Latvijas vīrieši mirst no slimībām, kas ir ārstējamas

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 14. augusts 2013 14:19
2931

Apkopojot statistikas datus par vīriešu mirstību Latvijā un tās cēloņiem, Latvijas Urologu asociācija (LUA) nonākusi pie šokējošiem secinājumiem. Mūsdienu medicīnas iespējas ļauj sekmīgi ārstēt ļaundabīgu priekšdziedzera(prostatas) audzēju, bet Latvijā ik gadus turpina pieaugt vīriešu skaits, kas no tā mirst. 2012.gadā no prostatas vēža miruši 394 Latvijas vīrieši, bet tas diagnosticēts 1039 jauniem pacientiem. No prostatas vēža mirušo vīriešu skaits vecumā līdz 59 gadiem, pērn pieaudzis par 16%. LUA īpašu satraukumu rada tendence pacientu un mirušo vecumam arvien samazināties. Līdz šim jaunākais no prostatas vēža mirušais Latvijā vēl nebija sasniedzis 40 gadu vecumu.

Dziļāk pētot statistikas datus, LUA secinājusi, ka vīriešu vidū kritiska ir situācija arī ar citiem uroloģiskajiem audzējiem. 2012.gadā no nieru vēža mirušo vīriešu skaits bija divas, bet urīnpūšļa vēža mirušo vīriešu skaits pat trīs reizes lielāks kā sieviešu. Skarbā statistika skaidrojama ar to, ka vīrieši nelabprāt apmeklē ārstu, jo īpaši urologu un uz pārbaudēm dodas vien tad, kad simptomi jau ir akūti, bet ļaundabīgie audzēji attīstījušies līdz pēdējām stadijām. 50% Latvijas vīriešu prostatas vēža ārstēšanu uzsāk ielaistā slimības stadijā.

Sieviešu skaitliskais pārsvars Latvijā nevienam nav noslēpums, un šķiet tieši tādēļ arī informatīvās kampaņas Latvijas sieviešu mirstības samazināšanai ar labiem rezultātiem tiek īstenotas jau vairākus gadus. Turpretī vīriešu veselības problēmas aktualizētas netiek un situācija ar saslimstību un mirstību ar katru gadu kļūst arvien dramatiskāka. Vidējais vīrieša vecums Latvijā ir aptuveni 10 gadus mazāks kā attīstītās Eiropas valstīs, un tas ir ļoti nopietns signāls, ka mūsu vīriešiem arī pašiembeidzot jāsāk domāt par savu veselību.

Tuvojoties Starptautiskajai uroloģijas nedēļai, kas ik gadu septembrī norisinās Eiropas Savienības valstīs, LUA vēlas izvērst Latvijā vēl nebijuši plašu informatīvu kampaņu par vīriešu veselību un tās profilaksi. Kampaņas mērķis būskomunicēt ar sabiedrību, jo īpaši vīriešiem, par vīriešu veselību un tās profilaksi formātā, kas pievērstu uzmanību, radītu interesi par problēmu un tās risinājumiem, tādējādi mazinot bailes un aizspriedumus par vīriešu profilaktiskajām pārbaudēm un palīdzot samazināt  ielaisto ļaundabīgo audzēju gadījumu skaitu.

Kā pierāda sieviešu veselībai veltītās kampaņas – plašākas sabiedrības un mediju atbalsts var būt izšķirošs mirstības rādītāju samazināšanā. LUA aicina mediju pārstāvjus atbalstīt kampaņas informatīvās aktivitātes, lai glābtu Latvijas vīriešus un demogrāfisko situāciju mūsu valstī. 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies