Mellenes - mazās brīnumogas

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 18. jūlijs 2019 10:07
7031

Tik mazas odziņas, bet tik veselīgas. Melleņu sezona rit pilnā sparā, tāpēc jāsteidz lutināt savs organisms ar šīm mazajām brīnumogām.

Mellenes satur ļoti daudz antioksidantu. To sastāvā ir dažādas bioloģiski aktīvas vielas, kas darbojas gan kā antioksidanti, gan arī kā iekaisumus mazinošas vielas - antocianīni, hidroksicinamīnskābes, hidroksibenzoskābes, flavonoli.

Mellenēs ir daudz ar A, B1, B2, C, E, K, PP vitamīnu, kalcija, kālija, cinka, magnija, mangāna un ūdens - tās ir lielisks ēdiens karstā laikā.

  • Mellenes ir acu veselības brīnumlīdzeklis. Mellenēs esošie antioksidanti spēj pasargāt ne tikai no skābekļa radītiem bojājumiem, bet arī no saules radītā starojuma, kas negatīvi ietekmē acs tīkleni.
  • Mellenes uzlabo sirds un asinsvadu sistēmas stāvokli un darbību. Regulāra melleņu lietošana uzturā samazina holesterīna daudzumu asinīs. Tās palīdz regulēt asinsspiedienu.
  • Mellenes uzlabo atmiņu un kognitīvos procesus, palēnina novecošanās procesus, aizsargājot ķermeņa šūnas (īpaši nervu šūnas) no bojājumiem.
  • Mellenes palīdz regulēt cukura līmeni asinīs glikozes vielmaiņas traucējumu gadījumos.
  • Mazās brīnumogas palīdz aizcietējumu gadījumos.
  • Ogas ir lielisks līdzeklis liekā svara samazināšanai.
  • Mellenes ir īpaši veselīgas sievietes reproduktīvās sistēmas veselībai. Tās palīdz arī samazināt nevēlamu veidojumu (piemēram, cistu) veidošanās risku.

Mellenes ieteicams lietot svaigā veidā, bet izmantošanai ziemas laikā tās var kaltēt vai sasaldēt - lai arī procesā to struktūra nedaudz mainīsies, tomēr savas veselīgās īpašības mellenes saglabās.

Zinātnieki aktīvi diskutē, kuras ogas ir labākas - savvaļā augošās vai lielās krūmmelenes, kuras audzē saimniecībās. Pētījumi rāda, ka veselīgo īpašību kokteilis ir kā vienās, tā otrās - atšķirība ir visai maza.

Ja ogošana tev nav īpaši tuva, bet ogu iegāde tirgū veido pamatīgu robu ģimenes budžetā, ja vien tev ir savs piemājas dārziņš, vari mēģināt pati izaudzēt savas krūmmellenes. Krūmmellenes pieder meža augu grupai, tās savās augšanas prasībās ir līdzīgas rododendriem, viršiem un citiem meža augiem. Krūmu stādīšanai jāizvēlas saulaina, ja iespējams, no vējiem pasargāta vieta. Augsnes Ph 4,5 – 5,0. Krūmmellenēm der nabadzīgas, smilšainas augsnes, kur citi augi negrib augt. Pievienojot sūnu kūdru stādīšanas bedrītēs, melleņu krūmiem tiks radīta piemērota vide augšanai un ogu ražošanai.

Ēd mellenes! Esi skaista un vesela!

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies