Marinējumi, pākšaugi, lapu salāti un pat spināti – produkti, kas nav savienojami ar zāļu lietošanu

Autors: Sieviešuklubs.lv, 2021. gada 20. septembris, 14:44:35
Marinējumi, pākšaugi, lapu salāti un pat spināti – produkti, kas nav savienojami ar zāļu lietošanu

Lai arī vairumam cilvēku veselīgs uzturs nāk par labu, ir virkne pārtikas produktu, kas nav ieteicami noteiktu saslimšanu gadījumā. Dažādi augi, dārzeņi un augļi mijiedarbībā ar atsevišķām zālēm var samazināt medikamentu efektivitāti vai pastiprināt blaknes. Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa un uztura speciāliste Dārta Tene skaidro, kuri produkti nav ieteicami cilvēkiem ar dažādām slimībām. 

Ikdienā uzņemtās uzturvielas cilvēka organismā mijiedarbojas ar lietotajiem medikamentiem. Tās var gan veicināt, gan kavēt zāļu sadalīšanos un uzsūkšanos, kā arī ietekmēt to izvadīšanas procesu no organisma. Gan atsevišķas uzturvielas, gan konkrēti pārtikas produkti var pastiprināt vai kavēt medikamentu iedarbību. 

“Sākot lietot medikamentus, ir jārēķinās, ka, iespējams, būs nepieciešamas izmaiņas ikdienas ieradumos, tajā skaitā ēdienkartē. Šķietami nevainīgi un par veselīgiem atzīti produkti var kavēt dažu medikamentu iedarbību un tāpat var izraisīt arī nevēlamas blakusparādības,” saka farmaceite Ivanda Krastiņa. “Pirms jebkuru medikamentu lietošanas svarīgi  izrunāt ar farmaceitu, kādas zāles vai uztura bagātinātāji jau patlaban tiek lietoti, lai saprastu to savienojamību un pārrunātu ēdienkartes ietekmi, lietojot konkrētos medikamentus.”

“Tāpat ēdienkartes un medikamentu savienojamība aktualizējas situācijās, kad cilvēks apmeklē  uztura speciālistu.  Konsultācijas laikā pacientam tiek uzdoti dažādi jautājumi, tostarp par hroniskām slimībām un ikdienā lietotajiem medikamentiem. Pat ja šķiet, ka kāda liksta ir pārāk maznozīmīga, lai to pieminētu, tā nav. Ir svarīgi redzēt “kopbildi”, jo, to nezinot, citkārt vērtīgs uztura padoms vai ēdienkarte var nostrādāt tieši pretēji,” saka Dārta Tene.  

Produkti, kas nav ieteicami dažādu slimību gadījumā

Svarīgi atcerēties, ka pirms jebkura medikamenta lietošanas jākonsultējas ar savu ārstējošo ārstu, farmaceitu un jāpārrunā izrakstītā medikamenta lietošanas nosacījumi, kā arī to savienojamība ar citiem medikamentiem un pārtikas produktiem.