Peldēšanās ar kontaktlēcām uz acīm– risks iegūt acu iekaisumu

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 26. jūlijs 2016 13:59
1482

Ūdens ir dažādu mikroorganismu un baktēriju mītne. Tas attiecas uz peldbaseina, upes, ezera, jūras un arī krāna ūdeni, kas nozīmē - saskaramies ar tiem ik dienas. „Izklausās biedējoši, taču regulārā saskarsme ar šiem mikroorganismiem un baktērijām norit bez kaitējuma mūsu organismam, jo darbojas dažādi aizsargmehānismi. Pasargātas ir arī mūsu acis, jo viss kaitīgais tiek aizskalots ar asarām, kad mirkšķinām –  ar vienu  būtisku piebildi – ja vien peldamies bez kontaktlēcām uz acīm”, norāda „Outlet Optika” optometriste-kontaktoloģe Sarmīte Gžibovska. 

Kādēļ kontaktlēcas nedrīkst saskarties ar ūdeni?

Cilvēki, kuriem ir nepieciešama redzes korekcija, ikdienā izvēlas lietot brilles vai kontaktlēcas. Skaidrs ir viens – ar ierastajām optiskajām brillēm ūdens peldes nav visai ērtas, un reti redzēsim ūdens baudītājus ar brillēm uz acīm. Aktīvās atpūtas cienītāji šādā situācijā labprātāk izvēlēsies lietot kontaktlēcas, tomēr redzes speciālisti šajā gadījumā teiks – „stop, kontaktlēcas nedrīkst saskarties ar ūdeni!” Kā norāda „Outlet Optika” optometriste-kontaktoloģe S.Gživobska, kontaktlēcu struktūra ir līdzīga sūklim. Brīdī, kad kontaktlēca saskaras ar ūdeni, tas tiek absorbēts un it viss, kas atrodas ūdenī, saskaras ar acs virsmu. Ja dotos peldēties bez kontaktlēcām uz acīm, nostrādātu acu „aizsargmehānisms” – mirkšķinot, viss kaitīgais no acs virsmas tiktu aizskalots prom ar asarām. Toties, ja kontaktlēcas ir uz acīm, mikroorganismi var slēpties zem tām, apdraudot mūsu acu veselību.

Akantamēba – acīm bīstamākais mikroorganisms

Atklātās ūdenstilpnēs vairāk esam pakļauti mikrobiem, kas var izraisīt acu infekcijas. Savukārt baseina ūdenī esošās ķīmiskās vielas var radīt nopietnu kairinājumu acs virsmai. Tomēr acīm visbīstamākais mikroorganisms ir akantamēba, kas ir sastopama pat filtrētā un ķīmiski attīrītā ūdenī! Akantamēba izraisa nopietnu, ļoti sāpīgu un grūti ārstējamu acs priekšējās virsmas iekaisumu jeb acanthamoeba keratitis. Iekaisuma sākumposmā rodas svešķermeņa sajūta uz acs. Nākamie simptomi ir sāpes, apsārtums, asarošana, fotofobija jeb bailes no gaismas, redzes miglošanās. Ja iekaisums netiek savlaicīgi atklāts un ārstēts, diemžēl, tas bieži beidzas ar neatgriezenisku redzes zudumu. Akantamēbu klātbūtne ūdenī ir arī iemesls, kāpēc ar krāna ūdeni patiešām nedrīkst skalot kontaktlēcu konteineri, pinceti vai doties dušā, nenoņemot no acīm kontaktlēcas.

Dodoties peldēt – atstāj kontaktlēcas konteinerī

Acs infekciju riski nebūt nav vienīgie iemesli, kādēļ pirms peldes kontaktlēcas labāk atstāt tām speciāli paredzētā konteinerī. Saskarsmē ar ūdeni, kontaktlēca „uztūkst”, un uz acs virsmas kļūst ciešāka. Šis process  var radīt diskomforta un sausuma sajūtu. Kontaktlēcā iekļuvis hlorēts un sāļš ūdens acs virsmai rada ilgstošu ķīmisku kairinājumu, kas noved pie apsārtušas, tūskainas un iekaisušas acs gļotādas. Protams, ir arī risks kontaktlēcas vienkārši pazaudēt, jo tās var tikt noskalotas no acs virsmas ar ūdens plūsmu. Tomēr šis risks ir nieks, salīdzinot ar draudiem iegūt acs infekciju. Piekritīsiet?

Sargā sevi pats!

Ja tomēr izvēlies peldēties ar kontaktlēcām uz acīm vai, piemēram, nodarbojaties ar kādu ūdens sporta veidu, kur kontaktlēcas sniedz ievērojami lielāku komfortu un priekšrocības nekā brilles, tad izvēlies vienas dienas kontaktlēcas. Pēc peldes tās uzreiz izmetiet, bet acu virsmu noskalojiet ar pilieniem - mākslīgajām asarām. Veids, kā pasargāt acis peldoties, ir kvalitatīvu peldbriļļu lietošana, ko var apvienot ar kontaktlēcu nēsāšanu. Ja vēlies dienu pavadīt, piemēram, jūras krastā, bet nevēlies izmest savas kontaktlēcas jau pēc pirmās peldes, dodoties ūdenī velc pedbrilles, savukārt krastā neaizmirsti par saulesbrillēm, lai pasargātu acis un ādu ap tām no UV staru ietekmes. Peldbrillēm ir labi jāpieguļ, ūdens nedrīkst piekļūt acīm. Turklāt,  vadoties pēc individuāliem redzes parametriem, ir iespējams sevi nodrošināt ar optiskajām peldbrillēm, kad kontaktlēcas pat nebūs nepieciešamas. Šis ir acīm vēl drošāks peldēšanās veids. Visbiežāk gan optiskās peldbrilles izvēlas profesionāli sportisti, kuri daudz laika pavada saskarsmē ar ūdeni un savām acīm vēlas sniegt visaugstāko drošību.  

Nekavējoties pie ārsta!

Ja parādās kādas sūdzības (acu apsārtums, dedzināšana, acu sāpes, redzes miglošanās), pēc iespējas ātrāk sazinies ar savu redzes speciālistu! Savlaicīga rīcība ir būtiska, lai maksimāli ātri sāktu pareizāko ārstēšanu. Turklāt, ja peldējies ar kontaktlēcām uz acīm vai kā citādi ļāvi ūdenim saskarties ar kontaktlēcām, neaizmirsti par to pastāstīt ārstam! 

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies