-3 taukskābes ir būtiskas sirds veselībai, taču tās dod savu devumu arī kaulu un locītavu veselībā, palīdz uzturēt labu redzi, nodrošina labu smadzeņu darbību. “Tās samazina triglicerīdu līmeni, regulē holesterīna līmeni, uztur veselus asinsvadus, palielina absorbētā kalcija daudzumu zarnās daļēji, uzlabojot D vitamīna iedarbību un uzlabojot kaulu stiprumu un kaulu kolagēna sintēzi. Grūtniecības un bērniņa barošanas laikā, mātei uzņemot šīs taukskābes 250 mg/dienā, veicina augļa un zīdaiņa normālu acu un smadzeņu attīstību. Mazulim uzņemot ik dienu vismaz 100 mg Omega-3 taukskābes – tās palīdz uzturēt normālu smadzeņu darbību un veicina redzes attīstību bērniem līdz 12 mēnešiem, tas ietekmēs, cik spilgtu šo pasauli viņi redzēs, kā arī samazina acs slimību risku” atzīmē ģimenes ārste Gerda Lielause.

3. Nav svarīgi, cik daudz, galvenais - lietot

Daudzi uzskata, ka devas nav tik būtiskas, svarīgākais – lietot ik pa laikam uzturā zivis vai jūras produktus. G.Lielause atzīmē, ka devai ir nozīme: “Zivju eļļā esošo nepiesātināto taukskābju Omega3 profilaktiskai dienas devai ir jābūt vismaz 600 mg, savukārt pacientiem ar sirds vai asinsvadu saslimšanām – pat 1000-4000 mg dienā. Devas bērniem noteiks pediatrs pēc vecuma, un kvalitatīvu eļļu var dot jau zīdaiņiem no 4-6 nedēļu vecuma, par ko jābūt ražotāja informācijai uz iepakojuma”. 

4. Omega-3 pietiekami daudz var uzņemt arī no augu valsts 
Omega-3 tauku veidi ir: eikozapentaēnskābe (EPA), dokozaheksaēnskābe (DHA) un alfa-linolēnskābe (ALA). EPA un DHA ir atrodami galvenokārt noteiktās zivīs. ALA galvenokārt atrodams augu avotos, ieskaitot linu sēklas, čia sēklas un valriekstus, kā arī dažās zivīs un gaļā. Tātad Omega-3 taukskābes var uzņemt arī no augu valsts produktos, taču tajos esošais Omega-3 daudzums ir ļoti neliels un šie produkti būtu jāapēd ārkārtīgi lielos apjomos, lai uzņemtu vajadzīgo devu.

5. Visi uztura bagātinātāji ir kvalitatīvi

Pirms sākt lietot uztura bagātinātājus par to ražotāju un kvalitāti ir iespējams pārliecināties Pārtikas un veterinārā dienesta uztura bagātinātāju reģistrā. “Ir ļoti svarīgi pārliecināties par uztura bagātinātāju izcelsmes vietu un sastāvu, lai uzturā tiek iekļauts kvalitatīvākās uzturam nepieciešamās vielas,” uzskata NUTRILITETM eksperte K. Golos.

Par Amway
Amway ir tiešās pārdošanas kompānija, kura atrodas Adā, Mičigānā, ASV. Pazīstamākie Amway zīmoli ir Nutrilite™ vitamīni, minerālvielas un uztura bagātinātāji.  Artistry™ ādas kopšanas un dekoratīvā kosmētika, eSpring™ ūdens attīrīšanas sistēmas un XS™ enerģijas dzērieni. Saskaņā ar 2019. gada tiešās pārdošanas ziņu Global 100 pārdošanas rezultātiem pasaulē 2018. gadā, Amway ir pasaules tiešās pārdošanas līderis, gada pārdošanas rādītājiem ietverot ieņēmumus no tiešās pārdošanas darbībām un citām saimnieciskām darbībām. Plašāka informācija: amwayglobal.com/newsroom.

Par NUTRILITE™ 
NUTRILITE ir pasaulē populārākais vitamīnu un uztura bagātinātāju zīmols. Pamatojoties uz 80 gadu gaitā gūtām zinātniskām atziņām un pētniecības rezultātiem, NUTRILITE™ komanda ir noslīpējusi īpašu "no sēklas līdz gatavajam produktam" ražošanas praksi, lai saglabātu kvalitāti un nodrošinātu produktu konsekvenci, iedarbīgumu un drošumu. NUTRILITE™ zīmols ir vienīgais pasaules vitamīnu un minerālvielu zīmols, kas pats audzē, ievāc un apstrādā augus savās sertificētajās bioloģiskajās saimniecībās ASV, Meksikā un Brazīlijā.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
pece 7. novembris 2019 09:38

PVD reģistrā ir jēga ieskatīties, lai saprastu vai to, ko piedāvā, ir reģistrēts vai tas ir kākds kaktu izstrādājums, bet par kvalitāti tur esošie dati gan nesaka neko.