Ērces mostas, taču vakcīna pasargā tikai daļēji

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 6. aprīlis 2019 08:28
360

Ik gadu no nopietnām slimībām, ko izraisījis ērces kodums, Latvijā ārstējas vairāki simti iedzīvotāju. Cilvēki izprot problēmas nopietnību un aktīvi interesējas par iespējām sevi pasargāt. Diemžēl vakcīna nepasargā no visām ērču izraisītām saslimšanām.

Gaisa temperatūrai paaugstinoties virs 5°C, vērojama vidēja ērču aktivitāte – no 15 līdz 20 ērcēm uz monitoringa maršruta km. Temperatūrai pieaugot, sagaidāms, ka ērču aktivitāte strauji palielināsies: siltajos gada mēnešos ērcēm piemērotos biotopos aktivitāte mēdz sasniegt ap 100 ērcēm uz km, liecina Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) monitoringa dati.

Pavadot vairāk laika brīvā dabā, nepieciešams veikt piesardzības pasākumus, lai pasargātu sevi no ērces piesūkšanās, turklāt uzmanība jāpievērš ne tikaipašiem un bērniem, bet arī mājdzīvniekiem, kas nereti ērces ienes mājā. Ērces piesūcas ne tikai mežā vai aizaugušās pļavās – tās var “salasīt” arī pilsētu parkos un māju pagalmosNo ērču encefalīta pasargās vakcīna, bet diemžēl pret tādām ērču pārnēsātām slimībām kā Laima slimība un ērlihioze vakcīnas nav. SPKC publiskotie ērču izpētes rezultāti liecina, ka vidēji līdz pat 40% ērču var būt inficētas ar Laima slimību.

Tu vari sevi pasargāt un izvairīties no ērces piesūkšanās, ievērojot piesardzības pasākumus. 

Nodrošinies, lai kukaiņi nevarētu pakļūt zem apģērba – ieteicamas ir bikses, kuru galiem pārvilktas pāri zeķes, aprocēm un apkaklei jābūt cieši pieguļošām, krekls jāliek biksēs.

Valkā gaiša un slīdīga auduma drēbes – uz tām ērces ir labi saskatāmas, tādējādi samazinās iespēja, ka tās pieķersies drēbēm un tālāk nokļūs uz ķermeņa.

Pastaigas laikā ik pa brīdim aplūko apģērbu, lai laikus notrauktu pamanīto ērci. Tāpat arī pēc pastaigas mājās ieteicams pārbaudīt, vai uz ķermeņa nav ērču.

Svarīgi pārbaudīt arī mājdzīvniekus, vai to kažokā nav ieķērusies vai jau piesūkusies ērce.

Izmanto arī kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus.

”Lai gan šogad “Veselības centrā 4” cilvēki, kam piesūkušās ērces, vēl nav vērsušies, ir jau zināmi gadījumi, kad tās atrastas mājdzīvniekiem. Tas nozīmē, ka ērces jau ir pamodušās un aktīvā sezona sākusies. Lai pasargātu sevi no saslimšanas ar ērču encefalītu, noteikti ieteicams vakcinēties. Modernās vakcīnas atšķirībā no vecajām bez bažām var lietot visu gadu, vienīgi jārēķinās, ka paies apmēram divas nedēļas, kamēr izstrādāsies imunitāte,” stāsta “VC4” infektoloģe Una Caune.

Ja ērce tomēr piesūkusies, tā uzmanīgi jānoņem. 

Ko darīt, ja piesūkusies ērce:

  • vietu, kur ērce piesūkusies, dezinficē ar spirtu vai degvīnu;
  • ar pinceti satver ērci pēc iespējas tuvāk ādai un lēni, cenšoties nesaspiest ērces ķermeni, ar apļveida kustību (kā skrūvējot) izvelc ērci;
  • ja pincete nav pieejama, ap ērces snuķīti, pēc iespējas tuvāk ādai, apsien diega cilpu un, velkot aiz diega galiem, izņem ērci;
  • koduma brūci dezinficē, rokas nomazgā ar ūdeni un ziepēm

Apdrošināšanas sabiedrībā BALTA (PZU grupa) piedāvā iegādāties Ērču izraisītu slimību apdrošināšanas polisi.

20190406082758-20658.jpg

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies