Latvijā zema veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība!

Autors: pece, 2012. gada 31. maijs, 11:46:32
Latvijā zema veselības aprūpes pakalpojumu pieejamība!

Eiropā veiktais pētījums par veselības aprūpi „Health Consumer Index 2012” Latviju ir ierindojis 31 vietā pēc veselības aprūpes pakalpojumu pieejamības no 34 valstīm. Kopējais veselības aprūpes sistēmas vērtējums Latvijā ir krities kopš 2009.gada. Kādas par to ir tavas domas? 

Veselības ministrija (VM) ir norādījusi, ka aptaujas veicēji nepamatoti zemu vērtējumu snieguši par ģimenes ārsta pieejamību vienas dienas laikā.

Ministru kabineta noteikumi, kas nosaka veselības aprūpes organizēšanas un finansēšanas kārtību, paredz, ka ģimenes ārsta prakses darba laiks tiek organizēts tā, lai katru darba dienu (no pirmdienas līdz piektdienai) būtu „akūtā stunda”, kuras laikā nepieciešamo medicīnisko palīdzību varētu saņemt pacienti bez iepriekšēja pieraksta.

Attiecībā uz negatīvo novērtējumu par galveno plānveida operāciju (sirds operācijas vai endoprotezēšanas operācijas) saņemšanas iespējām laikā līdz 90 dienām, norādām, kas tas ir krasi atšķirīgs. Gaidīšanas laiks uz sirds operācijām pēc Nacionālā Veselības dienesta (NVD) datiem 2011.gadā bija 45 dienas, uz lielo locītavu endoprotezēšanas operācijām - vairāki gadi.

Atbilstoši aptaujas veicēju prasībām, valstīm bija jānorāda pēc izvēles vai nu sirds operāciju saņemšanas iespējas vai endoprotezēšanas operāciju saņemšanas iespējas. VM sniedza NVD apkopoto informāciju, kas atklāj, ka plānveida sirds operācijas pacientiem tiek nodrošinātas laikā līdz 45 dienām, tomēr aptaujas veicēji to neņēma vērā.

Aptaujas veicēji negatīvi novērtējuši arī ķīmijterapijas saņemšanas iespējas īsākā laika periodā par 21 dienu. VM norāda, ka ilgāka rinda ir tikai uz stacionāro ķīmijterapijas kursu, tomēr ambulatori ķīmijterapiju iespējams pacientiem nodrošināt bez gaidīšanas rindas, taču arī šis iebildums nav ņemts vērā.

Tas par ko Latvijā nerunā, bet iespējams būtu jārunā ir iespēja iegūt papildus vēl kāda speciālista konsultāciju, jo ne vienmēr ārstniecībā viss ir viennozīmīgi.

Ļoti vērtīga un pacientiem, manuprāt, lietderīga lieta būtu slimnīcu reģistrs, kurā būtu redzama slimnīcu efektivitāte konkrētu diagnožu ārstēšanā, t.sk. mirstības rādītāji konkrētām diagnozēm, kas dotu cilvēkiem iespēju izvēlēties sev piemērotāko un tīkamāko slimnīcu savu veselību problēmu risināšanā.

Šādas sistēmas jau ir ieviestas Dānijā, Zviedrijā, Vācijā, Norvēģijā, Portugālē un Slovākijā.

Jābeidz Latvijā ir pacientu dzimtbūšana ar brīvprātīgi piespiedu kārtā ārstēšanos tuvākajā slimnīcā. Slimnīcām savā starpā ir jākonkurē ar pakalpojumu kvalitāti un pacients atgriezīsies tur, kur šī kvalitāte būs! Īsti neredzu jēgu saglabāt visas slimnīcas par katru cenu, pat ja tur sniegtais pakalpojums ir nekvalitatīvs.

Katrā ziņā šajā jomā mums ir daudz ko darīt!

Avots: www.healthpowerhouse.com un www.vm.gov.lv

Parunājamies - kāda ir tava pieredze un domas par veselības aprūpes pakalpojumu pieejamību?