Pasaki, cik tev gadu, mēs pateiksim, kāda veselības pārbaude tev nepieciešama

kintijasieviesuklubslv
kintijasieviesuklubslv 1. marts 2011 14:30
631

 

Ja esi uzsākusi dzimumdzīvi, tad reizi gadā jādodas uz profilaktisko apskati pie ginekologa – tas ir sievišķīgās veselības likums numur viens! Bet vai zini, no cik gadiem ieteicamas mammogrāfijas un ultrasonogrāfiskas krūšu pārbaudes? Jautājam pieredzes bagātajai ginekoloģei Baibai Paijei.

 


 

Kopā ar ginekoloģi izveidojām sievišķīgās veselības kalendāru, iekļaujot visas pārbaudes, kuras ieteicamas, pārkāpjot konkrēto vecuma slieksni.

 

 

Foto: Flickr.com/SaylaMarz

 

 

SĀKOT NO DZIMUMDZĪVES UZSĀKŠANAS, pie ginekologa ir jādodas reizi gadā, veicot ikgadējās citoloģiskās pārbaudes. Un katru mēnesi pēc mēnešreizēm ieteicams izčamdīt krūtis un paduses. Tā ir profilaktiskā apskate, kas palīdz laikus konstatēt aizdomīgus veidojumus. Ja mājas apskatēs ievēro, ka krūtīs vai padusēs ir kāds bumbulis vai saaugums, fiksi dodies pie ginekologa!

 

LAIKS LĪDZ PIRMAJAI DZIMUMDZĪVEI (MEITENĒM LĪDZ 12 GADU VECUMAM) IR OPTIMĀLĀKAIS, LAI VAKCINĒTOS PRET DZEMDES KAKLA VĒZI. Šī vakcīna ļauj profilaktiski pasargāt savu veselību. Bet vakcinēties pret dzemdes kakla vēzi var jebkurā vecumā. Sievietei tikai iepriekš ir jāpieņem lēmums, vai viņa to vēlas.

 

LĪDZ 40 GADU VECUMAM, JA KRŪTĪ IR SATAUSTĪTS KĀDS AIZDOMĪGS VEIDOJUMS, visieteicamākā ir ultrasonogrāfijas procedūra. Tas ir tādēļ, ka jaunām sievietēm ir blīvi dziedzeraudi un ultrasonogrāfija labāk uzrādīs veidojuma formas.

 

SĀKOT NO 40 GADU VECUMA, ir īstais laiks regulārām mammogrāfijas pārbaudēm. Ja tev nav sūdzību un ginekologs vai ģimenes ārsts krūts dziedzeros nesatausta aizdomīgus veidojumus, šī pārbaude nav jāveic biežāk kā reizi divos gados. Mamogrāfija ir efektīvākā metode, lai laikus diagnosticētu krūts dziedzeru slimības, jo ap 40 gadu vecumu samazinās dziedzeru audu blīvums, bet palielinās taukaudu daudzums. Šiem audiem ļoti labi plūst cauri rentgena stari, tādēļ ir viegli konstatēt pat 3 milimetru mazu pataloģisku veidojumu. Tādu, kuru ar roku pat vēl nevar sataustīt.

 

Tāpat atgādinām, ka kopš 2009. gada valstī darbojas vēža savlaicīga atklāšanas programma. Tā ir aizsākta, lai pasargātu sevi no saslimšanas un laicīgi diagnosticētu slimību.

 

Katru gadu izlases kārtībā pēc iedzīvotāju reģistra datiem Veselības norēķinu centrs atlasa dzemdes kakla izmeklējumiem sievietes, kurām attiecīgajā gadā paliek 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67 gadi un mammogrāfijas izmeklējumiem sievietes, kurām paliek 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62; 64, 66, 68 gadi, un nosūta uzaicinājuma vēstules izmeklējumu veikšanai par valsts budžeta līdzekļiem.

 

 

Atceries, vajadzības gadījumā ārsts var ieteikt veikt vairākas pārbaudes un analīzes, savā starpā tās kombinējot, lai precīzi noteiktu diagnozi.

 

 

Kintija Bulava, www.sieviesuklubs.lv

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Kādus ārstus tu šogad esi jau apmeklējusi? Kā rūpējies par savu sievišķīgo veselību? Varbūt tev ir kāds jautājums, uz kuru vēlētos noskaidrot atbildi?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
sherucis 3. marts 2011 16:19

patiešibā tā ir obligāta likuma prasība jebkuram darba devējam :)

mazaa raganina 1. marts 2011 20:51

Mana vīra darbā visiem darbiniekiem katru gadu jāiet obligātā ārstu komisija.

Rebeka 1. marts 2011 20:46

Darbs ar klientiem + kaitīgā vidē.. nu tur gan jau arī kaut kādas obligātās prasības varētu būt!!:D

kintijasieviesuklubslv 1. marts 2011 15:11

rebeka, tev superīgs darbs, ja tik rūpīgi seko līdzi darbinieku veselībai :)

Rebeka 1. marts 2011 15:01

Mani darbs sūta katru gadu iziet visas pārbaudes, sākot no acu un dzirdes, beidzot ar sirds un ginekoloģiskajām pārbaudēm.. man tas ļoti patīk, jo vismaz zinu ka man viss ok, vai arī ja nav ok tad ātri var uzsākt ārstēšanu, nevis ja pēc 5 gadiem aiziet!!:)