Jautājam ekspertei: kā organismā uzsūcas vitamīni?

30. marts 2011 12:00
3714

Vitamīnus uzņemam gan ar pārtiku, gan vitamīnu kapsulām. Tomēr, kā tieši notiek to uzsūkšanās organismā un, vai vitamīnu var būt par daudz, skaidro uztura speciāliste Inese Siksna.

 

 

 

Kā uzsūcas vitamīni?


„No lielām molekulām, mūsu organisms neko, protams, nespēj uzsūkt. Tādēļ gremošanas procesu ietekmē gan uzturvielas, gan arī vitamīni tiek sašķelti sīkākās vienībās.

 

Galvenokārt, vitamīnu uzsūkšanās process notiek tievajā zarnā. Tur uzturvielas jau ir sadalītas tik tālu, ka tās spēj uzsūkties, un tieši tievajā zarnā organisms uzņem visus tam nepieciešamos vitamīnus, minerālvielas un mikroelementus.

 

Runājot par to, kas uzsūcas ātrāk, jāsaka – pārtikas produkti, protams, organismam ir vairāk saprotami nekā vitamīnu kapsula, kurai ir cita veida apvalks. Literatūras avotos minēts, ka šāda veida vitamīni uzsūcoties nedaudz mazāk, tomēr kopumā, organisms līdzīgā daudzumā uzņem vitamīnus kā no produktiem, tā vitamīnu kapsulām.

 

 

Vai asinsanalīzes uzrāda vitamīnu trūkumu?


Ir atsevišķas vielas un vitamīni, kurus var noteikt. Protams, viens no būtiskākajiem rādītājiem tieši sievietēm, ir dzelzs līmenis organismā. To analīzēs parasti var noteikt pēc hemoglobīna līmeņa. Ja tas ir pazemināts, tad bieži vien tiek nozīmētas vēl papildus analīzes, piemēram, ferritīns, kas uzrāda sievietes organisma dzelzs rezerves.

 

Var atsevišķi noteikt arī B12 grupas vitamīnu daudzumu organismā, jo anēmija var būt izveidojusies dažādu iemeslu dēļ: gan dzelzs trūkuma, gan B12 vitamīnu gan arī folskābes trūkuma dēļ.

 

Pārējie vitamīni savukārt analīzēs parasti netiek testēti, bet gan tiek skatīts organisma vispārējais stāvoklis. Tad, ja, piemēram, parādās kaut kādi iekaisumi, vai kādu orgānu funkciju traucējumi, tad, attiecīgi, tiek domāts, kuri no vitamīniem būs vajadzīgi un noderīgi konkrētajā gadījumā.

 

Bet pamatā, tas, ko arī standarta analīzēs ļoti skaidri var redzēt, ir tieši dzelzs trūkums organismā.

 

Vai vitamīnu var būt par daudz?


Jābūt piesardzīgiem tieši ar taukos šķīstošo vitamīnu lietošanu. Tā kā tie no organisma neizvadās, taukos šķīstošos vitamīnus ir iespējams pārdozēt.

 

Savukārt, ūdenī šķīstošos vitamīnus, kas ir C vitamīns un B grupas vitamīni, nieres ļoti labi spēj pārstrādāt un arī tad, ja to ir par daudz, šos vitamīnus no organisma izvada. Protams, izņēmums ir tajās situācijās, kad cilvēkam ir kādas nieru problēmas, piemēram, kāds iekaisums. Tad šī funkcija var būt traucēta un nierēm, palielinātais vitamīnu daudzums, var nepatikt.

 

Taukos šķīstošos vitamīnus, kas ir A, D, E un K – gan var pārdozēt! Īpaši jāuzmanās ar A vitamīna lietošanu. Arī grūtniecības laikā sievietēm neiesaka uzturā lietot pārmēru daudz produktu, kuros ir liels vitamīna A daudzums, piemēram, aknas. Tāpat, neiesaka arī šī vitamīna preparātus. Tas tādēļ, ka pārmērīgi lielās devās A vitamīns ir toksisks.

 

Ja vitamīnu ir par daudz


Pārsvarā, viss process ar taukos šķīstošajiem vitamīniem, „iet” caur aknām. Un tad, ja kāds no šiem – taukos šķīstošajiem – vitamīniem organismā ir par daudz, var parādīties aknu funkciju traucējumi, vai aknu bojājumi, jo šis orgāns organismu atindē no visām kaitīgajām vielām,” skaidro uztura speciāliste Inese Siksna.

 

Lai izvairītos no taukos šķīstošo vitamīnu pārdozēšanas, labi noder vitamīnu kapsulu lietošana ikdienā. Tajās konkrēto vitamīnu deva tiek dozēta, atbilstoši tam, cik cilvēka organismam tas nepieciešams.

 

 

Līva Zaksa, speciāli www.sieviesuklubs.lv

 

Sieviešu Kluba izvēle:

Vitamīnu komplekss Vitakur Plus>>

 

 

 

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Kā tu esi izjutusi vitamīnu trūkumu organismā?

 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
taschinka 30. marts 2011 18:56

dzelzs trūkums manā organismā ir bijis kritiskā līmenī.Un tas man ik pa laikam ir jāpārbauda un jalieto dzelzs preparāti.Arī C vitamīna trūkumu izjūtu,tad asino deguns,Ja manam organismam kaut kas trūkst,tas noteikt nepaliks nemanāms.