Kā zināt, kad organismam trūkst vitamīnu?

jana
jana 23. februāris 2011 00:00
9335

Hipovitaminoze un avitaminoze, kas tie par jēdzieniem un, kādēļ no tiem ir jābaidās? Jautājam ekspertei.

 

 

 

Jautājam Sieviešu kluba ekspertei Līgai Jacēvičai, Estētiskās dermatoloģijas un ķirurģijas klīnikas dermatoloģei.

 
Katrs vitamīns mūsu organismā par kaut ko atbild, tādēļ, jebkādas izmaiņas mūsu pašsajūtā (šķeļas nagi, plaisā lūpu kaktiņi, mati kļūst sausi un izkrīt) var signalizēt par viena vai otra vitamīna trūkumu. Protams, ir gadījumi, kad minētās parādības izraisa saslimšana. 

 

Pirms lietot vitamīnus ieteicams noskaidrot šo izmaiņu iemeslu! Ja izkrīt mati, tad kādēļ, cik ilgi un, vai tas notiek vienmērīgi? Visi šie jautājumi ir svarīgi, lai nozīmētu pareizu ārstēšanu vai piemērotu atbilstošu vitamīnu kursu.

 

Vairumā gadījumu, diagnozes uzstādīšanai, pietiek ar vienu ārsta konsultāciju. Anamnēze ir pietiekami daiļrunīga, lai tavam ārstam būtu skaidrs, kā tavā organismā trūkst. Nepieciešamības gadījumā diagnozes precizēšanai ārsts var nozīmēt asins analīzes.  

 

Hipovitaminoze ir daļējs kāda vitamīna trūkums mūsu organismā. Biežāk šo stāvokli izraisa - nepietiekams vitamīnu daudzums uzturā (diētas un vienveidīga pārtika), vitamīnu uzsūkšanās traucējumi, dažādas etioloģijas vielmaiņas traucējumi, kā arī antibiotiku lietošana.

 

Kā sekas hipovitaminozei, cilvēkam var parādīties tādas pazīmes, kā matu izkrišana, nagu šķelšanās un lūšana. Var samazināties darba spējas, pasliktināties atmiņa, āda var kļūt izteikti sausa, bāla un pelēcīga, ikdienā var traucēt izteikts nogurums.

 

No šīm izmaiņām ir jābaidās tādēļ, ka tās var norādīt uz kādām vispārējām organisma saslimšanām! Tādēļ, pirms sākt ārstēt vitamīnu trūkumu, ir jānoskaidro tā rašanās cēlonis!


Savukārt jēdziens avitaminoze ir cēlies no grieķu valodas un raksturojas ar kāda vitamīna pilnīgu iztrūkumu organismā. Avitaminoze rodas tikai ļoti ārkārtējos gadījumos, turklāt reti!

 

Pārsvarā tas notiek tad, ja cilvēks ilgstoši badojas un neuzņem vispār nekādas uzturvielas. Tāds ilgstošs un pilnīgs, svarīgāko vitamīnu trūkums, var būt ar letālu iznākumu. Avitaminoze ir smags, klīnisks gadījums un ikdienā tādu iegūt būtu grūti.

 

Lūpu kaktiņu sprēgāšana, nagu šķelšanās un neveselīga izskata āda, mati vai nagi ir tipiskākās pazīmes, kas liecina - tev trūkst vitamīnu. Pret lūpu kaktiņu sprēgāšanu tev palīdzēs A vitamīns, nagiem, ādai un matiem - B vitamīnu komplekss, bet imunitātes stiprināšanai - C vitamīns. 

 

Sieviešu Kluba izvēle:

Vitamīnu komplekss Vitakur Plus>>

 

 

 

 

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Kad tu lieto vitamīnus?

Jana Kozlova, www.sieviesuklubs.lv

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
serenity 23. februāris 2011 11:08

Pārsvarā vitamīnus ietoju, kad ārsts iesaka, vai ziemas periodā parasti kalciju, B, E virtamīnus (kad jūtu ilgstošāku nogurumu), kas palīdz uzturēt enerģiju un zivju eļļu.