Jautājam ginekoloģēm: kas izraisa dzemdes kakla šūnu izmaiņas?

kintijasieviesuklubslv
kintijasieviesuklubslv 25. marts 2011 00:00
964

Kādēļ ir tik svarīgi rūpēties par savu ginekoloģisko veselību un tomēr nepietiek, ja reizi piecos gados aizej pie ginekologa? Zināji, ka dzemdes kakla šūnās izmaiņas var notikt pat dažu mēnešu laikā? Izpēti, kas ir tipiskākie faktori, kas ietekmē šos procesus!

 


Foto: Flickr.com

 

 

2008. gada Nobela prēmija medicīnā tika piešķirta vācu zinātniekam Haraldam cur Hauzenam (Harald zur Hausen) par pētījumiem, kas pierādīja, ka cilvēka papilomas vīruss (HPV – human papilloma virus) izraisa dzemdes kakla pirmsvēža slimības un vēlāk arī vēzi, proti, šī vīrusa onkogēno tipu nepārejoša infekcija ir obligāts priekšnosacījums dzemdes kakla vēža attīstībai. HPV onkogēno tipu radītās infekcijas „noturību”, protams, veicina dažādi faktori, piemēram: agrīni uzsākta seksuālā dzīve, bieža partneru maiņa, smēķēšana, seksuāli transmisīvās u.c. reproduktīvā trakta/dzimumorgānu (piemēram, herpes) infekcijas.

 

Atbildi sniedza 

Dr. Med. Ludmila Eņģele, Latvijas vēža apkarošanas biedrības valdes priekšsēdētāja

Dr. Med. Dace Rezeberga, Latvijas ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente.

Dr. Med. Ilze Vīberga, Latvijas ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas pārstāve Eiroppas dzemdes kakla vēža asociācijā (ECCA) 

 


Mēs Sieviešu Kluba meitenes arī tevi aicinām īpaši parūpēties par savu sievišķīgo veselību! Ja šogad vēl neesi bijusi uz ikgadējām pārbaudēm, tad kādēļ lai tas nebūtu tieši šis pavasaris? Ņem telefonu un zvani savai ginekoloģei, piesakies uz vizīti jau tagad! 
Jāsaka godīgi - man ir tik sāpīgi saņemt vēstules ar ginekoloģiskiem jautājumiem, kuros Sieviešu Kluba lasītājas - kāda no jums - man atzīstas, ka jau vairākus gadus nav bijusi pie ginekologa, bet tagad vairs nespēj klusēt, jo jūt fiziskas sāpes, nekontrolētas asiņošanas, sāpes seksa laikā... Meitenes, tiklīdz ir kaut viena diskomforta pazīme tur lejā - sievietes pašā intīmākajā vietiņā - ir jādodas uz konsultāciju pie ārsta. 
Zinu, zinu - daudzas var man sparīgi cirst pretī - par kādu naudu lai to izdaru? Nedzīvoju Latvijā, tādēļ tas nav iespējams! Taču man gribas teikt - kas tad vēl cits, ja ne mēs pašas rūpēsimies par savu sievišķīgo veselību? Un kad tad vēl, ja ne tagad? Tad, kad ar ātrajiem būsi aizvesta uz slimnīcu, var diemžēl arī gadīties, ka ir jau par vēlu!
Tāpat aicinu apsvērt visus plusus un mīnusus par iespēju vakcinēties pret dzemdes kakla vēzi. Tā ir diganoze, kura veidojas no cilvēka papilomas vīrusa, kurš savukārt mūsos iekļūst seksa laikā. Vīrieši ir HPV pārnēsātāji. Esmu runājusi ar sievietēm, kas uzzinājušas šo skarbo diagnozi. Visas kā viena sarunas beigās skumīgi novelk: "Eh, ja vien būtu ātrāk atklājusi šo dzemdes kakla vēža vakcīnu!"

Nesludinu, ka obligāti jāvakcinējas. Bet vismaz apsvērt šo domu varam, vai ne? Atzīšos, arī pati esmu šajā periodā, kad izvērtēju visus plusus un mīnusus par vai pret vakcīnu. No tā, ka rūpējies par savu sieviškīgo veselību tiešām nav jākaunas!
Kintija Bulava, www.sieviesuklubs.lv
Sieviešu Kluba diskusijai:

Lai mudinātu sievietes regulāri doties uz ikgadējām ginekoloģiskajām apskatēm, dalāmies savā priecīgajā un varbūt arī kādā bēdīgajā pieredzē par veselību? Kas zina, varbūt tieši tavs vārds kļūs par pamudinājumu kādai jau šodien pieteikties uz vizīti pie ginekoloģes!


Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
smukaa 26. marts 2011 23:12

man viss kārtībā,bet,ja vajadzētu iet tagad uz tām analīzēm,nebūtu vienkārši laika!Svētdienās ginekologs diemžēl nestrādā..

kintijasieviesuklubslv 25. marts 2011 11:20

skumji, bet šodien vēl vienu līdzīgu vēstuli pēc palīdzības saņēmu. ir nopietnas problēmas, bet pie ginekologa nav iespēja aiziet. skumji :(

amorisita 25. marts 2011 11:15

es arī nebiju ilgu laiku bijusi pie ginekologa. Paliku stāvoklī un nācās iet regulāri. Kaut kā pārvarēju šo "diskomfortu" un baiļu sajūtu, jo atradu vienkārši fantastisku dakterīti.
Protams, tika veiktas 100 un viena analīze (kā jau grūtniecēm) un man atklājās dzemdes kakla šūnu izmaiņas, protams, un nelabvēlīgo pusi. Palasīju par savu diagnozi un secināju, ka no šī veidojuma pastāv iespēja vēlāk attīstīties dzemdes kakla vēzim. Biju bezgala pateicīga dakterītei, ka viņa šo lietu atklāja un kopīgiem spēkiem izārstējos. Man nebija žēl neviena santīma zālēm un vizītēm. Ka tik neielaist slimību tālāk. Tagad svēti sev nosolījos reizi gadā iet pārbaudīties.

Tā vien liekas - ar mani nekas slikts nevar notikt, līdz brīdim, kad tas jau ir noticis! Sievietes! Esiet saprātīgas! Pārbaudieties laicīgi! :)

golda 25. marts 2011 09:59

Es nesaprotu sievietes, kuras neiet pie ginekologa!!!Vienkārši nesaprotu!Piemēram, man ir bail no ārstiem, bet es tāpat regulāri apmeklēju ginekologu, obligātā vizīte gadā reizi,un ja pašai kaut kas nepatīk, vai kāda sāpe kur ne tā-uzreiz pie ginekologa, lai apskata, lai jūtos droša par sevi.
Un par naudu-uhhhh, kā mani tracina, ka sievietes skaita cik dārgi!! Bāc, nu tad nemeklē dārgāko ginekologu valstī.Jā, poliklīnikās vizīte pie ginekologa maksā 3Ls! Tik nevajag tagad sākt skaitīt, ka poliklīnikās ir slikti ginekologi-nu nav tā!Es gan stāvoklī esot biju uzksitē pie poliklīnikas ginekoloģes, gan bērnu dzemdēju , arī tagad esmu savu ginekologu atradusi poliklīnikā-nomainīju dzīvesvietu, tamdēl bija jāmeklē cits ginekologs.Un ideāli, superīga dakterīte, izrunāju visu.
Tā ka, lūdzu, neskaitīsim, cik ginekologs ir dārgs!

keitalia 25. marts 2011 09:08

Nu paskaidrojiet man - nejēgai, kā matu krāsai, kremam un nagu lakai ir naudas, bet ginekologam - nav! Poliklīnikā ari strādā valsts ginekologi un par ļoti pieņemammu cenu . Un daži no tiem ir pat ļoti labi. Un ja darba dēļ nav laika - tad dzīve pati mūs apstādina un liek to laiku atrast.