Ir pieejama jauna kontracepcijas metode – implants jeb zemādas kontracepcija

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 9. marts 2014 00:00
2039

Rr pieejama jauna kontracepcijas metode – implants jeb zemādas kontracepcija. Līdztekus dažādām hormonālajām tabletēm, plāksterim, riņķītim un spirālēm, tagad ir iespēja izvēlēties arī implantus, ko pasaulē jau plaši izmanto. Kontracepcijas metode 7.martā, tiksa prezentēta Latvijas ginekologiem un ārstiem starptautiskās konferences „Seksuālā un reproduktīvā veselība partnerattiecībās” ietvaros, jo kontracepcija ir nepieciešama veselīgās seksuālās attiecībās. Semināru organizē Latvijas kontraceptoloģijas, seksuālās un reproduktīvās veselības asociācija.

Kontraceptīvais implants ir neliels, elastīgs polimēra stienītis, kas tiek ievietots augšdelmā zem ādas. Šo procedūru veic ārsts ginekologs, izmantojot atsāpināšanu. Pēc implanta ievietošanas nav nepieciešams uzlikt šuves, jo implants ir neliels. Tā darbības pamatā ir hormona progestīna izdalīšana, kas, nonākot asinīs, nodrošina ilgstošu un efektīvu kontracepciju.

Ginekoloģe Dace Matule: „Pērn no sieviešu puses tika izrādīta liela interese par to, kad kontraceptīvais implants būs pieejams arī Latvijā. Jaunām kontracepcijas metodēm ir mazāk blakusparādību, tās ir ērtākas, un satur mazākas devas. Sievietēm šie faktori ir būtiski. Kontraceptīvais implants ir piemērots ne tikai jaunai, ziedošai, savu dzīvi plānojošai sievietei, bet arī tādai, kurai ir atsevišķas veselības problēmas, piemēram, viņa nedrīkst lietot kombinētās kontraceptīvās tabletes. Tāpat implants piemērots arī sievietēm zīdīšanas laikā un to var lietot sievietes jau 18 gadu vecumā.”

Kontraceptīvie implanti pasaulē parādījās jau vairāk kā pirms 30 gadiem - 1983. gadā tika apstiprināts pirmais kontraceptīvais implants. Sākotnēji tam bijuši seši stienīši, taču, attīstoties medicīnai, rasti jauni risinājumi, kas atvieglo tā ielikšanu un izņemšanu. 1996. gadā tika apstiprināts implants jau ar diviem stienīšiem, savukārt pats jaunākais kontraceptīvais implants, kas no šodienas pieejams arī Latvijā, Amerikas Savienotajās Valstīs tika apstiprināts 2006. gadā. Šobrīd kontraceptīvais implants pasaulē pieejams jau vairāk nekā 80 valstīs.

Implanta kontraceptīvais efekts ilgst 3 gadus, bet to var izņemt ātrāk, ja tiek plānota grūtniecība. Implanta izņemšana norit līdzīgi kā implanta ievietošana zem ādas, un to veic ārsts ginekologs. Tā kā implants atrodas zem ādas, ir iespējams sataustīt, kur tas atrodas. Kad implants tiek izņemts, iespēja apaugļoties atjaunojas.

Ikvienai sievietei ir dažādas iespējas, izvēloties sev piemērotāko kontracepcijas metodi - kontraceptīvās tabletes jālieto vienreiz dienā, kontracepcijas plāksteri jālīmē vienreiz nedēļā, kontracepcijas riņķītis jāievieto vienreiz mēnesī, kontracepcijas implants nodrošina pretapaugļošanās efektu uz 3 gadiem, hormonālā spirāle - uz 5 gadiem.

„Sievietei, izvēloties kontracepcijas metodi, ir ļoti svarīga izvēlētās metodes efektivitāte, piemērotība ikdienas ritmam (spēja izvairīties no lietošanas režīma pārkāpumiem) un pašas sievietes attieksme pret drošu kontracepciju,” min ginekoloģe Ieva Erciņa.

 „Latvijā pāriem ir problēmas ar seksuālo veselību. Lai gan intimitātes plīvurs sarunās par seksa tēmu ir norauts, nevarētu teikt, ka pāriem ar seksuālajām attiecībām viss ir kārtībā. Piemēram, sieviete atnāk pie seksologa domādama, ka ar viņu kaut kas nav kārtībā. Viņa saka, ka vēlas seksuālas attiecības ar savu vīru, bet tajā pašā laikā raksturo ierasto ainu mājās, kad vīrs kārtējo reizi pienāk un jautā – „Nu, ko, sieva, šodien gribi seksu?” Un tajā mirklī viņa saprot, ka pēc šāda vīra jautājuma, viņai vēlēšanās pēc seksa pazūd. Tās ir komunikācijas problēmas, kas raksturo šī brīža situāciju daudzu pāru dzīvēs, skaidro seksoloģe, ārste Aija Tula – Rijkure, kas konferencē stāstīs par erekcijas problēmu ietekmi uz sievietes seksuālo veselību. „Sekss nav atraujams no ķermeņa veselības. Tādējādi svarīgi ir piemeklēt arī atbilstošu kontracepcijas metodi, jo arvien ir gadījumi, kad tā tiek izvēlēta nepareizi.

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies