Kas ir aukstumpumpas?

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 18. februāris 2014 00:00
3014

Aukstumpumpas parādīšanos izraisa vīruss. Aukstumpumpa ir ar šķidrumu pildīta čūla, kas parādās ap lūpām, degunu vai uz zoda. Tās izraisītājs ir herpes vīrusa 1. tips (HSV-1), kas ir visizplatītākā herpes vīrusa infekcijas izpausme. Pētījumi pierāda, ka gandrīz 90% cilvēku vecumā no 30 gadiem ir inficēti ar HSV-1. Aukstumpumpa rodas no herpes infekcijas, kas nav izārstējama. Ja cilvēks vienu reizi inficējas ar herpi, tad tas ir uz mūžu. Nelabvēlīgi faktori, kā aukstums, pārkaršana un stress, veicina herpes uzliesmojumu, kad uzmetas pumpa, vienkāršākajā gadījumā uz lūpas.

 

Kā vīruss izplatās?

Vīruss parasti izplatās ciešu fizisku kontaktu laikā, piemēram, skūpstoties vai apskaujoties. Ar HSV-1 vīrusu inficētai personai var nebūt čūlas, aukstumpumpas vai kreveles. HSV-1 vīruss ir ļoti lipīgs un iegūstams jau bērnībā, neko nenojaušot par to.

 

Kad infekcija ir iegūta, vīruss paliek organismā, parasti pasīvā stāvoklī nervu galos ap muti un degunu.

 

Aukstumpumpas veidošanos bieži veicina dažādi ārējie faktori, piemēram, fizisks un emocionāls stress, uztraukumi, drudzis, saaukstēšanās vai gripa, nogurums, saules un ultravioleto staru iedarbība, aukstums, menstruācijas vai hormonālā balansa izmaiņas.

 

Kādi ir aukstumpumpas attīstības posmi?

 

Infekcijas uzliesmojums parasti ilgst 7-12 dienas un attīstās 5

posmos:

 

• 1.-2. diena: Tirpšanas posms. Tirpšana, ādas savilkšana vai pietūkums.

 

• 2.-3. diena: Čūlas parādīšanās posms. Pirmās redzamās nelielu čūlu veidošanās pazīmes.

 

• 4. diena: Čūlas posms. Čūlas saplīst un atstāj sāpošu plīsumu uz ādas. Šī ir vissāpīgākā un lipīgākā stadija.

 

• 5.-8. diena: Kreveles posms. Brūnas kreveles veidošanās. Niezēšana un dedzināšana, kā arī asiņošana, ja krevele pārplīst.

 

• 9.-12. diena: Dzīšanas posms. Krevele nolobās.

 

 

 

 

To apkarot var ar dažādām smērēm un citiem pretherpes līdzekļiem. Vējbaku pote arī aizsargā no herpes infekcijas turpmākajā dzīvē, jo abām slimībām ir apmēram viens un tas pats izraisītājs.

Ja sieviete bieži slimo ar herpes uzliesmojumiem, plānojot grūtniecību, būtu jānoskaidro, cik lielā mērā organismā atrodama herpes infekcija, jo ir iespējamas dažādas herpes iedzimtas formas.

Inficēties ar herpes infekciju var kontaktu ceļā, ar priekšmetiem, traukiem, siekalām.

Ja herpes uzliesmojums ir māmiņai, kurai mājās ir mazs bēbītis, tad nevajadzētu bērniņu bučo, vajadzētu bieži mazgāt rokas un likt mutei priekšā masku.

Lai sevi pasargātu no herpes uzliesmojumiem, ieteicams dzert mikroelementus, norūdīties, nepārkarst un neatdzist, ieteicamas ūdens procedūras, kā vēsas dušas. Vasarā jācenšas ar mēru atrasties saulē. Šie „drošības mēri” nepieciešami, lai organisms būtu spējīgs cīnīties ar herpes infekciju un nebūtu bieži slimības uzliesmojumi.

 

 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies