Mammām un meitām: kas notiek ar organismu pirmo mēnešreižu laikā?

5. aprīlis 2011 00:00
4126

Kā atrast īstos vārdus, lai savai meitai – pusaudzei – izstāstītu, kas īsti ir mēnešreizes un kādas higiēnas preces viņai ieteikt lietot? Sieviešu Klubā esam uzsākušas rakstu sēriju, kurā sniegsim profesionāļu sagatavotas atbildes uz visiem jautājumiem par un ap mēnešreizēm. Šoreiz par to, kas notiek ar jūsu meitu organismu tīņu gados un par to, kad vajadzētu gaidīt pirmās mēnešreizes!

 


Istockphoto.com

 

 

Sākoties pubertātei jeb dzimumnobriedumam, olnīcas un virsnieru dziedzeri sāk izstrādāt dzimumhormonus, kas rada izmaiņas visās orgānu sistēmās un ietekmē meitenes attīstību daudzos aspektos. Dzimumhormonu iedarbības rezultātā attīstās sekundārās dzimumpazīmes: iegurņa kauli veidojas pēc sievišķīgā tipa, sāk augt krūtis, veidojas ķermeņa apmatojums uz kaunuma kaula, ārējiem dzimumorgāniem un padusēs.

 

Hormonu ietekmē pastiprinās svīšana, novērojama matu un ādas taukainība, var parādīties arī pūtītes (acne). Krūts dziedzeru attīstības sākums ir agrākā pubertātes pazīme. 85 % meiteņu krūts attīstība sākas 8 līdz 14 gadu vecumā (vidēji 11 gadu vecumā). Aptuveni pusgadu pēc tam sākas apmatojuma augšana. Pirmā menstruācija sākas pubertātes vidējā posmā (vidēji 12,5 gadu vecumā, apmēram 1 – 2 gadus vēlāk, kad ir sākušas augt krūtis un apmatojums).

 

Organisma attīstība notiek soli pa solim un tāpēc ir tikai loģiski, ka par pirmo mentruāciju meitenei nevajadzētu būt pārsteigumam.

 

Ja izstāstīsiet savai meitai par sievietes ķermeņa attīstības cikliem, viņa sapratīs, ka menstruālais cikls nav slimība, bet normāla sievietes organisma funkcija un vesela organisma pazīme.

 

Kad vajadzētu sākt gaidīt meitas pirmo menstruāciju?

 

Pirmās menstruācijas (medicīnas terminoloģijā to sauc par menarche) sākšanās vidējais vecums ir 12 – 14 gadi. Menstruāciju sākšanos ietekmē vairāki faktori: ģenētiski, mazs svars (zemāks par 43 kg), palielināts svars un aptaukošanās, ilgstošs psihoemocionāls stress, lielas fiziskas pārslodzes, kā arī urbanizācija jeb apkārtējā vide un dažādas hroniskas saslimšanas.

 

Ja menstruācijas sākas pirms 10 gadu vecuma, to uzskata par agrīnu menarche, bet, ja 15 – 16 gadu vecumā – par vēlīnu. Vairumā gadījumu tas nav iemesls satraukumam, tomēr, lai savlaicīgi atklātu iespējamus hormonālus traucējumus vai iedzimtas reproduktīvo orgānu anomālijas, ir ieteicams konsultēties ar mediķi.

 

 

Sieviešu Kluba izvēle:

O.B. mini tamponi. Tie ražoti, izmantojot SilkTouch tehnoloģiju, kas nodrošina vieglāku ievadīšanas procesu un komfortablāku sajūtu, tos nesājot. Turklāt mini izmērs ir īpaši piemērots jaunām meitenēm, kuras tikai iepazīstas ar tamponu lietošanu. Tie ir ērti ievietojami un nemanāmi. Šie tamponi patiks arī pieaugušā vecumā, dienās, kad mēnešreižu intensitāte vairs nav tik liela.

 

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Atceries, kā savai meitai stāstīji par pirmajām mēnešreizēm? Un savas pirmās mēnešreizes atceries? Dalāmies pieredzē!

 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
merrcy 6. aprīlis 2011 14:27

ui, man pirmajās MR bija asaras un pēc iespējas mazāka staigāšana :D nevarēju "iebraukt", ka tas JAU notiek ar mani. bija tikko palikuši 12 gadi. tik sapīta un neērta es likos pati sev :)

Kā pievienot rakstus Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Redaktores sleja

Pārmaiņas...

Pārmaiņas...

Kādi konkursi notiek Sieviešu klubā

Skaistumkopšanas balvas, kino un teātru biļetes, grāmatas

Horoskopi

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā