Jautājam ekspertei: kādi plusi un mīnusi piemīt katrai kontracepcijas metodei?

jana
jana 23. februāris 2011 10:00
3865

 

Ar ko savā starpā atšķiras dažādās kontracepcijas metodes - spirāles, riņķi, tabletes un plāksteri? Kādi ir to plusi un mīnusi?

 


Foto: Flickr.com

 

 

Jautājam Sieviešu Kluba ekspertei, Margaritai Puķītei, ginekoloģei.

 

 

 

 

Visas kontracepcijas metodes atšķiras pēc to iedarbības veida, sastāva un lietošanas biežuma. Turklāt visas atšķiras pēc hormonu daudzuma (ko satur konkrētais preparāts) un to iedarbības.  

 

SPIRĀLES


PLUSI UN MĪNUSI: ir tās praktiskums, zemās izmaksas un vienkāršība – ievietoji un aizmirsi, līdz ārsta apmeklējuma laikam. Bet spirāle var izkrist vai nobīdīties, šādi zaudējot savu kontraceptīvo efektivitāti, kas savukārt ir liels mīnuss.

 

HORMONĀLĀS TABLETES


MĪNUSI: ir regulārā lietošana, katru dienu, aptuveni vienā laikā, jo tikai tas garantē preparāta efektivitāti. Turklāt ne visas tabletes der ikvienai sievietei. Dažreiz paiet zināms laiks, līdz tiek atrasts tieši viņai piemērotākā tablete.

 

Kā negatīvais ir biežās blakusparādības – nepiemērotas hormonālās tabletes var radīt svara pieaugumu, noskaņojuma maiņas, libido zudumu.

 

PLUSI: kontraceptīvā efektivitāte, turklāt hormonālās tabletes var samazināt sāpīgas mēnešreizes un uzlabot ādas izskatu. 

 

RIŅĶIS


PLUSI: moderns un lietošanā vienkāršs līdzeklis. Tas iedarbojas uz hormonālo sistēmu apejot kuņģa un zarnu traktu, tādējādi kuņģis tiek pasargāts no regulāras medikamenta iedarbības (lieka kairinājuma). Katrs riņķis ir paredzēts vienam mēnesim, ievieto viņu un aizmirsti līdz tas ir jāņem ārā.

 

Šī ir praktiska un vienkārša metode, kas turklāt nav jālieto katru dienu. Vislielākais ieguvums – riņķis ir vienlīdz efektīvs arī tad, ja nav ievadīts pietiekoši dziļi vai neatrodas pareizā pozīcijā!

 

MĪNUSI: tu vari aizmirst ievietot riņķi! Arī dodoties attiecīgajās dienās ceļojumā, tas ir jāņem līdzi. Diemžēl arī šis līdzeklis var izslīdēt no maksts, ja to esi pamanījusi, problēmu nebūs, vienkārši noskalo to un, vari ievietot atpakaļ.

 

HORMONĀLIE PLĀKSTERI


PLUSI: uz hormonālo plāksteri attiecas visas hormonālo līdzekļu blakusparādības, izņemot kuņģa-zarnu trakta kairinājumu.

 

MĪNUSI: tu vari aizmirst to pārlīmēt, turklāt tas ir jādara regulāri. Var parādīties ādas apsārtums un iekaisumi plākstera piestiprināšanas vietā.

 

Vislabākais risinājums, lai atrastu piemērotāko kontracepcijas metodi, ir griezties pie sava ginekologa un kopā ar viņu izvēlēties izsargāšanās līdzekli. Hormonālās tabletes nav universāla metode un to lietošana ir jāizvērtē vadoties no sievietes veselības. Lietojot hormonālo kontracepciju ļoti svarīgi ir regulāri apmeklēt ārstu, lai iespējami savlaicīgāk novērstu iespējamās saslimšanas un novērtētu vispārēju organisma stāvokli.

 

Jana Kozlova, www.sieviesuklubs.lv

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Tev ir nācies piedzīvot kontracepcijas negatīvās īpašības? Dalies pieredzē!

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
jana 7. marts 2011 12:50

Tas ir tādēļ, ka plāksteri nav populāri un Latvijā tos pagaidām izmanto ļoti maz, sakarā ar ko, nav objektīvu šīs metodes novērtējumu. Pārējās metodes lieto ilgi un ļoti daudz lietotāju, kas ļauj objektīvāk novērtēt konkrētās metodes ietekmi uz sievietes organismu!

thera 23. februāris 2011 22:36

HORMONĀLIE PLĀKSTERI
PLUSI: uz hormonālo plāksteri attiecas visas hormonālo līdzekļu blakusparādības, izņemot kuņģa-zarnu trakta kairinājumu.

Tad nu gan baigo plusu atradāt... Kā tas nākas ka par plāksteriem parasti izvairās runāt un komentēt..?

Lietoju hormonālos plāksterus Evra. Pozitīvs moments tas ka plāksteris jāatceras tikai vienu reizi nedēļā. Ar libido problēmu nav, mēnešreižu sāpes un nepatīkamās sajūtas arī pazudušas.

madzori 23. februāris 2011 20:34

nē,es turpinu lietot,bet kā saku ar janvāri viss atgriezās iepriekšējās sliedēs.

yogii 23. februāris 2011 19:29

tu pārtrauci lietot janvārī vai turpināji lietot bet libido pats no sevis atpakaļ?

yogii 23. februāris 2011 19:27

iešu drīz pie ginekologa un tad izjautāšu visu kas un kā, paldies par iedrošinājumu :)

taschinka 23. februāris 2011 18:28

Bet,ja gribas agrāk ieiet gulēt :)

madzori 23. februāris 2011 17:22

lietoju tabletes jau no septembra. Galvenais mērķis bija noregulēt mr,kas it kā ir izdevies,tagad zinu,ka 4 dienā sāksies.,ja tās vispār par tādam var nosaukt :(
Bet par svaru-nekas nav nācis klāt.
Bet līdz janvārim tabletes jau bija paspējušas ietekmēt libido. Ja agrāk pēc mr biju kā traka pēc seksa,tad tabletes to izmainīja-bija vienalga. Bet nu jā,no janvāra atkal viss ir pa vecam :D
tik laiks kurā dzert tabletīti gan rūpīgāk jāpārdomā.
Es izvēlējos dzert 22:00. It kā jau ok,tieši pirms gulētiešanas,bet johaidī,sanāk vakari,kad jādodas ārpus mājas (uz klubiem) un tad negribas ņemt līdzi visu paciņu,tad nākas vien griezt nost ''vienas dienas'' paciņu :D

jana 23. februāris 2011 15:52

taschinka
Man arī sākumā sāpēja galva, risinājumu atradu pati - dzēru tās tieši pirms gulētiešanas un rītā galva vairs nesāpēja

golda 23. februāris 2011 15:46

marcello, arī man tāda doma bija par spirāli, bet zini, kad biju nomocijusies ar tabletēm, tad spirāle man nāca kā glābiņš. Un kā daktere teica-spirāle netraucē, galvenais pašai sevi psiholoģiski noskaņot, ka viss ir ok.Bet ja pati visu laiku domāsi-bāc, kas man tur iekšā, tad protams, nekas nesanāks.Es kaut kā pieņēmu to faktu, ka man ir spirāle un viss ir un bus ok.

yogii 23. februāris 2011 15:37

taschinka, man ir tieši tas pats domugājiens par spirāli, kā Tev bija pirms izmēģināji..

taschinka 23. februāris 2011 15:21

vienīgā izeja ir visu izmēgināt un tadā veidā noskaidrot,kas der konkrēti tev.
agrāk es teicu,ka nekad neliksu spirāli,tas taču pretīgi,ka kaut kads svešķermenis manī,bet tad,kad izmģināju tabletes un nederēja un bija kaut kas jāmēģina,tad piekāpos spiralei.
Ar tādu domu,ka tā ir lēta,ja nepatiks,tad izņemšu un viss ;)

yogii 23. februāris 2011 14:58

bet nekad jau nevar zināt kā būs konkrēti man.. tas biedē
un arī doma par spirāli kaut kā liekas mazliet pretdabiska, es nezinu, vai es esmu dīvaina vai kā :D

taschinka 23. februāris 2011 14:52

Esmu mēģinājusi tabletes Yasminella,tās man nederēja,jo jau pirmajās dienās bija milzīga apetīte,kam sekoja svara pieaugums,slikta dūša,galva sāpēja un 2 nedēļas nebeidzās m/r.
Tad esmu lietojusi parasto spirāli.6 mēnešus viss bija labi,bet tad bija par traku,ta kā spirāle pastiprina m/r man bija jāatsakās no tās,jo pats par sevi ir ļoti stipras m/r un pluss vel no spirales,tas vairs nebija normāli.
Bet ja nebūtu šīs lietas,tad parasta spirāle man patika,jo nebija ne par ko jādomā un vēl lēti.
Tagad jau 9 mēnesi lietoju Injekciju,5 mēnesus nebija m/r vispar,pat nebija smērēsanās,tad atsakās un pēc 2 mēnesiem atkal nav m/r tik pa retam mazliet smērējas.
It kā apmierina un it kā mazliet bail,šī neziņa,jo nav m/r.
Uz doto brīdi man tā ir vienīgais risinājus,jo nav m/r kas man sagādāja milzīgas problēmas.

taschinka 23. februāris 2011 14:47

gaidu ar nepacietību,jo par to ir tiešām maz info.

pece 23. februāris 2011 14:30

Nav tik traki, ka visām pieaug svars un visām ir problēmas, jo man apkārt ir vairākas veiksmīgas hormonālās kontracepcijas lietotājas gadiem un viss kārtībā un pei mazajiem tiek bez problēmām.

golda 23. februāris 2011 14:28

Es arī visu laiku biju pret kontr.tabletēm, negribēju lietot nepakam. Bet tad vairākus mēnešus pēc dzemdībām bija šādas tādas problēmas, daktere lika dzert tabletes, sak, nekas cits manu problēmu neatrisināšot.Ok, sāku dzert, sāku viss labi, pēc kāda mēnešā sākās , kā es saku"mūžīgās mēnešreizes", plus vēl slikta dūša, bieži vien pašasajūta bija ļoti slikta, sākās sirdsklauves, seksu vispār negribējās, vienigi svars gan palika mazāks, kaut gan to man nemaz nevajadzēja.Ta es nomocījos ar to asiņošau tris mēnešus (instrukcija rakstits, ka tris menesi ta var but), tad viss it ka normalizejas, tad pazuda mr., tad kad pec divi menesi atkal sakas, tad atkal uz diviem mēnešiem.Nu gala rezultāta tiku slimnīca... slimnica ginekologe paskaidroja, ka man tomēr tās tabletes nederot.:)Tagad lietoju parasto spirāli un viss ir ok.

yogii 23. februāris 2011 14:00

es visulaiku domāju par hormonālo kontracepciju, tīri ērtuma ziņā. Bet biedē tie stāsti, tādi kā tev. Un nu patiešām šaubos vai ir vērts riskēt ar veselību. Kaut ārsti saka ka viss ok, bet tavs gadījums nav izņēmums :( saka ka svars nepieaugšot un tā, pat samazināsies, bet palasu SHAPE rakstus, un visas meitenes, kas stāsta kā atbrīvojušās no svara, uzsver, ka hormonālās tabletes izraisija svara pieaugumu...

kintijasieviesuklubslv 23. februāris 2011 12:25

taschinka, par injekcijām uzrakstīsim atsevišķi :) gaidi rakstu!

taschinka 23. februāris 2011 11:11

Un kāpēc te nav pieminēta injekcija?Man ineteresētu.

pece 23. februāris 2011 11:01

Man ir ļoti nelāga pieredze ar hormonālo kontracepciju. Nožēloju to brīdi, kad uzticējos ārstam un piekritu to lietot, sākumā neizdavās atrast tjipa īstās, izsvītroju no savas dzīves vispirms trīs mēnešus, kad visu laiku smērējās, pēc tam vēl dažus, jo tās citas būšot īstās. Visam punktu pielika vēl vienas tabletītes, ko izrakstīja ārstnieciskiem nolūkiem, kā rezultātā pazuda mr uz ilgu laiku pa visam un svars pieauga dažu mēnešu laikā ļoti daudz. Pēc visas hormonālo ķontracepcijas līdzekļu epopejas, ar nu jau cita ginekologa gādību nokļuvu pie endokrinologa, kurš roku rokā darbojoties ar ginekologu atrisināja manas problēmas un sapratu, ka ne es vienīgā, kurai šī kontracepcijas metode rada problēmas, bet galvenā atziņa - hormonālā kontracepcija labi ja ko atrisina uz laiku, bet pēc tam var gadīties vēl lielākas problēmas.

Manī ir pārliecība, ka hormonālā kontracepcija ir un paliek brutāla iejaukšanās sievietes endokrīnajā sistēmā, par kuras sekām ir vien aptuvena nojausma. Kaut kā dīvaini ir sagadījies, ka jo plašāk tiek lietota hormonālā kontracepcija, jo izplatītāks ir PCO sindroms un jo izplatītāka problēma ir neauglība.