Lai zilās vēnas nebojā tavu dzīvi

30. maijs 2013 00:00
1638

Dažkārt uz kājām vizuāli ir redzamas zilganas vēnas (kapilāru tīklojums), taču tās ir pilnīgi veselas. Ko darīt?

Kapilāru varikoze izpaužas, kā sīkas paplašinātas zilas vēniņas.

Teleangektāzijas –„zirnekļveida vēnas”, „vārnu kājiņas” ir smalkas (diametrs < 1.0 mm) varikozas vēnas zilā vai sarkanā krāsā un tās neizspiežas virs ādas virsmas. Parasti veidojas venozas hipertensijas (paaugstināts asinsspiediens asinsvados) ietekmē, paplašinoties sīkajām kapilāru vēnām. Teleangektāziju parādīšanās reizēm var liecināt par izmaiņām dziļo vēnu sistēmā. Tomēr lielākoties tās izraisa kosmētisku defektu.

Retikulārās vēnas- vidēja izmēra zemādas vēnas 1-3mm diametrā, palielinoties venozam spiedienam, var kļūt redzamas zilganā krāsā. Šo kapilāru un sīko asinsvadu paplašināšanās nav bīstama, taču, tāpat kā teleangektāzijas, rada vizuālu defektu - ir kosmētiski neglītas, paplašinātas zilas tīklveida vēnas, kas diametrā ir nedaudz lielākas par teleangektāzijām. Tās lielākoties gadu gaitā parādās sievietēm. Tāpat kā teleangektāzijas bieži vien tās kļūdaini uztver kā asinsizplūdumu.

Lai uzlabotu vizuālo izskatu un pilnībā sasniegtu vizuāli estētisku efektu, it īpaši pēcoperācijas periodā, tiek piedāvātas dažādas metodes. Ja diagnostikas laikā konstatē, ka stumbra vēnas ir veselas, bet ir bojāti tikai sānu zari vai vizuāli traucē sīko kapilāru tīklojums, to var novērst pārdesmit minūšu laikā, pielietojot skleroterapiju.

 Pēdējos 8 gadus metode ir attīstīta un VC4 Baltijas vēnu klīnikā procedūru veic ar saputotu sklerotizējošu medikamentu. No plaši pielietotās parastās skleroterapijas ar šķīdumu putu skleroterapija atšķiras ar to, ka putas vēnas uzpilda pilnībā saskaroties ar visu vēnu sieniņu cirkulāri, līdz ar to sniedz efektīvu, noturīgu rezultātu. Tas dod iespēju būtiski uzlabot rezultātu, jo pielietojot šķidro vielu, pēc terapijas recidīvu skaits pēc gada bija ~ 20% gadījumu, bet ar saputotu tikai 10 %. Putu skleroterapijas laikā ar tievu adatiņu ievada medikamentu, kā rezultātā vēna aizrētojas un pēc laika vairs nav redzama. Precīzākai un efektīvākai skleroterapijas veikšanai pielieto speciālu halogēngaismas ierīci. Procedūra ir nesāpīga!

Divas līdz četras nedēļas pēc skleroterapijas jānēsā speciālas kompresijas zeķes, taču, likvidējot sīko kapilāru tīklojumu, bez tām var iztikt. Tiesa, likvidētie sīkie asinsvadi nekad vairs nebūs redzami, taču, cilvēkam kļūstot vecākām, var parādīties jauni. Skleroterapiju nedrīkst veikt, ja ir trofiskas izmaiņas ādā, kā arī lietojot hormonālās kontracepcijas tabletes vai hormonaizvietotājterapiju, jo sintētiskie estrogēni paaugstina trombozes risku.

Līdzvērtīgu rezultātu var sasniegt arī pielietojot speciālu transkutāno asinsvadu lāzeru vai intensīvi pulsējošās gaismas intensīvi pulsējošās gaismas (IPL) iekārtu. Īpaši progresīva ir jaunā iekārta- Lumenis M22, kas apvieno gan IPL iekārtu, gan neodīmija lāzeri. Tā pieejama Veselības centra 4 skaistuma klīnikā 4. Dimensija. Tā ir pielāgojama katram pacientam individuāli, atbilstoši ādas tipam, risināmai problēmai un ādas īpatnībām. Veiksmīgi var likvidēt (slēgt) asinsvadu veidojumus (zvaigznītes, angiomas) uz ķermeņa, asinsvadu zirnekļus, paplašinātas virspusējās kāju vēnas izmērā līdz 2mm.Tā iedarbojas uz asinsvadiem neradot apkārtējo audu bojājumu, procedūra ir nesāpīga un droša.

Jauna metode sīko kapilāru likvidēšanai ir arī diatermokoagulācija. Ar tās palīdzību iespējams termiski, ar impulsu palīdzību, izmantojot smalkus adatas dūrienus, slēgt vissīkākos asinsvadu kapilārus gan uz sejas, gan kājām.

Pigmentācija

Tā kā neārstēta hroniska mazspēja var izraisīt neatgriezeniskas kājas ādas izmaiņas. Palielinoties asinsvadu sieniņu caurlaidībai asins sastāvdaļas- eritrociti, leikocīti utt. nokļūst ārpus asinsvada un tur, sairstot, sarkanajiem asins ķermenīšiem, atbrīvojas hemosiderins, kas rada izgulsnējumus ādā- brūni sārtu plankumu izskatā. Šajās zonās pasliktinās audu apgāde un veidojas neatgriezeniskas izmaiņas ādā- hemosideroze. Tagad Latvijā ir iespējams cīnīties arī ar vēnu mazspējas izraisītajām ādas pigmentācijas sekām, ārstēšanu papildinot ar Q Switch lāzeru.

 

 

 

 

 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies