Kādu kontracepciju izvēlēties pēc dzemdībām?

jana
jana 25. februāris 2011 10:00
2308

Kāda ilglaicīgā kontracepcijas metode ir ieticamākā sievietei pēc dzemdībām? Un, cik ātri var uzsākt tās lietošanu?

 

Foto: Flickr.com

 

 

Jautājam Sieviešu Kluba ekspertei, Margaritai Puķītei, ginekoloģei. 

 


 

 

Ieteicamākā kontracepcijas metode, kuras lietošanu var uzsākt pēc dzemdībām un, var lietot arī barojošās māmiņas, ir minipilles jeb viena hormona kontraceptīvās tabletes. Tās var atsākt lietot jau 21. – 28. dienas pēc dzemdībām, kad esi apmeklējusi savu ārstu.

 

Atšķirībā no pierastās hormonālās tabletes, minipilles satur tikai vienu hormonu – progestīnu. Medikamenta iedarbības pamatā ir ovulācijas nomākšana, turklāt tas sabiezina arī dzemdes kakla gļotas, šādi apgrūtinot spermatozoīdu pārvietošanos.

 

Pēc dzemdībām minipilles var uzsākt lietot pat tad, ja mēnešreizes nav atsākušās! 

 

Ja pēc dzemdībām ir pagājusi 21 diena, pirms uzsākt lietot minipilles, pārliecinies, ka tev nav iestājusies grūtniecība (ja ir bijušas dzimumattiecības).

 

Pirmo nedēļu, no brīža, kad uzsāki lietot šo kontracepcijas metodi, noteikti jālieto arī kāda papildus izsargāšanās (prezervatīvs). Savukārt tad, ja mēnešreizes ir atsākušās, minipilles jāsāk lietot no pirmās mēnešreižu dienas un papildus aizsardzība nav nepieciešama.

 

Minipilles ir droša un piemērota kontracepcijas metode bērna zīdīšanas laikā, jo nemaina ne mātes piena daudzumu, ne kvalitāti. Turklāt neietekmē arī mazuļa augšanu un attīstību.


Šis preparāts ir ieteicams arī tādos gadījumos, kad kombinētā orālā kontracepcija atstāj būtisku ietekmi uz libido (dzimumtieksmi), to nomācot.

 

Minipilles iesaka arī gadījumos, kad hormonālās tabletes nav ieteicamas vispārējā veselības stāvokļa dēļ (cukura diabēts, sirds slimības, paaugstināts asinsspiediens un migrēna), kā arī sievietēm pēc 35 gadiem, kas smēķē.

 

Blakusparādības ir arī šim medikamentam. Barojošām māmiņām šīs metodes lietošana biežāk izraisa amenoreju. Mēnešreizes var aizkavēties, būt retākas vai biežākas, dažkārt novērojama smērēšanās.

 

Biežākās sūdzības – neregulāra asiņošana, turklāt ilgstošā lietošanā tām ir tendence kļūt retākām. Mēdz parādīties akne, garastāvokļa izmaiņas, krūts dziedzeru sāpīgums, slikta dūša un svara pieaugums. Pamanot kādu no nepatīkamajiem simptomiem, noteikti sazinies ar savu ārstu!

 

Aptuvenā medikamenta cena aptiekās ir Ls 8.

 

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Kā tu izsargājies pēc dzemdībām?

Jana Kozlova, www.sieviesuklubs.lv

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
peeka 26. februāris 2011 02:16

Progestoronu satur ari kontracepcijas implants roka.
Un, izmaksas letak neka tabletes uz 3 gadiem. :)

golda 25. februāris 2011 13:53

Barojot bērnu ar krūti, var likt arī parasto spirāli, nav jau minipilles vieniga iespēja.Protams, tur gan japaiet ilgākam laikam, lai varētu likt spirāli.
Man jau gan liekas, ka ārsti tomēr kaut ko jau arī saprot, un vai tad tiešām ļautu lietot tabletes, ja tās slikti ietekmētu bērnu?
Daudz kas var atstāt sekas uz sievietes ginekoloģisko veselību, piem., par tām pašām 12 gadīgo meiteņu potēm pret dzemdes kakla vēzi-arī tiek runāts, ka tas var atstāt sekas un sievietes kļūs arvien neauglīgākas.

jana 25. februāris 2011 13:23

pece
Arī es izmantoju tās senās metodes :)

deisiii 25. februāris 2011 13:17

pilnībā piekrītu tavam viedoklim :)

smukaa 25. februāris 2011 11:09

Piekriitu (Y)

pece 25. februāris 2011 10:15

Forši - ņemot vērā to, ka caur mātes pienu izdalās viss liekais no organisma, barism zīdaiņu ar kontracepcijas hromoniem! Un pēc tam brīnīsimies kā gan tas izgadījies, ka ir aizvien grūtāk un problemātiskāk sievietēm palikt stāvoklī! (N)

Krūtsbarošanas laikā jau nu gan varētu izmantot draudzīgākas kontracepcijas metodes, kā piem. vecos labos prezervatīvus!