Kādu kontracepciju izmanto sievietes Latvijā?

24. marts 2010 00:00
516

Sievietes Latvijā uzskata, ka ir labi informētas par kontracepcijas veidiem – 98% aptaujāto sieviešu uzsvēra, ka zina, kādas kontracepcijas iespējas ir pieejamas mūsdienās. Ir vērojama tendence, ka informētības līmenis palielinās, sievietei pieaugot, nodibinot pastāvīgas attiecības un iegūstot augstāko izglītību.

 

Sievietes ar augstāku atbildības līmeni – pašnodarbinātās vai vadītājas - arī atbildīgāk izturas pret grūtniecības plānošanu un kontracepciju. Kā arī novērojams, ka sievietes, kuras izmanto kontracepcijas tabletes, ir labāk informētas par kontracepcijas jautājumiem nekā tās, kuras no grūtniecības izsargājas ar prezervatīvu vai pārtraukto dzimumaktu.

 

Tas noskaidrots pētījumā par kontracepcijas lietojumu Latvijā, ko no 2009. gada augusta līdz decembrim veica Vidzemes Augstskola sadarbībā ar uzņēmumu Bayer. Tā ietvaros tika aptaujātas 835 sievietes visā Latvijā vecumā no 18 līdz 26 gadiem.

 

Drošākie – prezervatīvs, tablete un spirāle

 

Par drošākajām kontracepcijas metodēm sievietes uzskata prezervatīvu (88,98%), hormonālās tabletes (79,52%) un spirāli (64,19%). Kā nākamie drošie izsargāšanās līdzekļi tiek minēti hormonālie riņķi un plāksteri (39,28%) un avārijas kontracepcija (32,93%).

 

Prezervatīvu par drošu kontracepcijas metodi uzskata sievietes visās vecuma un dzīves stila grupās. Savukārt hormonālo kontracepciju – tabletes, plāksterus un spirāli – kā drošāko biežāk norāda sievietes ar augstāko izglītību vai studentes.

 

Tas skaidrojams ar tendenci, ka sievietēm izveidojas pastāvīgas attiecības un ģimene, kā arī pieaug informētības līmenis par kontracepcijas metožu daudzveidību un dažādajiem aspektiem.

 

Biežāk izmantotie – prezervatīvs, tabletes un pārtrauktais dzimumakts

 

Neraugoties uz to, ka vairums sieviešu apzinās, ka pārtrauktais dzimumakts ir nedroša kontracepcijas metode, prakse rāda citu ainu. Ja par drošu izsargāšanās veidu šo atzina 15% sieviešu, tad praksē to izmanto krietni vairāk aptaujāto – 26%. Aiz prezervatīva (58,80%) un hormonālajām kontracepcijas tabletēm (26,11%) pārtrauktais dzimumakts tiek minēts kā trešā biežāk izmantotā kontracepcijas metode. Aiz tā seko auglīgo dienu skaitīšana, hormonālā riņķa, spirāles, injekciju vai plākstera lietošana, spermicīdi un diafragmas.

 

Arī lietojuma ziņā hormonālajai kontracepcijai dod priekšroku sievietes ar augstāko izglītību, ko var skaidrot arī ar vecumu, attiecību pastāvību. Savukārt studējošu sieviešu vidū nedaudz biežāk (64,32% salīdzinājumā ar 58,8% visā izlasē) tiek izmantoti prezervatīvi, kas skaidrojams ar dzīvesveida īpatnībām – īslaicīgām attiecībām, dzīvi kopmītnēs u.tml.

 

Pirmā kontracepcijas pieredze


Trešdaļa aptaujāto sieviešu atzīst, ka pirms pirmās seksuālās pieredzes ar partneri nav apsprieduši izsargāšanos. 32,3% par šo tēmu ir runājušas, bet atceras to kā ļoti neveiklu un saspringtu pieredzi. Šāda situācija visbiežāk novērojama to sieviešu vidū, kam ir vidējā vai pamatizglītība. 35,8% sieviešu atklāj, ka ar pirmo seksuālo partneri par attiecībām ir runājušas un nav jutušās neērti. Vairumā gadījumu šīm sievietēm aptaujas brīdī bija patstāvīgas attiecības, iegūta augstākā izglītība un veidota karjera – vairums no viņām ir augstākā vai vidējā līmeņa vadītājas.

 

Vidējais vecums, kad sievietes Latvijā sāk dzimumdzīvi, ir 17 gadi, minimālais norādītais vecums ir 12, maksimālais – 24 gadi).

 

Atbildīgi abi, bet paļaujas uz vīrieti


Interesantu tendenci atspoguļo arī sieviešu attieksme pret atbildības sadalījumu kontracepcijas izvēlē. 95,2% respondentu uzskata, ka par izsargāšanos no nevēlamas grūtniecības jārūpējas abiem. Tai pašā laikā 36,17% sieviešu kā iemeslu, kāpēc ne vienmēr pirms dzimumattiecībām pārrunā kontracepciju, atzīmē, ka gaidījušas atbildības uzņemšanos no partnera puses. Kā citi iemesli, kāpēc netiek pārrunāti kontracepcijas jautājumi, tiek minēti sievietes kautrība (16,05%), nepatika pret kontracepciju (3,83%) vai zināšanu trūkums (4,07%).

 

Uz jautājumu, kur sievietes iegūst informāciju par kontracepciju, partneris tiek minēts tikai kā piektais biežākais informācijas avots. Populārākie ir ārsts, māte, žurnāli un grāmatas, interneta resursi. Tomēr partneris ieņem pirmo vietu to cilvēku sarakstā, ar kuru sievietes, runājot par kontracepciju, jūtas visbrīvāk. Sievietes nemulst, arī apspriežot šos jautājumus ar ārstu, mammu vai draudzenēm. Ļoti populārs sarunu partneris kontracepcijas jautājumu apspriešanai ir anonīms cilvēks kādā no interneta forumiem. Ceturtā daļa aptaujāto sieviešu (25,27%) uzskata, ka nepieciešama labāka seksuālā izglītība skolās, lai sievietes kontracepcijas jautājumus apspriestu drošāk. Sievietes par lietderīgām uzskata arī sarunas par kontracepciju ģimenē, bērnam augot (19,28%), dažādus izglītojošos materiālus (19,04%), kā arī piemin, ka nepieciešama sabiedrības attieksmes maiņa pret kontracepcijas nepieciešamību, veidiem un informēšanas iespējām (25,15%).

 

Sievietes, kuras strādā augstākajā vadības līmeni, ir salīdzinoši pārliecinātākas par citu grupu sievietēm, un viņas uzskata, ka nekas nav nepieciešams, lai justos ērtāk, runājot par kontracepciju (80%).

 

Atceroties pirmo seksuālo pieredzi ar pašreizējo partneri, vairums sieviešu uzsver, ka par kontracepciju runāts pirms dzimumakta, – 61,44%. Tomēr 15,33% atzīst, ka par kontracepciju netika runāts vispār, 6,71% to darīja pēc dzimumakta, bet 11,74% paguva izsargāšanās jautājumu apspriest seksa laikā. Kontracepciju pirms dzimumakta visbiežāk apspriedušas sievietes, kas lieto hormonālās kontracepcijas tabletes, visretāk - tās, kuras no grūtniecības cenšas izvairīties ar pārtrauktā dzimumakta palīdzību.

 

Reģionu īpatnības

 

Pētījums atklāj interesantas tendences arī sadalījumā pa reģioniem. Piemēram, salīdzinot ar citām grupām un visas izlases rādītājiem, Kurzemē par drošāku tiek uzskatīta avārijas kontracepcija, sievietes no Zemgales retāk nekā citas izmanto prezervatīvu, savukārt sievietes no Latgales biežāk nekā citas izmanto pārtraukto dzimumaktu un sievietes no Kurzemes un Vidzemes biežāk nekā citas izmanto hormonālās tabletes.

 

Kādu kontracepcijas veidu lieto Tu?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
leila 27. aprīlis 2010 15:13

Lietoju prezervatīvus, jo tie manuprāt ir visdrošākie un nav kaitīgi veselībai, ja neskaita alerģijas uz materiālu..iepriekš dzēru tabbletes, bet no tām svars mazliet nāk klāt..un personīgi man no viņām pazeminājās libido..diezgan jūtami..it kā ērti lietot utt..un sekss baudāmāks, bet ja retāk gribas tad nav jēgas..pie tam nepatīk, ka tas maina mēnešreizes..domāju, ka visam tomēr jānotiek dabiski..

taschinka 2. aprīlis 2010 17:34

Saksu ar to ,ka man ir asisn nerecesana un kontracepcijas izvele bija gruta.Neko dargu negribeju meginat,jo visdrizak nekas ta isti man nederetu iznemot prezervativu.Bet tas nav prieks manis.Panemu parasto spirali samaksaju 20 LS uz 5 gadiem.Visi mes zinam ka no spirales ir stiprakas menesreizes,bet man 5 reizes stiprakas ka parasti,jo man ir si asins nerecesana.Bet sapes nekadas man nav un spirali butiba nejutu un ta man netrauce.

ivy 24. marts 2010 21:44

Pēc bērna piedzimšanas ieliku spirāli. Nu jau būs 4 gadi kā pagājuši.
No sākuma, protams, bija nedrošības sajūta - un ja nu...?! Aprunājos ar mammu, jo arī viņa izmanto šo kontracepcijas veidu, un nomierinājos. Drošības pēc vēl savam ginekologam izprasīju sīki un smalki. Viņa man uz dzemdes maketa parādīja kā tas tiek darīts, kur un kā spirāle atradīsies. Nākamajā dienā devos uz slimnīcu un viss kārtībā.
Pirmo nedēļu gan bija neomulīgi. Mugura krustos dikti sāpēja. Centos biežāk iet laukā staigāties. Mazliet pavingroju, kad nebija ērti. Arī vīram ik pa laikam pajautāju vai tās "ūsiņas" netraucē;)
Nu jau drīz 4 gadi būs pagājuši, bet mugura vēl aizvien bieži iesāpas.

Vai pastāv tāda iespēja, ka spirāles dēļ nevaru pieņemties svarā? Tas sāk palikt pa apgrūtinājumu visādā ziņā.

Ēdu regulāri, DAUDZ, bet labumā nekas neiet:(
Varbūt varat ko ieteikt?

Kā pievienot rakstus Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Redaktores sleja

Pārmaiņas...

Pārmaiņas...

Kādi konkursi notiek Sieviešu klubā

Skaistumkopšanas balvas, kino un teātru biļetes, grāmatas

Horoskopi

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā