Gudrie šķīvja likumi. Uztura speciālistes Annas Rozītes veselīgie ieteikumi

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 5. marts 2021 14:26
133

Uztura speciāliste un meitas mamma Anna Rozīte pauž savu redzējumu par veselīgu dzīvesveidu un tā ievērošanu ikdienā. Kliedējot mītus par veselīga uztura pamatprincipiem, eksperte iedrošina ikvienu ieviest veselīgākus paradumus savā dzīvē, it īpaši tagad, kad vairāk laika pavadām mājās ar ģimeni. 

Pirmie soļi savas ēdienkartes veidošanā

Pastāv mīts, ka veselīgs dzīvesveids nozīmē katru dienu ēst tikai dārzeņu salātus vai  pliekanu ēdienu, taču tā nebūt nav. Anna Rozīte norāda, ka veselīga dzīvesveida pamatā ir sabalansēts, pilnvērtīgs, daudzveidīgs uzturs. Lai dzīvotu un justos pilnvērtīgāk, ikvienam indivīdam būtu jātiecas uz veselīgu ēdienu iekļaušanu savā ikdienā. Taču, ar ko sākt?  

Pirmais ieteikums – sekot līdzi, lai ikdienā sabalansēti tiktu uzņemtas visas uzturvielas – gan ogļhidrāti, gan olbaltumvielas, gan arī tauki. Uz savu ēdienkarti ir jāskatās ar retorisku pieeju – kā varu palīdzēt savai pašsajūtai un organismam.  

Otrkārt, jāseko līdzi, lai katru dienu būtu vismaz trīs galvenās ēdienreizes, un pie šāda ritma būtu jāpierod. 

Treškārt, A. Rozīte stingri norāda – starp ēdienreizēm nevajadzētu aizrauties ar našķiem vai uzkodām. Jo vairāk aizrausimies, jo grūtāk būs no šī ieraduma tikt vaļā. Galvenokārt vēlmi pēc saldumiem izraisa nekvalitatīvs miegs un emocionāli pārdzīvojumi. Taču ir kompromiss – ja gribas ko saldu, tad ieteicams to apēst uzreiz pēc galvenās ēdienreizes, nevis starp tām. Tāpat arī proporcija 80/20, kur 80% ir svaigs, veselīgs ēdiens, turpretī 20% iecienītie, bet ne tik veselīgie našķi, ir pieņemama. Taču eksperte norāda – cukurs ir viens no straujas novecošanās veicinātājiem, tāpēc, ja mērķis ir arī paildzināt jauneklīgu izskatu, no cukura būtu jāatsakās pavisam. Novecošanās ir dabisks process, bet mūsu dzīvesveids ietekmē novecošanās tempu.  

Pilnvērtīgs uzturs no pašas bērnības  

Kā norāda uztura speciāliste, arī uz bērniem, neatkarīgi no vecuma, attiecas sabalansēts, pilnvērtīgs un daudzveidīgs uzturs. Māmiņām jāņem vērā, ka bērnības uzturs ir pamats tam, kā bērns ēdīs pēc gadiem un, kāda ir bērna veselība kopumā. Bet, jo mazāks bērns, jo vērtīgāk ielikt pamatu un veicināt veselīga dzīvesveida kultūras ieviešanu visā ģimenē. Tieši tādēļ arī pašām māmiņām ir svarīgi sekot līdzi arī savam uzturam.

Pēc bērna piedzimšanas mammas arvien vairāk aizdomājas par savu ēdienkarti, un tieši tas, pēc ekspertes domām, var būt labs pagrieziena punkts sava bērna ēdienkartes plānošanā. 

Efektu no pareizas ēšanas daudzi no mums vēlas iegūt ātri, vienkārši un uz visiem laikiem, taču šāda īstermiņa pieeja nenesīs vēlamos rezultātus. Veselīgs dzīvesveids ir neatņemama ikdienas sastāvdaļa un uz to ir jāskatās ilgtermiņā. Rezultātā uzlabojas ne tikai auguma aprises, bet arī miega kvalitāte, ikdienā rod vairāk enerģijas, uzlabojas sejas āda, pašsajūta un koncentrēšanās spējas. 

Foto: www.pixabay.com

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies