Kādi kompleksie vitamīni rudenī stiprinās bērna imunitāti?

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 14. novembris 2014 00:00
2256

Vecāki bieži uzdod  ārstam jautājumu – vai bērnam   imunitātes stiprināšanai rudenī vajadzētu papildus lietot kompleksos vitamīnus? Ģimenes ārste Jolanta Adītāja pauž savu viedokli: “Ja bērnam no dabas ir laba imunitāte un sabalansēts uzturs, viņš ēd gaļu, graudaugus, piena produktus, dārzeņus, augļus, kā arī vasaras laikā ir norūdījies un pietiekami daudz uzturas svaigā gaisā, veselīgai imunitātei ar   dabīgajām uzturvielām un vitamīniem  vajadzētu pietikt. Taču daudzi bērni neēd vienu vai otru produktu, daudz laika pavada pie datora vai televizora, uzsākot bērnudārza vai skolas gaitas, bieži slimo. Šādā situācijā gan es ieteiktu lietot kompleksos vitamīnus, lai papildus stiprinātu bērna imunitāti.


Ģimenes ārste Jolanta Adītāja novērojusi – Latvijā piedāvā ļoti daudz dažādus - it kā bērniem  paredzētus kompleksos vitamīnus, diemžēl ne visi  ir bērniem piemēroti. Atsevišķi tablešu formas vitamīni ir liela izmēra, cieti (tos ir grūti norīt), ar specifisku vitamīnu garšu, kas bērniem ne visai patīk. Arī vitamīnu forma un krāsa   mazuļiem bieži nav interesanta, saistoša.

Ģimenes ārste uzskata: “Arī vitamīniem vajadzētu  būt tādiem, lai bērns tos ar prieku lietotu.  Manuprāt, bērniem piemērotākie ir želejveida vitamīni. Tie ātri  šķīst mutītē, tādejādi nekaitē mazuļa zobiem, tie arī viegli un ātri uzsūcas organismā. Želejveida vitamīni bieži ir kā mazas konfektītes, tie   ir interesantas formas, piemēram, lācīšu izskatā un parasti arī bērniem garšo.

Diemžēl Latvijā ieviest ražošanā jaunus produktus, kā, piemēram, vitamīnus bērniem, ir gana sarežģīts process.

“Savulaik savai metiņai vitamīnus vedu no Amerikas un  Krievijas, jo Latvijā nebija nopērkami tādi, kurus bērnu varētu pierunāt lietot. Vietējās aptiekās piedāvātie tablešu veida vitamīni  pārsvarā  bija ļoti lieli. Mēģināju sadalīt daļās, tie  bija ļoti cieti.

Tādēļ radās doma Latvijas farmaceitiem uzticēt izstrādāt kompleksos vitamīnus, kas būtu pilnībā pārdomāti bērniem – gan saturētu nepieciešamos vitamīnus, gan vienkārši atbilstu mazuļu vajadzībām un gaumei. Sākot meklēt šiem vitamīniem ražotāju, izrādījās, ka neviens  vietējais ražotājs nav gatavs uzņemties to  ražošanu. Tāpēc nācās atrast ražotāju Amerikā, kas tad arī ražo atbilstoši Latvijas un Eiropas regulām, pēc Latvijas farmaceitu receptes  izstrādātus vitamīnus bērniem. Sadarbība   ar   amerikāņiem ir laba, vienīgais apgrūtinājums ir tas, ka vitamīnus nākas transportēt uz Latviju,” personīgajā pieredzē dalās meitas māmiņa un zīmola  Biapharma vadītāja Krista Adamoviča.

Savukārt ģimenes ārste Jolanta Adītāja mudina vecākus, izvēloties kompleksos  vitamīnus bērna imunitātes stiprināšanai, pievērst uzmanību to sastāvam un aktīvās vielas daudzumam.  Vitamīnos noteikti jābūt taukos šķīstošajiem A, C, E, D, kā arī B  grupas vitamīniem, jo katrs no tiem savā veidā stiprina organismu, līdz ar to arī imunitāti.

Piemēram, A  vitamīns ir ļoti nepieciešams augošam organismam, jo uzlabo redzi un ir vajadzīgs ādai. Tas  stiprina kaulus un zobus, kā arī nervu sistēmu.

E vitamīns savukārt darbojas kā antioksidants – aizsargā organisma šūnas, tas arī ir nepieciešams sirds asinsvadu sistēmas attīstībai.

Savukārt D vitamīnu ar pārtikas produktiem nemaz nav iespējams uzņemt, dabīgā veidā tas sintezējās ādā tikai saules  ietekmē.Bērna organismam D vitamīns ir nepieciešams kaulu sistēmas attīstībai un muskuļu stiprināšanai. Koncentrētā daudzumā D vitamīnu satur zivju eļļa, taču bērniem daudz patīkamāk ir to uzņemt ar kompleksajiem vitamīniem.  Savukārt B grupas vitamīni (folskābe, holīns, biotīns, pantotēnskābe) ir ļoti svarīgi ādas, matu, nagu, arī sirds asinsvadu sistēmas stiprināšanai, kā arī nervu sistēmas un smadzeņu attīstībai,  atmiņas uzlabošanai.

Ļoti labi, ja kompleksie vitamīni satur arī jodu un cinku, jo tie ir  atbildīgi par imunitātes stiprināšanu.

 Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
MartaAlise 22. novembris 2014 12:20

Maniem bērniem zivju eļļu iemānīt nevar nu nekādi! tāpēc cenšamies ēst veselīgi un rudens, ziemas periodā lietojam D vitamīnu (bezrecepšu NateoD) jo mūsu platuma grādos bez tā nu nekādi.