Hormonālā kontracepcija, vēzis un apjukums

pece
pece 22. marts 2011 11:03
714

Esmu kārtējo pārdomās par hormonālo kontracepciju un hormonaizvietojošo terapiju menopauzē -  kas nāk par labu un kas tomēr kaitē un kā to visu sabalansēt.

 


 

Pagājušo nedēļu gadījās palasīt pāris žurnālus, kuros bija vairāki raksti par to cik labi ir lietot hormonālo kontracepciju un hormonaizvietojošo terapiju menopauzē. Par pēdējo gandrīz jau noticēju, bet tajā pašā žurnālā pāris lapas tālāk lasīju par krūts vēža rašanās iemesliem, kur informāciju sniedza onkoloģe, kura ikdienā saskaras ar šīm lietām un nosauca sekojošus iemeslus – riskus krūts vēža veidošanās:

 

ilgstoša hormonālās kontracepcijas lietošana (4-5 gadus un ilgāk); hormonālās kontracepcijas lietošana pirms pirmās grūtniecības; bērna īslaicīga zīdīšana ar krūti (optimāli līdz bērna 1 gada vecumam); pirmā bērna dzemdēšana pēc 35 gadu vecuma; ilgstoša (pieci gadi un vairāk) hormonaizvietojošās terapijas lietošana menopauzē;

 

Vēl vienā rakstā par aknu problēmām, kā vienu no iemesliem aknu bojājumiem min hormonālo kontracepcijas tablešu lietošanu un iesaka katrai sievietei, kas to lieto, reizi gadā veikt aknu darbības analīzes. Man neviens ginekologs līdz šim nekad neko tādu nav ieteicis pat kā vēlamu, kur nu vēl obligātu.

 

Savā laikā arī endokrinoloģe, pie kuras nokļuvu tāpēc, ka bija problēmas ieņemt mazuli, neko labu par hormonālo kontracepciju neteica, drīzāk otrādi, par to, ka tā neatrisina problēmas. Labākajā gadījumā tās novilcinot, sliktākajā pārtraucot problēmas uzrodas ar jaunu sparu un ne vienmēr ir novēršamas.

 

Tā nu aizdomājos par to, ka šis varbūt ir gadījums, kad dažādu specialitāšu ārstiem ir dažādi uzskati un redzējums par vienu un to pašu. Varbūt Sieviešu Klubam ir iespēja lūgt komentēt šo situāciju ne tikai ginekologiem, bet arī onkologiem, endokrinologiem un varbūt vēl kādiem speciālistiem, tā teikt plašāka skata iegūšanai ?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
kintijasieviesuklubslv 22. marts 2011 14:52

pece, paldies par pārdomām un ieteikumiem! sazināsimies arī ar citiem ekspertiem un izjautāsim, kādu ietekmi hormonālā kontracepcija atstāj uz aknām, onkoloģiju...