Padiskutējam par hormonālo kontracepciju

pece
pece 6. septembris 2010 13:45
839

Sen jau zināms, ka nekas šajā pasaulē nav nedz balts, nedz melns un patiesība visbiežāk ir kaut kur pa vidu, tomēr jāatzīst, ka šobrīd visbiežāk ieteiktais kontracepcijas līdzeklis ir hormonālie izstrādājumi.

 

{smallpic:1}

 

Kā SK tika minēts, PVO vadlīnijās hormonālo kontracepciju ordinē kā piemērotāko mazattīstītās valstīs (es gan neesmu pārliecināta vai Latviju varētu pieskaitīt pie mazattīstītas valsts, bet tas jau būtu cits temats). No vienas puses es varētu piekrist, ka hormonālā kontracepcija ir progresīva kontracepcijas metode, ar ļoti augstu efektivitāti, tomēr atklāts paliek jautājums par tās nekaitīgumu.

 

 

Daži fakti, kas mani mulsina:


 

Kā zināms organismā ir hormonālā sistēma, kura darbojas pēc savas kārtības, nav noslēpums, ka hormonālā kontracepcija izjauc šo kārtību uz hormonālās kontracepcijas lietošanas laiku. Tas būtu līdzīgi kā savienot automašīnā vai kur citur vadiņus pa taisno, apejot kādu posmu.

 

Kādu laiku tas darbojas nevainojami, jautājums ir kas notiks pēc tam, kad atkal atjaunos sākotnējo sistēmu – tā strādās kā nākas, vai kaut kas visa šī eksperimenta kārtā būs sagājis grīstē no pārslodzes un nespēs strādāt vairs normālā režīmā.

 

Hormonālās kontracepcijas lietošanas laikā nenotiek ovulācija, nenotiek normāls cikls un mēnešreizes pēc savas būtības ir tikai kaut kas līdzīgs mēnešreizēm, bet šī te ir maza daļiņa no mūsu kopējās hormonālās sistēmas, kura nenoliedzami ietekmē kopējo darbību un organisma funkcionēšanu.

 

Lielākoties tiešām tā arī ir, ka pārtraucot lietot hormonālo kontracepciju, organisms spēj atkal normāli funkcionēt, bet būs gadījumi, kad šī iejaukšanās būs atstājusi neatgriežamas sekas.

 

 

Diemžēl to vai mūsu organisms spēs pēc tam atsākt funkcionēt kā pienākas, mēs varam uzzināt tikai pēc izmēģināšanas, bet par šo riska faktoru ginekologi runā ļoti reti. No vienas puses salīdzinoši ir mazs procents sieviešu, kurām pēc tam rodas problēmas, no otras puses ja tu esi tajā skaitā, kuram ir radušās problēmas, tad tev ir vienalga vai tas % kuram rodas problēmas ir 0,0000001 vai 98.

 

 

Amerika ir valsts ar visilgāko hormonālās kontracepcijas lietošanas pieredzi, un tieši Amerikā ir visbiežāk izplatīts policistisko olnīcu sindroms (pazīstams kā PCO), vairākās Amerikas neauglības ārstēšanas klīnikās veiktie pētījumi, netieši norāda uz to, ka visbiežāk PCO sindroms ir sastopams sievietēm, kuru mammas ir lietojušas hormonālo kontracepciju, tomēr ir jāpiebilst, ka pētījumi nav pietiekami reprezentatīvi, lai izdarītu plašus secinājumus, bet tomēr tie vismaz man lika aizdomāties.

 

 

Vēl viena interesanta lieta – ir novērots, ka zivīm, kuras dzīvo lielu pilsētu tuvumā un ūdenstilpnēs, kurās tiek nopludināti attīrītie notekūdeņi un kur notekūdeņos ir atrodamas hormonālās kontracepcijas paliekas, ir problēmas ar fertilitāti.

 

 

Un tas, kas mani vienmēr ir mulsinājis, neviena man pazīstama ginekoloģe nav teikusi – es visu mūžu lietoju hormonālo kontracepciju, bez problēmām tiku pie bērneļiem un turpinu lietot hormonālo kontracepciju un to iesaku savām meitām kopš tīņu vecuma.

 

Parasti intervijās ir lasāms, ka kaut kādu iemeslu dēļ hormonālā kontracepcija nav bijusi piemērota. Bet varbūt es ne tās intervijas lasu?

 

 

Kā domā Tu? Kāpēc tomēr izvēlies par vai pret hormonālo kontracepciju? 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
smukaa 6. septembris 2010 22:43

Lietoju agraak tabletes.Nometu svaru,aada kljuva gluda,nebija nevienas pumpas un uusinjas arii vairs tik aatri neatauga peec epilaacijas!
peec tam nebija nekaadu probleemu palikt staavoklii!
Tagad nelietoju,jo ir probleemas ar asinsreceeshanu:(

annushka 6. septembris 2010 22:18

Es jau te stāstīju par auglības atpazīšanas metodes kursiem. www. augliba.lv tie atkal izsludināti. 10 nodarbības pilnīgi mainīja mūsu ar vīru priekštatu par kontracepciju un bērnu plānošanu. Ja sieviete ir auglīga 4 procentus no savas dzīves kapēc vēl ieguldūt naudu savas auglības iznīcināšanā? Piesakaties uz kursiem, tas ir to vērts.!

pece 6. septembris 2010 19:33

Es piekrītu, ka atsķiras hormonālā kontracepcija no tās, ko lietoja mūsu mammas, no tās ko lietojam mēs un ko lietos mūsu meitas, bet man gribētos, lai ārsti pirms dāļātu tabletītes pa labi un pa kreisi, pastāstītu ne tikai par kontracepcijas plusiem, bet arī mīnusiem un iespējamām problēmām.

Man šķiet, ka sievietei, kuras cikls ir puslīdz stabils un kura ir stabilās attiecībās, ir iespēja izvēlēties, der arī prezervatīvi, jo kā minēja, iepazīstot ciklu, prezervatīvus jālieto 4-7 dienas mēnesī.

inny 6. septembris 2010 17:54

zaaza

Man arī pēc tablešu dzeršanas pārtraukšanas bija grūti tikt pie bērniņa.

inny 6. septembris 2010 17:53

Pirms vairākiem gadiem lietoju tabletes, pusgada laikā +10 kg, sirsklauves. Pamainīju trīs veidus, nekā! Tagad manā kartiņā pie ginekoloģes trekniem burtiem rakstīts, ka vairs nedrīkst. Tagadējais partneris ir pret, jo uzskata, ka tiek atstāta liela ietekme uz auglību.

laimeszibsnis 6. septembris 2010 17:52

Godīgi sakot, katram kontracepcijas veidam ir savi plusi un mīnusi. Arī spirāles ir ar hormonu devu. Un cik atceros, tad spirāle arī nav nekāds labais variants- vai esat aizdomājušās, pēc kādiem principiem darbojas tās? Ja tajā iedziļinās, tad diez cik labi ap dūšu nepaliek. Prezervatīvi? Man viena pasniedzēja pateica ļoti trāpīgi- tas ir tas pats, kas laizīt medus burku no ārpuses. Un galu galā, es tiešām nezinu, kas būtu tāds optimālākais risinājums. Atturēšanās? Nu, nē!!!

6. septembris 2010 15:35

paldies Dievam kaads saak par to runaat. Ta pasaule jau ir galiigi shodien hormonizeeta. Eedam hormonus, dzeram hormonus un churaajam hormonus, un starp citu nav taadu filtru kas to augsni vai uudeni peec tam attiiriitu. taa ka mees jau bez tiem izrakstiitiem preparaatiem esam sasuukushi iekshaa nezin cik. Kaa tas iedarbosies uz naakamajaam paaudzeem to neviens nezin un varbuut filmas par mutantiem ir muusu tuvaa naakotne???Ja logjiski padomaa, no dabiigaa fiziologjijas viedoklja pat ir pilniigi skaids ka endokriinaa sisteema ciesh no maaksliig hormonu lietoshanas. jo augliibaiir tiesha saikne ar kreativitaati. Jau izsenis bija skaidrs ka sieviete nevar palikt staavoklii katru dienu, bet gan ilgaakais kaut kaadas 5-6. kapeec gan ljaut padariit savu sievishkjiibu par preci un noliegt to ko daba ir daavaajusi, tikai tapeec ka vechu buus vairaak, ja varees miileeties bez sekaam katru dienu. Un es domaaju ka visiem skaidrs ka bez sekaam jau nekas shodien nepaliek.

zaaza 6. septembris 2010 15:31

Pati vairākus gadus lietoju hormonālās tabletes. Tagad jau no janvāra vairs nelietoju un tagad tik saprotu ko tās bija nodarījušas manam ķermenim. Pirmkārt, liekais svars - nebija jau briesmīgi, bet nu apaļāka biju kļuvusi. Domāju ka tas no gēniem jo visa man tēva ģimene tādi apaļīgi, bet tagad tik redzu, ka vaina ir citur.:(
Otrkārt: vispār negribējās seksu. Varbūt tā viņas arī pasargā no grūtniecības, jo vienkārši vispār var iztikt bez seksa :D
Treškārt: tagad vēlos bērniņu, bet nekādi nesanāk. Kaut kādi procesi tomēr vairs nenotiek kā vajadzētu! :(
Kopš esmu pārtraukusi lietot hormonālo kontracepciju, esmu pamanījusi kā uzlabojas manas dzīves kvalitāte. Esmu kļuvusi sievišķīgāka, atkal notievējusi, jūtos labāk. Protams ir arī savi mīnusi ar ko man tagad jātiek galā, bet kopumā labāk nelietot šādas kontracepcijas metodes.

ambera 6. septembris 2010 15:30

Es viennozīmīgi neatbalstu hormonālās tabletes. Viss kas izjauc sievietes dabīgo ciklu nevar būt nekas labs.

sandija 6. septembris 2010 14:53

Es gan neesmu pret, jo tās tabletes arī visu laiku attīstās. Kas bija pirms 10 gadiem, tagad tas nav. Farmācija iet ar milzu soļiem uz priekšu:)
Bet pati grasos tagad izmēģināt riņķīti

6. septembris 2010 14:52

Neatbalstu hormonālo kontracepciju,vienīgi tikai tad, ja tas nepieciešams ārstnieciskos nolūkos, kā piemēram, ārstējot endometriozi......

6. septembris 2010 14:20

Vienā no žurnāla Ievas nummuriem bija rakstīts par Ievas nometni šogad , kur ginekoloģe stāstījusi, kā iztikt ar vienu paciņu kontr. tabl. trīs mēnešus. Būtu tiešām interesanti uzzināt, jo tas ir arī liels materiālais atbalsts. Bet varbūt tableti var dalīt trīs daļās un mazāk hormonu.