Kā sievietes padomju gados rūpējās par savu sievišķīgo veselību?

kintijasieviesuklubslv
kintijasieviesuklubslv 22. februāris 2011 08:03
1486

Izrādās, tik vieglprātīgi, kā tagad apmeklējam ginekologu, sievietes pēdējā piecdesmitgadē nav izturējušās. Padomju laikos bija lielāka disciplīna. Sieviete nevarēja tikt atvaļinājumā, ja nebija iepriekš veikusi profilaktisko medicīnisko apskati.

 

Par sieviešu veselību un intīmajiem paradumiem lūdzam pastāstīt ginekoloģi Baibu Paiji, kurai ir 45 gadu pieredze, strādājot ginekoloģijā.

 

 

 

 

Pirms 30 gadiem pie ārsta teju piespiedu kārtā

 

„Padomju gados daudzās darba vietās bija tāda prasība – ja neizej obligātās apskates, nevari tikt atvaļinājumā. Turklāt, ja sievietei apskates laikā uzrādīja kādu patoloģiju (piemēram, bija kāda kārpiņa, mioma vai dzemdes kakla čūla) viņai izveidoja speciālu kartīti, pēc kurām māsiņas ik pēc noteikta laika izsauca uz profilaktiskajām pārbaudēm.

 

Tolaik jau mobilo telefonu nebija. Māsiņas zvanīja uz mājas vai darba telefoniem un sievietes arī nāca pie ārsta. Viņas bija spiestas to darīt.

{smallpic:1}

Šobrīd diemžēl situācija ir mainījusies. Liela daļa nedara neko. Tikai tās inteliģentākās un apzinīgākās sievietes nāk uz apskatēm.

 

Agrāk pat iedomāties nevarēja, ka kāda sieviete var piecus gadus neaiziet pie ginekologa. Tas bija pavisam normāli – reizi gadā apmeklēt visus ārstus.

 

Bet līdz ar brīvo izvēli iet vai neiet pie ārstiem, arvien biežāk nākas strādāt tieši ar ielaistām slimībām, vēžiem pēdējās stadijās, kur vairs nekas nav glābjams. Tik spilgti man atmiņā palicis kāds gadījums, kad pie mums uz slimnīcu atveda 27 gadīgu sievieti ar asiņojošu dzemdi. Izrādās, viņa ir 17 gados dzemdējusi savu pirmo bērniņu, bet pēc tam pie ārsta vairs nav gājusi. Toreiz, kad viņa nokļuva jau pie mums, viņai bija vēzis pēdējā stadijā un drīz pēc tam viņa nomira.

 

Līdzīgi uzreiz pēc tam notika arī ar 34 gadus jaunu sievieti. Tas ir tik drausmīgi, ja 21. gadsimtā, kad ir tik augsti attīstītas medicīniskās tehnoloģijas un diagnosticēšanas metodes, sievietes nerūpējas par savu veselību.

 

Vēzi tik ļoti labi var izārstēt! Tikai ar nosacījumu, ka to savlaicīgi diagnosticē.”

 

 Kontracepcija? Padomju laikos 4 prezervatīvi uz gadu

 

„Tik augsti attīstīta kontracepcija, kā mūsu dienās, tiešām līdz šim nav bijusi nekad. Tādēļ es kā ginekoloģe varu teikt, ja sievietei mūsdienās jāveic aborts – tā ir viņas nolaidība vai slinkums. Ir taču tik daudz kontracepcijas līdzekļu – mehāniskie, spirāles un orālie! Atliek tikai katrai izvēlēties sev piemērotāko.

 

Padomju laikos bija citādāk. Prezervatīvus bija grūti dabūt. Pastāvēja norma – uz vienu pāri gadā četri prezervatīvi, bet par laimi tik traki nebija. Ja vien vēlējās, varēja arī iegādāties vairāk.

 

Kopš 1966. gada sāku likt sievietēm spirāles, lai pasargātu no nevēlamas grūtniecības. Tolaik Latvijā parādījās pirmās S veida spirāles.

 

Bet nevar noliegt – padomju gados bija ļoti daudz sieviešu, kuras izmantoja kalendāro metodi un skalošanu ar skābu šķīdumu uzreiz pēc dzimumakta, jo tas labi iznīcināja spermatozoīdus.

 

Skalošanai izmantoja borskābi. Nē, tā sievietes makstij nav kaitīga, bet spermatozoīdiem gan – tā šķīdina spermatozoīdu apvalkus, tādēļ apaugļošanās nebija iespējama.

 

Mūsdienās gan sievietes var būt laimīgas! Viņām ir tik liela izvēles iespēja! Atliek tikai izvēlēties! Labāk tomēr vienreiz pieņemt lēmumu par drošu kontracepciju, nekā pēc tam nevēlamas grūtniecības likvidēšanu," uzsver Baiba Paije.

 

 

Kintija Bulava, www.sieviesuklubs.lv

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Varbūt arī tev nāk prātā kādi atmiņu stāsti no padomju laikiem par sievietes sievišķīgo veselību un kontracepcijas izvēli?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
maijucis11 22. februāris 2011 20:27

Mjā, par to skalošanu zināju no vecmāmiņas un ļoti labi darbojās...

smukaa 22. februāris 2011 18:29

Ka tas par teikumu,ka tikai inteligjentaas un apziniigaas iet pie aarsta?!
Padomju laika izsargaashanaas bija saziest locekli ar ziepeem (saarms)..Nopietni! 8-|

spaara 22. februāris 2011 13:48

Atceros no mammas stāstītā, ka padomju laikos bija obligātas visādas profilaktiskās apskates un analīzes - uz kolhozu atbrauca tāda pārvietojama poliklīnika ar flurogrāfa aparātu, turpat tika noņemtas analīzes, utt. It kā jau ļoti labi, BET..dzīve pierādīja, ka tās analīzes praktiski visticamāk neviens neveica, tika sarakstītas atbildes - atbilst normai, un miers mājās. Mamma regulāri gāja uz visām šīm obligātajām pārbaudēm, nodeva asins un urīna analīzes, vienmēr viss bija atbilstoši normai. Tikai nez kāpēc neilgi pēc šādas pārbaudes viņai atklāja cukura diabētu ar ievērojamu acetona daudzumu urīnā....būtu tās analīzes godprātīgi veiktas, mamma ātrāk uzzinātu par savu diabētu, bet tā - ķeksīša pēc tikai visas tās pārbaudes bija.

pece 22. februāris 2011 11:39

Man šķiet, ka visbiežāk "kļūdas" ja tā var teikt pie kontracepcijas lietošanas notiek nepareizas kontracepcijas 'metožu leitošanas dēļ, piem. lietojot orālo hormonālo kontracepciju grēko ar to, ka uztaisa pauzes, neievēro regularitāti, neievēro to, ka pie caurejas, vēdervīrusiem, vemšanas un taml ir nepieciešama papildus izsargāšanās.

Tāpat arī pharmatexveidīgie nav slikta ikzvēle, ja to lietojot ievēro visus priekšnoteikumus - nemazgāties pirms tam ar mazgāšanās līdzekļiem vai izmantot speciālos, nemazgāties cik tur stundas pēc tam, laikus ievadīt un taml.

pece 22. februāris 2011 11:36

Man ir sajūta, ka šajā, informācijas pārpilnajā laikmetā, izglītošana par kontracepciju un dzimumaudzināšana ir atstāta novērtā. Tāpat brīžiem šķīet, ka cēloņu un seku sakarības ir daudziem neskaidras un domāšana nav stiprā puse. Var jau ieviest visu obligāti, tas ir savā ziņā vienkāršāk, kā panākt saprašanu, ka tas ir katras pašas sievietes labā.

silva9 22. februāris 2011 11:12

Domāju ,kad daļēji bija pareizi ,kad obligāti bija jādodas uz apskati pie ārsta nebija tik ielaistu slimību un apzinīgo vienmēr ir mazāk .Man atālai paziņai ir nopiena slimība kostatēta un tikai tapēc,kad gadiem nebija apmeklējusi ginekalogu.Viņai bija gan matreālās iespējas aiziet pie ārsta ,gan zina taču neizdarīja,tagad cīnās par savu dzīvi,bet viss tas varēja arī nebūt. Es savai meitai cenšos iemācīt ,kad vienreiz gadā ir obligāti jāaiziet pie ārsta pat ,ja nav sūdzību .Gadiem lietoju riņķīti un esmu ļoti apmierināta un droša. Veselība ir pats galvenais iztērēsi un vairs jau neatgūsi nepakādu naudu.

banderoso 22. februāris 2011 09:59

Visu cieņu ārstei, bet neuzskatu, ka tā ir nolaidība vai slinkums, ja sieviete veic abortu. Dzīvē ir dažādas situācijas, kuras nevar paredzēt. Un arī lietojot hormonālo kontracepciju sievietes paliek stāvoklī un veic abortus.

Kā pievienot rakstus Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Redaktores sleja

Pārmaiņas...

Pārmaiņas...

Kādi konkursi notiek Sieviešu klubā

Skaistumkopšanas balvas, kino un teātru biļetes, grāmatas

Horoskopi

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā