Pasargā sevi no cilvēka papilomas vīrusa!

8. marts 2010 00:00
1761

Iepriekš pārslimota HPV infekcija neveido pietiekamu imunitāti, kas spētu pasargāt no atkārtotas infekcijas, tādēļ inficēšanās risks sievietēm saglabājas visu mūžu. Atšķirībā no dabīgās imunitātes, vakcinācija nodrošina spēcīgu un ilgstošu imunitāti jeb aizsardzību gan pret sākotnēju, gan atkārtotu HPV infekciju.

{smallpic:1}

Vakcinācija ir dzemdes kakla vēža profilakses metode, kas darbojas, stimulējot sievietes imūnsistēmas spējas sniegt papildu aizsardzību pret HPV infekciju.

 

Pēc vakcinācijas sievietes imūnsistēma atpazīst „uzbrūkošos” vīrusus un izstrādā antivielas, kas cenšas tos iznīcināt vai padarīt nekaitīgus. Šādā veidā imūnā sistēma labāk spēj aizsargāt sievieti no dzemdes kakla vēža.

 

Pat ja sieviete jau ir nonākusi saskarē ar vīrusu, vakcinācija vēl aizvien ir noderīga. Kaut arī HPV infekcija ir izplatīta to sieviešu vidū, kurām ir seksuālas attiecības,  lielākā daļa no tām nav inficētas ar visiem vakcīnā iekļautajiem vīrusa tipiem.

 

Tas nozīmē, ka nevakcinējoties viņas var pirmreizēji inficēties ar citu augsta riska vīrusa tipu vai atkārtoti inficēties ar to pašu vīrusa tipu, ko iepriekš! Sievietei pirms vakcinācijas nav obligāti jānosaka vīrusa klātbūtne organismā, jo ar šīs analīzes palīdzību nav iespējams konstatēt, vai vīruss ir nepārejošs vai nē. Vakcinējoties, sieviete iegūst aizsardzību pret jau iepriekš konstatētā vīrusa tipa atkārtotu infekciju, ja šis tips ir iekļauts vakcīnas sastāvā, kā arī aizsardzību pret citiem vēzi izsaucošajiem HPV tipiem, kas iekļauti vakcīnas sastāvā.

 

Latvijā (līdzīgi kā visā pasaulē) kopš 2007. gada ir pieejamas 2 vakcīnas pret HPV izraisīto infekciju. HPV vīrusa pamatā ir DNS struktūra, tāpēc  tas ir ģenētiski stabils. Šī ģenētiskā stabilitāte nodrošina to, ka vakcīnas spēj pasargāt no vīrusa ilgā laika periodā – piemēram, atšķirībā no gripas vīrusa, kam pamatā ir RNS struktūra un kas ir mainīgs gadu no gada.

 

Lai novērstu inficēšanos ar dzemdes kakla vēzi  izraisošajiem  HPV tipiem, vakcinācija tiek rekomendēta vēl pirms dzimumdzīves sākuma. Tieši tāpēc ES u.c. valstīs  vakcinācijas kalendāru ietvaros notiek tieši pusaugu meiteņu vakcinācija. Tomēr vakcinācija var būt noderīga  ikvienai sievietei sekojošu iemeslu dēļ:

 

  • sieviete var inficēties ar HPV vīrusu jebkurā dzīves posmā, ja vien viņai ir seksuālas attiecības;
  • iepriekš iegūta HPV infekcija nerada darbīgo imunitāti un nepasargā no atkārtotas inficēšanās;
  • dati liecina, ka, sievietei novecojot, dzemdes kakla vēzi izraisošajai HPV infekcijai ir tendence iegūt nepārejošu raksturu un potenciāli veicināt pirmsvēža izmaiņu un dzemdes kakla vēža attīstību.

 

Latvijā 12 gadus vecu meiteņu vakcinācija pret HPV vīrusu Imunizācijas valsts programmas ietvaros tiks uzsākta 2010. gada 1. septembrī.

 

Ko Tu domā par šo poti?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
spulga 9. marts 2010 19:14

Turklāt to nereti aizmirst piebilst - šī vakcīna pilnībā nepasargā. Tāpat vajadzīgas regulāras pārbaudes.

spulga 9. marts 2010 19:12

Turklāt šis vēzis ir tikai 10. vietā sastopamības ziņā Latvijā - uz 100 000 sievietēm - tikai 15,8 gadījumi uz 100 tūkstošiem.
Krūts vēzis 83,0
Kolorektālais 43,3
Ādas ca 38,9
Dzemdes 27,5
Olnīcas ca 22,5
Kuņģa ca 22,0
Hematoloģija 19,6
Plaušu ca 17,5
Aizkuņģa dziedz. ca 16,9
Dzemdes kakla ca 15,8
Pārējās lokalizācijas 88,8
http://sva.vi.gov.lv/onkologiska_situacija_latvija_2009.pdf
Veltīgi izmesta valsts nauda, un ak jā, bonusi produktu menedžerim. :)

spulga 9. marts 2010 18:59

Ko domāju? Domāju, ka cilvēks, kurš iebīdīja šo poti valsts programmā ir krietni pastrādājis sava personīgā konta labā. Šī mēneša Doctus ir skaisti uzrakstīts, ka saslimstība ar šo vēzi kopš neatkarības atgūšanas ir ap 200 gadījumiem gadā. Pagājušā gadā piedzima ap 21 000 bērnu, no kuriem puse varētu būt meitenes, tātad ap 10 tūkstošu potenciālu vakcīnas saņēmēju. Vēzis, bez visas vakcinēšanas, varētu būt 200 no viņām. Tātad pārējās 9 800 meitenes šo vakcīnu saņem vienkārši tāpat?
Turklāt tie minētie iemesli....
It sevišķi šis "lielākā daļa no tām nav inficētas ar visiem vakcīnā iekļautajiem vīrusa tipiem." - tātad saņems vakcīnu un saņems arī visus atlikušos vīrusu tipus ar kuriem vēl nav inficēta. :))