Kāju veselības ābece grūtniecības laikā

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 14. marts 2017 14:48
1060

Grūtniecību uzskata par slodzi visam organismam, tostarp kāju vēnām. Kas par tām būtu jāzina grūtniecēm? Stāsta Veselības centra 4 Baltijas Vēnu klīnikas ķirurgs, flebologs Pēteris Gerke.

Daži „zelta likumi”, lai izvairītos un mazinātu venozo sastrēgumu:

 • Normalizē ķermeņa svaru.
 • Daudz kusties, sevišķi ieteicams staigāt, peldēt, braukt ar velosipēdu pastaigas režīmā, slēpot. Nav ieteicams nodarboties ar sporta veidiem, kuri sasprindzina vēdera presi, vai ir saistīti ar straujām kustībām (teniss, basketbols, volejbols, futbols, smagatlētika utt.).
 • Necel smagumus.
 • Naktī gultas kājgali pacel par 10 –15 cm augstāk, lai nodrošinātu labāku venozo atteci.
 • Valkā ērtus apavus uz vidēji zema papēža ( 3 –4 cm).
 • Aizmirsti par karstām vannām, pasīvu sauļošanos.
 • Lieto pietiekami daudz šķidruma ( 2 l dienā ).
 • Nesmēķē.
 • Pārnākot mājās no darba, kājas izmasē ar vēsu dušu un veic venozo atteci veicinošus vingrojumus.
 • Nepieļauj aizcietējumu veidošanos. Neēd daudz saldumus, balto miltu izstrādājumus, jo šāds uzturs padara irdenākus saistaudus organismā. Vēnu stiprināšanai un to sieniņu struktūru uzlabošanai vēlams lietot daudz dārzeņu, šķiedrvielām bagātus produktus, graudaugu produktus. Veselīga pārtika ir garants tam, ka saistaudu struktūra būs labāka ne tikai vēnu sieniņām, bet visā organismā. 

Ja darbs stāvošs,

 • Ik pēc 2- 3 stundām apsēdies, kājas paceļot augstāk, un veic kāju drenējošu pašmasāžu.
 • Stāvot, pārmaiņus pašūpojies no pirkstgaliem uz papēžiem, tādējādi nodarbinot ikru muskulatūru.

 Ja darbs sēdošs,

 • ik pēc 3- 4 stundām piecelies un nedaudz izkusties, maksimāli nodarbinot ikru muskulatūru.
 • nekrusto kāju pār kāju.
 • raugies, lai krēsla mala nenospiež aušstilbu.
 • centies kājas novietot augstāk uz kāda soliņa. 

Grūtniecības tumšās puses- kāju pietūkums un trombozes risks

Grūtniecības laikā nevajadzētu pieļaut ilgstošu kāju pietūkumu. Nereti  gadās, ka saistaudi ieaug tūskā, un izveidojas tā dēvētās stabiņveida kājas, kas nav ārstējamas. Savukārt par ļoti nopietnām vēnu problēmām liecina, ja apakšstilbu distālajā trešdaļā – pie potītes – izveidojas brūni pigmenta plankumi. Beidzamajā stadijā – pie potītes izveidojas ādas sacietējums un pēc tam nedzīstošas brūces. Ja topošai māmiņai vai sievietei pēc grūtniecības ir kāds no šiem simptomiem, nepieciešama flebologa konsultācija.
Mazuļa gaidīšanas laikā ievērojami pieaug arī trombozes risks, kam, laikus nediagnosticējot, var būt pat letālas sekas. Daudzos gadījumos sievietēm tromboze izveidojas pirmajās nedēļās pēc dzemdībām. Tādēļ, ja grūtniecības laikā vai pirmajās nedēļās pēc dzemdībām piepeši izteikti pietūkst viena kāja, uzreiz arī jāvēršas pie flebologa.

 Profilaktiskā nolūkā grūtniecības laikā valkā speciālās kompresijas zeķes. Tās saspiež virspusējās kāju vēnas, un asinis tiek virzītas virzienā uz sirdi. Kompresijas zeķu nēsāšana samazina tūsku un trombozes risku, kā arī vēnas ātrāk atgūst iepriekšējo stāvokli pēc grūtniecības. Jāatceras, ka kompresijas zeķes vēnas neārstē, tikai atvieglo simptomus un neļauj slimībai attīstīties. Nereti ārsts iesaka arī dodoties uz dzemdībām uzvilkt kompresijas zeķes un bērniņu laist pasaulē, nenovelkot tās.

Visas šīs rekomendācijas, īpaši zeķu valkāšana, ir aktuālas vēl sešas nedēļas pēc dzemdībām, jo tikai tad mazinās fizioloģiskā tendence pastiprināti veidoties trombiem jeb hiperkoagulācijai. Tālākā ārstēšanas un profilakses taktika jaunajai māmiņai ir atkarīga no tā, vai vēnu varikoze ir izveidojusies, vai nav. Ja varikoze neveidojas, dzīve atgriežas ierastajās sliedēs, bet, ja vēnu varikoze ir izveidojusies, jāturpina nēsāt kompresijas zeķes, jāapmeklē asinsvadu ķirurgs jeb flebologs un kopīgi jāizlemj par tālāko ārstēšanas plānu. Vēnu operācijas vai skleroterapiju var plānot tikai pēc tam, kad beidz bērniņu barot ar krūti, jo tikai tad sievietes hormonālais stāvoklis atgriežas sākotnējā stāvoklī.

Ņemot vērā vēnu slimību un to izraisīto seku aktualitāti Latvijā, Veselības centrs 4 (VC4) jau devīto gadu pavasarī rīko vēnu veselības mēnesi. Tā kā Nacionālais veselības dienests (NVD) endovenozās vēnu operācijas neapmaksā un lielai daļai iedzīvotāju tās nav pieejamas, arī šogad divu mēnešu garumā no 1. marta līdz 30. aprīlim VC4 Baltijas Vēnu klīnikā un citās VC4 filiālēs venozo saslimšanu diagnostika un vēnu operācijas būs par īpašām cenām! 

Baltijas Vēnu klīnika piedāvā:

  • 40% atlaidi flebologa konsultācijai ar izmeklējumu (akcijas periodā cena 27.60 €, standarta 49 €),
  • Atlaižu kuponu grāmatiņu (konsultējoties pie flebologa) ar 40 īpašiem piedāvājumiem Jūsu veselībai! Atlaides līdz 50%!
  • Atlaides līdz 400 € endovenozai operācijai!

Piedāvājums spēkā, ja apmeklējums rezervēts akcijas laikā. Vairāk informācijas www.venas.lv


20170223091620-62544.jpg

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies