Latvijā no šīgada pieejama jauna hormonālā minispirāle

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 17. februāris 2014 18:26
1764

Valentīna dienā, 14.februārī, Rīgā notika inovatīvas kontracepcijas metodes – hormonālās minispirāles prezentācija. Taja piedalījās ginekoloģes Dr. Ieva Erciņa un Dr. Gunta Frīdenberga, kā arī zinātniece, kas minispirāli izstrādājusi – Dr. Manja Āhola no Somijas.


Ginekologi šo jauno metodi dēvē par revolucionāru, jo tā ir pati mazākā hormonālā spirāle pasaulē – tās T-veida formas izmērs ir tikai 28*30 mm, un tā satur vismazāko hormona devu. Ja līdz šim tika uzskatīts, ka spirāles kā pretapaugļošanās metodi var izvēlēties tikai dzemdējušas sievietes, tad šī ir piemērota arī tām, kurām bērnu vēl nav.


Dr. Ieva Erciņa uzsver: „Jo retāk sievietei jāiedomājas par kontracepciju, jo efektīvāk tā darbojas”. Tas saistīts ar mūsu paradumiem – ka sievietes aizmirst iedzert kontracepcijas tableti, nepareizi lieto prezervatīvu vai īpašā kaisles brīdī nolemj to neizmantot vispār. Nav noslēpums, ka īpaši neplānotai grūtniecībai pakļautas ir jaunas meitenes, kas biežāk ballējas, nav apzinīgas kontracepcijas lietošanā un arī ir mazāk informētas par visām iespējām. Paralēli tam visam viņas ir arī auglīgākas un vieglāk var ieņemt bērnu, nekā sieviete pēc 30. Dr. Frīdenberga atklāja, ka aptuveni 40% visu grūtniecību pasaulē ir neplānotas, puse no tām beidzas ar abortu.


Kas īsti ir jaunā hormonālā minispirāle?

Minispirāle ir no mīkstas plastmasas izgatavots hormonu dozators, ko ginekologs ievieto sievietes dzemdē, kur tā katru dienu izdala ļoti mazu hormona levonorgestrela devu. Kopējais aktīvās vielas levonorgestrela daudzums minispirālē ir 13,5 mg. Turklāt hormons, ko izdala minispirāle, darbojas galvenokārt lokāli, dzemdes iekšienē, un ļoti mazās devas dēļ hormons faktiski nenonāk asinīs. Tāpēc hormonālo minispirāli kā kontracepcijas metodi drīkst izmantot arī bērna zīdīšanas periodā, ja sieviete vēla sieturēt pauzi pirms nākamā bērniņa. Tā var noderēt arī meitenēm un sievietēm, kuras neplāno ģimenes pieaugumu vismaz tuvākā gada laikā, un vēlas veltīt savu laiku izglītībai, karjerai, ceļošanai, sportam vai citām lietām.


Hormonālā minispirāle ir efektīva līdz 3 gadiem. Taču tas nebūt nenozīmē, ka, dzīves plāniem mainoties, jāgaida trīs gadi. Ja sieviete vēlēsies, ārsts var izņemt minispirāli jebkurā laikā - šī procedūra ir ātra un vienkārša. Pētījumi ir pierādījuši, ka pēc hormonālās minispirāles izņemšanas spēja ieņemt bērnu atjaunojas sievietes normālajā auglības līmenī.


Hormonālā minispirāle ir viena no iedarbīgākajām dzimstības regulēšanas metodēm ar efektivitāti virs 99%. Turklāt, tās augstā efektivitāte nekādi nav saistīta ar sievietes paradumiem – tā neprasa sekošanu lietošanas pamācībai vai atcerēšanos iedzert tableti katru dienu konkrētā laikā. Vienreiz ievietota, minispirāle turpina darboties bez sievietes līdzdalības.


Kā darbojas minispirāle?

Hormonālā spirāle, ievietota sievietes dzemdē, katru dienu izdala noteiktu nelielu hormona levonorgestrela daudzumu, kas samazina dzemdes iekšējo slāni un sabiezina dzemdes kakla gļotādu, tādējādi novēršot spermas un olšūnas kontaktu un neļaujot spermai olšūnu apaugļot. Tajā pašā laikā hormonālā minispirāle nenomāc ovulāciju, un tā notiek saskaņā ar dabisko sievietes ritmu. Ar to hormonālās minispirāles darbības princips atšķiras no hormonālajām kontracepcijas tabletēm, kuras aptur olšūnu nobriešanu un nomāc ovulāciju.


Spirāles ievietošana pieredzējušam ginekologam ir ikdienišķa procedūra, kas aizņem vien dažas minūtes.


Salīdzinājumam: hormona levonorgestrela deva vidēji dienā dažādos hormonālās kontracepcijas līdzekļos


Hormonālā minispirāle ar darbības laiku 3 gadi

6 mikrogrami (vidējā dienas deva 3 gados)

Hormonālā spirāle ar darbības laiku 5 gadi

14 mikrogrami (vidējā dienas deva 5 gados)

Kombinētās orālās kontracepcijas tabletes (otrā paaudze)

150 mikrogrami (viena tablete)

Kombinētās orālās kontracepcijas tabletes (trešā paaudze)

50-125 mikrogrami (viena tablete)

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies