Kas Tev būtu jāzina par kontaktlēcām?

zancene
zancene 18. marts 2010 00:00
2115

Diemžēl, ne visiem ir laba redze, un ir tik daudz iespēju to sabojāt. Taču ir pagājuši tie laiki, kad redzes koriģēšanai tika izmantotas tikai brilles, turklāt - brilles ar lieliem, apaļiem rāmjiem un bieziem, smagiem stikliem.

{smallpic:1}

Protams, mūsdienās brilles ir pat ļoti stilīgas un to izvēle ir milzīga, taču Tev ir iespēja nenēsāt brilles nemaz, bet redzēt visu bagātīgo krāsu gammu un kontrastus. Kā? Ir 2 varianti: ja Tev ir lieks tūkstotis latu - lazeroperācija, ja ne - mīkstās kontaktlēcas! Šoreiz parunāsim par kontaktlēcām!

Kas tad ir kontaktlēcas?

 

Kontaktlēcas ir acī ievietojamas lēcas. No ārpuses neviens pat nemanīs, ka Tev acīs ir šie "svešķermeņi". Ar kontaktlēcām dzīve ir vienkāršāka, ja esi aktīva dzīvesveida piekritēja - peldies, sporto utt. KOntaktlēca sir ērtas, jo tās seko acs ābola kustībām un nodrošina skaidru redzi. Bieži vien ir tā, ka no brillēm acis nogurst, līdz ar to sāp galva un zūd darbspējas. Arī attēls ir kvalitatīvāks. Taču tas nebūt nenozīmē, ka brilles Tev vairs nebūs vajadzīgas nemaz! Acīm ir jāatpūšas arī no kontaktlēcām! ļoti būtiska lēcu priekšrocība - tās aukstā laikā neaizsvīst (atšķirībā no brillēm).

 

Kādi ir kontaktlēcu veidi?

 

Ir šādi kontaktlēcu veidi:

-dienas kontaktlēcas;

-mēneša kontaktlēcas;

-diennakts kontaktlēcas;

-krāsainās kontaktlēcas;

-toriskās kontaktlēcas

 

Acīm veselīgākās ir dienas kontaktlēcas. Tās tiek lietotas tikai vienu dienu, pēc tam - izmestas, un nākamajā dienā ver vaļā jaunu lēcu iepakojumu. Mēneša kontaktlēcas paredzētas valkāšanai 30 dienas, un tad tās ir jānomaina. Protams, šīs lēcas acīs nedrīkst turēt 30 dienas neizņemot! Ja vēlies lēcas, kuras drīkst nēsāt vairākas diennaktis neizņemot, jāizvēlas diennakts kontaktlēcas. Ja vēlies padarīt savas acis interesantākas, mainīt to krāsu, paspilgtināt krāsu utt., izvēlies krāsainās kontaktlēcas.Šīs lēca sir pieejamas gan kā vienas dienas lēcas, gan kā mēneša lēcas. Krāsainā skontaktlēcas ir pieejamas arī bez dioptrijām. Astigmatisma korekcijaoi jāizvēlas toriskās kontaktlēcas.

 

Kā kontaktlēcas jākopj?

 

Kontaktlēcu higiēna ir ļoti svarīga. Uz lēcām veidojas nogulsnes, kas traucē ne vien skaidrai redzei caur lēcu, bet arī acu veselībai. Tādēļ ir ļoti būtiski pēc iespējas biežāk mazgāt kontaktlēcas ar īpašu šim mērķim paredzētu šķidrumu. Ja nēsā pagarinātas lietošanas lēcas, centies pēc iespējas biežāk tās ņemt ārā un iztīrīt. Mēneša lēcas jāņem ārā katru dienu un pa nakti acis jāatpūtina, turot kontaktlēcas speciālā konteinerī ar tīrīšanas šķīdumu.

 

Kas ir mitrinošie acu pilieni?

 

Mitrinošie acu pilieni ir pilieni, ko iepilinot acīs, tiek mitrināta kontaklēca, līdz ar to novēršot diskomfortu acīs, piemēram, sausās telpās. īpaši svarīgi tas ir cilvēkiem, kuriem ir "sausās acs" sindroms.

 

Biežākās kļūdas, ko pieļauj kontaktlēcu nēsātāji:

 

1) Lēcas tiek nēsātas ilgāk, nekā paredzēts;

2) Lēcas netiek pareizi koptas;

3) Lēcas netiek laicīgi nomainītas;

4) Pirtī iešana ar lēcām acīs;

5) Lēcu valkāšana visu laiku, ne dienu tās neaizvietojot ar brillēm.

 

Zinātne iet tālu, un nu ir izveodotas digitālās kontaktlēcas. Šobrī Vašingtonas Universitātes zinātnieki (ASV) izstrādā jaunu kontaktlēcu modeli, kas ne tikai spēs uzlabot redzi, bet arī darbosies kā ekrāns un attēlos informāciju tieši acī. Šīs lēcas gan vēl ir tikai nākotne.

 

Nēsāsim kontaktlēcas, bet darīsim to pareizi, lai nekaitētu savai redzei! Tā taču mums ir tikai viena!

Avoti:

http://www.manaslecas.lv/help

www.zparks.lv

http://www.visionexpress.lv/?s=1203824114&ln=lv

Žurnāls Ieva, 2010.g. 17.marts, "Neapmaldies kontaktlēcu labirintos" (26.-28.lpp.)

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
ievux 5. septembris 2010 17:00

Paasma, sanemies un konsultejies ar arstu! Man ari bija bail, nevareju sanemties. tagad vienigais par ko nozeloju ir tas, ka neizdariju to agrak. Leti var nopirkt seit http://www.linzmarket.lv/

leila 27. aprīlis 2010 15:42

Nēsāju brilles, man -2.5..bet traucē viņas..tracina, ka jānēsā..ir doma pamēģināt lēcas, bet nevaru sadūšoties..ja vien būtu lieks tūkstotis latu, tad noteikti uz lāzeroperāciju ietu..

ancuks3 20. marts 2010 16:34

Man arii ir slikta redze man ir -6. Leecas neesaaju jau 8-to gadu un nevaru iedomaaties vairs uzvilkt brilles. Ne jau taadeel ka nesmuki vai kaa bet tiesi redzamiibas deel. Ar brilleem tagad liekas ka neredzu tik labi kaa ar leecaam...Jaa izkrit vinas var man pasai kaadas 2 reizes ir izkritusas,,, Nekaa jau labaaka nav par operaaciju ,,,bet naakamais labaakais leecas,,,

paasma 19. marts 2010 13:48

man ir interese izmēģināt kontaktlēcas, bet nevaru nekādīgi saņemties un aiziet pakonsultēties par tām. esmu dzirdējusi dažādus nostāstus par tām. Citi ir sajūsmā, citi ne tik. Viens no stāstiem bija, ka balles laikā izkrita viena no lēcām un līdz ar to balle bija beigusies, jo redzēt nebija iespējams un kur nu vēl atrast uz grīdas, kur visi dejo...

19. marts 2010 08:25

Pirms pāris gadiem arī pamēģināju kontaktlēcas bet man bija liela diskomforta sajūta un es viņas vairs nelietoju.Ārsts teica ka man esot mazas acu zīlītes un lēcas tāpēc nederēja jo bija pa lielu manām zīlītēm ja vēloties nēsāt jāsūtot speciāli pēc izmēriem.Bet brilles jau galīgi apnikušas.

more 18. marts 2010 18:09

Manu draugu lokaa vairaakiem ir bijusi redzes korekcijas operaacija - ljoti labas atsauksmes, redze tagad kaa eergljiem :D Pati arii naakotnee plaanoju taadu veikt ;)

sallija 18. marts 2010 15:29

mana draudzene ir neapmierināta ar lēcām.

eb 18. marts 2010 12:19

Es jau vairākus gadus nēsāju lēcas. Man gan tie mīnusi nav tik lieli -1,5, bet ja man nav briļļu vai lēcu, tad jūtos akla, jo acis jau tā ir pieradušas, ka ikdienā visu laiku nēsāju lēcas un visu redzu :D
Ļoti gribētu uztaisīt to redzes korekcijas operāciju. Jāpakrāj tik naudiņa...jo tas noteikti atmaksājas :)

happy2012 18. marts 2010 10:36

man nedaudz ir slikta redze,kad gāju pārbaudīties gribēju kontaktlēcas,bet man aizliedz lietot,jo nav tāds mīnuss.Izrakstīja recepti brillēm,kuras velku tikai pie auto stūres!Ik dienā nav jāvelk!

kristined 18. marts 2010 09:25

Vīra māsa uztaisīja redzes korekcijas operāciju un tagad ir laimīgākais cilvēks pasaulē!

dincc 18. marts 2010 08:45

Man ir slikta redze (-5,5) un kontaktlēcas ikdienā nēsāju jau kādus gadus 10. Esmu apmierināta, kaut gan sākumā bija lielas problēmas, bieži iekaisa acis, bija pat jābrauc uz slimnīcu. Esmu domājusi arī par redzes korekcijas operāciju, bet neesmu vēl sadūšojusies!