Elena Govorova: Veselīgs dzīvesveids tas ir vienkārši!

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 5. aprīlis 2016 00:00
3454

Interviju Sieviešu Klubam sniedz Elena Govorova, Ukrainas sportiste, Olimpiskās bronzas medaļas ieguvēja trīssoļlēkšanā, kā arī starptautiskās uztura kompānijas “Herbalife” fitnesa eksperte

Kā atrast motivāciju sportošanai? Īpaši tām sievietēm, kuras noslogotas darbā un ar mājas darbiem, bērniem – kad, it kā, vairs neatliek ne laika, ne spēka, ne gribēšanas fiziskām aktivitātēm?

Mani motivē mans dēls, kuram ir 2 gadi un 8 mēneši. Man pašai drīz būs 43 un es iedomājos, kā es vedīšu savu dēlu uz skolu uz pirmo klasi un kā man ir jāizskatās, lai mans dēls ar lepnumu saka: “Tā ir mana mamma!”. Mammai ir jāizskatās labi. Tā ir mana galvenā motivācija, lai mans dēls ar mani lepojas.

Katrai sievietei noteikti ir kāds tērps, kleita, kurā jūs kādreiz labi izskatījāties. Atstājiet šo kleitu, tajā noteikti ir, iespējams, ielīst atkal. Man ir šāds sporta peldkostīms, kurā es uzstājos 2000. gadā - der kā uzliets! Bija laiks, kad arī tajā bija nedaudz grūti ielīst, bet viss tika sakārtots.

Jūsu veselība ir jūsu motivācija, proti, jūs vēlaties labi justies, jūs gribat paspēt realizēt visus savus plānus, tad lūdzu. Motivācija - tā ir arī draudzene, kura labi izskatās. Motivācija ir kāds slavens cilvēks. Mēs visi esam veidoti “no vienas mīklas”, tāpēc visi varam sasniegt to, ko vēlamies un nav nekā neiespējama. Ir jāapzinās, ka tad, kad vairs nav spēka, laika, gribas gulēt, sāp kājas, vēl visu vajag novākt, nomazgāt, vēl aizvien var paspēt atrast 30 minūtes sev. Un pa šo pusstundu jūs nezaudēsiet enerģiju, bet gan iegūsiet enerģiju un jums būs vairāk spēka tikt galā ar ikdienas rutīnu. Šobrīd es eju uz zumbu dienas vidū. Pie mums nāk dāmas, kuras paspēj 5 minūtes ātrāk atnākt un 5 minūtes ātrāk aiziet, patrenēties un doties atpakaļ uz ofisu. Tā viņas izmanto daļu sava pusdienu pārtraukuma.

Vienmēr ir iespējams atrast iespēju un to vajag atrast. Ja jums tiešām ir darbs no zvana līdz zvanam, priekšnieks nelaiž prom, tad vismaz dodieties vakarā pastaigāties. Jo vairāk jūs elpojat svaigu gaisu, jo tas labāk ietekmēs jūsu ādu un figūru. Ja vakaros jums nav spēka, atnākot iekrītat gultā un aizmiegat, tad ceļaties nedaudz ātrāk no rīta. Nav runa par pusstundu, sāksim ar 10 minūtēm. Pieceļaties, ieejat dušā,  iztīrāt zobus, izdzerat glāzi ūdens un nostājaties “Plank” pozīcijā. Es reiz trenēju meiteni, kura “Plank” pozīcijā varēja noturēties tikai 9 sekundes. Tagad viņa to var 3 minūtes.

Mēs visu laiku kaut kur steidzamies un skrienam, darbā, pie stūres vai sēžot. Taču patiešām piecelties un skriet mēs nevaram saņemties - skriešana taču ir meditācija! Piemēram, ja man ir kāds sarežģīts projekts, vai situācija, ko grūti atrisināt standarta veidā, es uzvelku sporta apavus un dodos skriet, jo zinu, ka viss sakārtosies pa plauktiņiem. Un tā arī ir. Jūsu smadzenes sāk aktīvāk strādāt, un jūs radāt jaunus risinājumus.

Vai arī, ja jūs kāds aizvaino, tā, ka gribas raudāt – dejojiet. Pamēģiniet padejot, un jums kļūs vieglāk, pasaule krāsosies citās krāsās, viss kļūs gaišāks un skaistāks. Tāpēc var un vajag atrast laiku, jo tā ir investīcija sevī. Nepieciešams atrast laiku sev, jo ja patiksiet sev, tad arī citiem jūs patiksiet. Turklāt svarīgi ir tas, ka jūsu dzīvesveidu pārņem jūsu bērni. Nomierināmies, noliekam somu, paņemam bērnu, saģērbjamies un aizejam kaut kur. Turklāt, ja mēs visu laiku esam stresa situācijā, tad ko mēs bieži vien darām? Ēdam. Un ja mēs visu laiku ēdam, kas notiek? Rodas liekais svars. Un kas notiek liekā svara dēļ? Atkal stress. Fiziski aktīvi cilvēki ir stresa izturīgāki! Kā piemēru var minēt glābēju dienestus. Viņiem ir speciālas fiziskās sagatavošanas nodarbības un vingrinājumi. Nevis tikai tāpēc, ka viņiem nepieciešams būt spēcīgiem, bet arī, lai palielinātu noturību pret stresu. Vēlreiz jāuzsver, ka ieradumi nododas tāpat kā vīrusi. Atceros pētījumu, kas tika dēvēts “Pievilcības noslēpums” – tas pierādīja, ka cilvēki, kuri nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm ir smaidīgāki un izskatās labāk. Domāju, ka nepaciešams atrast laiku, lai uzlabotu sevi, radītu labākas attiecības ar ģimeni, harmoniskas attiecības. Sievietei ir jāizstaro tas labākais un gaišākais.

Fitnesa padomi iesācējām – ar ko sākt, lai nekaitētu savai veselībai?

Jāsāk ar visvienkāršākajiem vingrinājumiem. Es vienmēr iesaku pievērsties tiem vingrinājumiem un fiziskajām aktivitātēm, kas jums pašiem patīk, ko jūs protat un kuros jūs paši sev patīkat. Izvēlieties vienkāršus kompleksos vingrinājumus. Sāciet ar pieliekšanos, pietupieniem, staigāšanu. Nav nepieciešams uzreiz vilkt sporta apavus un kaut kur tālu skriet. Atrodiet vienkāršus, funkcionālus vingrinājumus.

Varat sākt ar 5-7 dažādiem vingrinājumiem, katru izpildot 10-15 reizes. Izpildot katru vingrinājumu, ieturiet 1 minūtes pauzi. Sekojiet līdzi pulsam un pašsajūtai. Nevajadzētu būt nekādai sāpju sajūtai. Pēc tam ar katru nedēļu palieliniet fizisko slodzi – vai nu vingrinājumu skaitu, vai to atkārtojumu skaitu. Otrajā nedēļā pievienojiet vēl 2 vingrinājumus, bet to atkārtojumu reizes saglabājiet 10-15. Trešajā nedēļā palieliniet atkārtojumu reizes. Savukārt ceturtajā nedēļā jūs varat izmantot hanteles un palielināt fizisko slodzi. Ievērojot šos soļus, būs ielikti fiziskās slodzes regularitātes pamati. Nākamreiz, kad jums šķitīs “es trenējos jau četras nedēļas un varu tagad atpūsties”, ķermenis jums pats pateiks “nē, es vēlos saņemt to pašu endorfīnu devu, ko parasti iegūstu no fiziskajām aktivitātēm”. Endorfīni ir prieka, laimes hormoni. Pēc tam varat palielināt aerobo vai anaerobo slodzi. Bet vissvarīgākais ir pakāpeniskums un regularitāte. Veiksmīgi ielikts pamats ir panākumu atslēga.

20160402001333-13250.jpg

Cik bieži un ilgi ir ieteicams sportot? Vai jāsporto katru dienu, vai arī var taisīt sev “brīvdienas”?

Cilvēkiem, kuri tikko sākuši trenēties, es ieteiktu trenēties 5 reizes nedēļā, pa 25-30 minūtēm. Gatavojoties Olimpiskajām spēlēm, es trenējos pirmdien, otrdien, trešdien. Ceturtdien ļāvu ķermenim atpūsties. Tad atkal trenējos piektdien, sestdien, bet svētdien atkal ļāvu ķermenim atpūsties. Protams, treniņu grafiks katram ir individuāls. Rīts, pusdienas laiks vai vakars – to katrs izvēlas pats, kā ērtāk. Neieteiktu sportot tieši pirms miega. Ķermenim nepieciešams atpūsties un atjaunoties, tāpēc fiziskās aktivitātes jāveic vismaz 3 stundas pirms gulēt iešanas.

Kādi būtu ieteikumi sportošanai sievietēm ar lielu lieko svaru?

Uz sievietēm ar lielu lieko svaru attiecas tie paši nosacījumi, kas uz visiem iesācējiem. Vēl ir jāņem vērā ļoti svarīgs aspekts – nedrīkst veikt vingrinājumus, kas rada lielu stresu locītavām. Orientējamies uz maigākām, plūstošākām kustībām un rūpīgi vērojam pašsajūtu – kā mūsu ķermenis uztver fizisko slodzi. Es neesmu piekritēja vingrošanai ar devīzi “nomiršu, bet nepadošos”. Vingrojot pārējam no vieglākas slodzes uz grūtāku – sākam strādāt ar rokām, pieslēdzam konkrētas vēderpreses daļas utt. Vingrojot nedrīkstam būt komforta līmenī, taču vienlaikus nedrīkstam just sastiepuma sajūtu.

Grūtniecība un fitness – ko drīkst, kas nebūtu ieteicams?

Grūtniecība ir ļoti sevišķs process. Katra mamma jūtas citādi ar savām īpašām sajūtām. Ja nav nekādu pret norādījumu, tad fitness ir ieteicams, bet tas ir jāpārrunā ar savu ārstu. Tas ir svarīgi! Grūtniecības laikā visas sievietes nevar nodarboties ar fiziskajām aktivitātēm pēc vieniem norādījumiem “ejam visi un darām šo”. Mēs nevaram uzņemties šādu atbildību. Sievietei ir jāiznēsā savs bērns, sievietei ir jāizskatās labi, bet pirms tam viņai ir jākonsultējas ar savu ārstu.

Kā iespējams ātri atgriezt formu pēc dzemdībām?

Jāatzīst, ka es neesmu diētu piekritēja. Veiksmīga uztura pamatā ir sabalansētas maltītes! Mūsu organismā jānonāk visām uzturvielām – gan olbaltumvielām, gan taukiem, gan ogļhidrātiem, gan vitamīniem un mikroelementiem. Tas ir ļoti svarīgi, jo, kā mēs ēdam, tā mēs arī jūtamies. No tā, cik sabalansēti mēs ēdam, ir atkarīgs, cik daudz enerģijas mēs izstrādājam un cik aktīvi mēs esam. Labas formas panākumu formula ir ļoti vienkārša – 80% sabalansēts uzturs un 20% regulāras fiziskās aktivitātes. Es domāju, ka tas ir viegli izpildāms. Un es to saku tāpēc, ka pati tam esmu izgājusi cauri. Te es vēlētos akcentēt, ka nepietiekama ēšana ir tieši tikpat slikts ieradums kā pārēšanās. Tāpēc neaizmirstiet - jūs sev esat viena vienīgā un par sevi ir jārūpējas!

Izguļaties! Miegs ir ļoti svarīgs. Ēdat pareizi, ejat ārā ar bērnu pastaigās - svaigs gaiss ir ļoti svarīgs. Pastaigājoties, ejiet ātrā gaitā un uzturiet sevi tonusā.

Kādas ir biežākās kļūdas fitnesā?

Domāt tā: “No rītdienas es sāku trenēties!”! Tad pienāk rītdiena, mēs uzvelkam sporta apavus, atnākam uz sporta zāli un ķeramies pie smagākajām hantelēm. Bet pēc tam vairs nevaram piecelties. Šajā mirklī visbiežāk arī atmetam domu par fiziskajām aktivitātēm. Nedrīkst sākt trenēties, veicot pašus smagākos vingrinājumus. Tas ir jādara soli pa solim. Sporta zālē dariet to, kas jums patīk. Ja jums patīk pilates – ejiet uz pilatēm, patīk joga – ejiet uz jogu, vēlaties dejot – dejojiet.

Zināt, kas vēl ir brīnišķīgi? Kustēties kopā ar maziem bērniem – viņi taču ir tik aktīvi! Kopā ar bērniem, jums vajadzēs gan apsēsties, gan piecelties un pastiepties. Divas reizes dienā pastaigājieties ar savu bērnu – jūs kopā aktīvi pavadīsiet laiku svaigā gaisā. Emocionālā saikne un fiziskā slodze vienkopus.

Kādi būtu Jūsu ieteikumi/kritēriji piemērota fitnesa apģērba izvēlē?

Tam noteikti ir jābūt tik ērtam, lai tas jūs neierobežo. Ja apģērbs būs neērts, treniņa laikā tas kaitinās, berzīs un var pat radīt traumas, sevišķi runājot par apaviem. Jāuzsver, ka fitnesa apavos nevajadzētu skriet, bet skriešanas apavos būs neērti nodarboties ar fitnesu. Apavi ir jāizvēlas atbilstoši mērķim. Līdzīgi ir ar apģērbu - ja ejat dejot, tad tas ir viens apģērbs, ja ejat uz aerobiku – cits. Kopumā apģērbā ir jājūtas komfortabli un jāpatīk pašai sev. Tas palīdzēs saņemties treniņiem. Pats grūtākais, kad esi nolēmusi, ka ar rītdienu jāsāk trenēties, protams, ir piecelties un apģērbties. Ērts sporta apģērbs, kurā jūs pati sev patīkat, būs veiksmīgs motivātors piecelties un aiziet uz treniņu.

Ja nodarbojaties ar sportu brīvā dabā, apģērbs jāizvēlas arī atbilstoši laikapstākļiem. Aukstā laikā nepieciešams ģērbties nevis kā “kāpostam”, bet tā, lai siltums tiktu noturēts. Šobrīd ir pieejami tik daudzi apģērbi no audumiem, kas ir gaisa caurlaidīgi, bet nelaiž ārā siltumu. Tas būs viegls un ērts. Īpaši svarīga ir galvassega, tai arī ir jābūt no viegla, elpojoša auduma. Sportam aukstā laikā var viegli izvēlēties piemērotus apavus, kas neļaus paslīdēt un nokrist, būs elpojoši un mitruma necaurlaidīgi.

Kāds ir jūsu viedoklis par diētām, kas sola ātru svara samazināšanu?

Nevajadzētu aizrauties ar dietām. Diēta ir ierobežojums un mums tas nav vajadzīgs. Mums ir nepieciešams sabalansēts uzturs. Balanss – ne velti mēs lietojam šo vārdu. Arī dabā viss ir balansā, bet mēs nolemjam, ka varam to izjaukt uz kādu brīdi, sasniegt īstermiņa rezultātus ar diētu, bet pēc tam atgriezties pie ierastā uztura. Un kas notiek pēc tam? Svars palielinās. Turklāt tas palielinās nevis uz muskuļu masas rēķina, bet gan uz tauku rēķina. Mēs nevaram būt sava ķermeņa un veselības “ienaidnieki”. Ir jāieklausās sevī un jāsakārto savs dzīvesveids, tostarp uzturs un fizisko aktivitāšu režīms. Ķermenis vienmēr pateiks priekšā, ko tas vēlās.

20160402002105-98951.jpg

Daudzas sievietes ikdienas aizņemtībā bieži izlaiž brokastis. Cik, Jūsuprāt, ir svarīgi ievērot regulāras maltītes?

Brokastu izlaišana ir ļoti liela kļūda. 25% no diennakts mikro un makroelementu devas ir nepieciešams uzņemt brokastīs. Ja mēs nepaēdam brokastis, mēs nesakārtojam un neatjaunojam ķermeni pēc nakts, kad tas ir izmantojis uzturvielas, lai sevi sagatavotu jaunai dienai. Mēs nesaņemam enerģiju, lai darbotos produktīvi. Ja no rīta izdzeram tikai kafijas krūzi, pēc cik ilga laika atkal jutīsim izsalkumu? Pēc stundas! Bet ja mēs ieturam sabalansētas brokastis, esam saņēmuši nepieciešamo olbaltumvielu un citu uzturvielu daudzumu, kas mums sniedz sāta sajūtu. Mēs saņemam enerģijas lādiņu. Tad, tikai pēc kādas pusotras vai divām stundām vēlēsimies kādu uzkodu. Es pati kādreiz nevarēju bez kafijas, bet tagad to aizvietoju ar zāļu tēju un jūtos modra. Jāuzsver, ka neēdot brokastis, mēs zaudējam ne tikai enerģiju, bet laika gaitā uzņemam arī svaru. Cieš visi mūsu orgāni un mati - mēs paātrinām novecošanās procesu, jo nesaņemam visas nepieciešamās uzturvielas. Jāteic, ka mūsdienu sabiedrības uzturā ir uzsvars uz ogļhidrātiem. Brokastīs ir jābalstās uz olbaltumvielām. Piemēram, pati esmu iecienījusi brokastīs “Herbalife” olbaltumvielu kokteili “Formula 1”, kuru iespējams pagatavot dažās minūtēs un tas satur visas nepieciešamās uzturvielas. Tas ir burtiski “ēdiens glāzē”.

Regulāras maltītes ir ļoti būtiskas. Raugoties uz ēšanas ieradumiem, es neieteiktu ēst pārspīlēti lielas porcijas 3 reizes dienā. Labāk ir ieturēt maltītes 5 reizes dienā, proti, 3 pamat ēdienreizes un 2 uzkodas. Tādējādi jūs neļausiet sajust savam ķermenim izsalkumu un tas nedomās: “Kad mani atkal pabaros? Uzkrāšu labāk pāris kilogramus rezervei, ja nu atkal pienāks brīdis, kad es būšu izsalcis.” Ķermenim visu laiku ir jājūtas normāli, balansā.

Ēdienreizēs ļoti svarīgs ir uzņemto olbaltumvielu daudzums, jo tās ķermenis absorbē ilgāk, tādējādi paildzinot sāta sajūtu. Noteikti neaizvietojiet ēdienreizes vai uzkodas ar saldumiem, jo, piemēram, apēdot šokolādi jūs pēc neilga laika atkal būsiet izsalcis, proti, iestāsies īslaicīga sāta sajūta un enerģijas pieplūdums, bet tas ļoti ātri izsīks, un jūs vēlēsieties nākamo šokolādes batoniņu vai, piemēram, bulciņu. Svarīgi sekot līdzi, lai jūsu ikdienas uzturā ir tikai organismam nepieciešami, kvalitatīvi produkti un 5 ēdienreizes dienā.

Kāds ir Jūsu viedoklis par neēšanu pēc 18:00 – vai tas ir veselīgi un iedarbīgi svara samazināšanai, vai tieši pretēji?

Jāatzīst, ka es pati kādreiz pieturējos režīmam “pēc sešiem es neēdu”. Tomēr neteikšu, ka tas man lika justies labi. Tagad es saprotu, ka bez tā var iztikt. Uzskatu, ka var ēst pareizu, vieglu ēdienu arī vakaros – tas var būt, piemēram, biezpiens vai kefīrs. Netrekns olbaltumvielas saturošs ēdiens. Es uzskatu, ka gulēt ir jādodas ar viegluma, ne bada sajūtu. Tad gulēt ir vieglāk. Pati kādreiz domāju, ka esmu pūce, bet izrādās, ka esmu cīrulis. Nomainot uzturu, tagad varu celties ātrāk. Tā ir pavisam cita rīta kvalitāte.

Kopumā ir svarīgi, ka arī pēc ēdienreizes vakarā jūs jūtaties komfortabli. Neuzskatu, ka labas figūras dēļ jums vienmēr ir jābūt izsalkušiem. Es iesaku formulu: laba figūra, perfekta pašsajūta un labs noskaņojums. Šajā ziņā ir svarīgi saprast, ka izalcis un dusmīgs cilvēks visbiežāk nesasniedz labu formu.

Uzturs gavēņa laikā – kā pareizi to veidot, lai nekaitētu veselībai un izskatam, strauji izslēdzot no uztura ikdienā ierastus produktus (piemēram, gaļu)?

Sabalansētu uzturu un aktīvu dzīvesveidu var apvienot ar gavēni. Vienkārši. Ja atturaties no konkrētiem produktiem, liela uzmanība savā ēdienkartē ir jāvelta uzņemto olbaltumvielu daudzumam, jo tās ir nepieciešamas mūsu organismam. Vidēji cilvēkam ir nepieciešams 1g olbaltumvielu uz katru svara kilogramu. Olbaltumvielas bagātīgā daudzumā ir, piemēram, liellopu gaļā, putnu gaļā, olās, piena produktos, lēcās un sojā. Īpaši jāizceļ soja. Nevar teikt, ka soja ir līderis olbaltumvielu sastāvā, bet tas ir augu valsts izcelsmes produkts, kas satur visas nepieciešamās aminoskābes. Tāpēc ja, piemēram, gavēņa laikā atturieties no dzīvnieku valsts izcelsmes produktiem, pilnvērtīgas olbaltumvielas var uzņemt, lietojot uzturā soju.

Kāds būtu Jūsu ieteikums, ar ko aizvietot neveselīgus saldumus, kad kārojas kāds salds našķis?

Tikko izlasīju grāmatu par gribasspēku. Nevajag “uzlikt sev rāmjus”, jo tad ir vieglāk tikt galā ar kārdinājumu. Savukārt, ja nenoturējāties un apēdāt kādu našķi, tad nevajag dusmoties un pārmest sev.

Pirmajā dienas pusē saldumus parasti kārojas vairāk, bet ir dažādas alternatīvas, piemēram, kāds auglis, ar kuru mierināt kāri pēc našķiem. Tāpat ir fiziskās aktivitātes, ar kuru palīdzību var “apstrādāt” jau apēstos saldumus.

Pastāv dažādi viedokļi un pētījumi par kafijas un alkohola (piemēram, vīns, konjaks) kaitīgumu. Kāds ir Jūsu viedoklis šajā jautājumā – vai drīkst, cik bieži, vai tomēr labāk izslēgt no sava uztura?

Raugoties uz kafiju, arī šajā ziņā neatbalstu radikālus ierobežojumus. Taču nevajag dzert kafiju litriem, tukšā dūšā un uzreiz no rīta pēc piecelšanās. Kādreiz es dzēru ļoti daudz kafijas, bet tagad lielākoties dzeru tēju.

Jāsaprot, ka alkoholā ir kalorijas. Sabiedrībā pastāv arī mīts, ka no stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem var pieņemties svarā, bet dzerot vīnu - svaru var pazaudēt.

Kā Jūs ieteiktu veidot uzturu sievietēm ar palēninātu vielmaiņu?

Arī šajā ziņā ir jārunā par sabalansētu uzturu un aktīvu, regulāru fizisko slodzi. Neaizmirstam dzert daudz ūdens, ēst 5 reizes dienā un dzīvot aktīvu dzīvesveidu. Protams, visiem metabolisms ar laiku palēninās, taču tas, kā mēs ēdam, ietekmē to, kā atjaunojam enerģijas krājumus. Atkarībā no pareiza uztura mēs varam kļūt aktīvāki, veselīgāki un vingrāki.

Mūsdienās ļoti izplatīta ir “emocionālā ēšana” (piemēram, dusmu, skumju, stresa utt.). Kā Jūs ieteiktu ar to cīnīties?

Stresa, dusmu vai skumju stāvoklī mans ieteikums būtu, pirmkārt, palēnināt elpošanu. Nevis aizturam elpu, bet palēninām elpošanu un elpojam mierīgi. Aizdomājieties, kādēļ jums nepieciešams ēdiens, kūkas vai cepumi, kurus plānojat apēst? Atcerieties, ka “apēdot” stresu, pārdzīvojumus vai dusmas, jūs pēc tam pati sevi rāsiet. Tomēr, ja stresa, pārdzīvojumu vai dusmu ietekmē, ir sanācis apēst lieku kūkas gabalu, nevajag sevi rāt un pārmest sev. Šajā gadījumā ir vienkārši jāsaprot, ka ir jāpamaina ēšanas ieradumi un uzturs, jāvelta vairāk laika sporta aktivitātēm.

Cilvēkiem, kuriem raksturīga “emocionālā ēšana” ir jāatrod aizstājējs. Tas ir ļoti vienkārši – tajā brīdī, kad gribas apēst kūku, izdariet kaut ko citu, kas ir vērtīgāks un patīkams. Harmonijas stāvoklī padomājat, piemēram, kāpēc dzert litriem kafiju, ja var iedzert tēju, kas ir tikpat garšīgi, liek man justies tikpat komfortabli, bet ir krietni labāk veselībai? Noteikti jāatceras – fiziskā aktivitāte regulē stresa izturību. Vēlaties būt emocionāli noturīgāki? Aiziet – skrieniet, soļojiet, ejiet uz jogu, nodarbojieties ar fiziskām aktivitātēm un panākumi sekos!

Kādi uztura ierobežojumi jāievēro sportistiem (no savas pieredzes)?

Es teikšu, ka viss, kas ierobežo - tas pārāk ierobežo! Sportistu uzturā uzsvars ir uz olbaltumvielām. Tās atjauno enerģiju un maina to, kādus rezultātus iegūsi. Sportā ir jāvelta liela uzmanība tam, kādus olbaltumvielu produktus lietojat uzturā, cik daudz, kad tās ēdat u.tml. Nepieciešamo olbaltumvielu daudzumu ir nepieciešams rēķināt uz konkrētu muskuļu masu, tāpēc diviem cilvēkiem ar vienu svaru, bet dažādu muskuļu masu būs dažāds olbaltumvielu patēriņš. Profesionālie sportisti jau, protams, to zina paši, seko līdzi tam, kādus produktus un cik daudz jāēd. Tāpēc sportisti neēd vienkārši taukus un ogļhidrātus, bet gan pareizus taukus un sarežģītus, nevis vienkāršus ogļhidrātus. Uz sportistiem attiecas tā pati formula – ēdam pareizi un sabalansēti.

20160402001421-95056.jpg

Kāds ir Jūsu ikdienas fitnesa un uztura ritms?

Es pamostos ap plkst. 6:30, kamēr mans mazulis vēl guļ. Pēc tam es vingroju, jo tas pamodina organismu, kā arī palīdz pret muguras traumām. Man sportā bija ļoti tehniska disciplīna – trīssoļlēkšana -, tāpēc jārūpējas par muguru. Tad man ir brokastis un es veltu laiku savam bērnam. Plkst. 10:00 es dodos uz darbu. Plkst. 13:00 man ir zumbas treniņš, atkarībā no nedēļas dienas, vakaros man ir arī treniņš sporta klubā. Papildus tam es strādāju par raidījuma vadītāju televīzijā, kur man ir projekts par sportu. Esmu arī Atlētu komitejas priekšsēdētaja Ukrainas nacionālajā olimpiskajā komitejā. Dienas vidū man noteikti ir pusdienas. Pusdienas ir pilnvērtīga ēdienreize – mūsu ģimenē gan nav tāda “cūkgaļas ēšanas rituāla”, parasti ēdam kāda putna gaļu, piemēram, tītaru, vai arī liellopu. Pati labprāt ēdu arī tomātu salātus ar baziliku. Vienā no dienas ēdienreizēm ēdu arī augļus, parasti pirmajā dienas daļā. Vakariņās man ir olbaltumvielu kokteilis, beztauku jogurts vai biezpiens. Tāpat es izdzeru 2 litrus ūdens dienā, arī zāļu tējas. Tā es jūtos viegli un labi.

Kā bērns mainīja Jūsu dzīves ritmu un dzīves uzskatus, ja vispār mainīja?

Bērns noteikti ietekmēja manu dzīvi uz pozitīvo pusi. Es sāku paspēt krietni vairāk, es sāku novērtēt laiku, pasaule pilnībā nomainījās. Mans vīrs saka: “Iedomājies, pirms bērna, mēs neko nedzirdējām, bet tagad, līdz ar bērna piedzimšanu tu sāc citādi uztvert pat skaņas.” Es visu uztveru savādāk un pasaule šķiet citādāka. Es teikšu tā, ka es gribu attīstīties, augt, kļūt labāka, bet tam vajag veselību, enerģiju un spēku.

Kāds ir jūsu mīļākais ēdiens?

Ja runājam kopumā par ēdienu, tad, piemēram, tītars, kas ir viegli pagatavojams. Jāņem burkāni, tītara maltā gaļa, garšvielas, 4 olu dzeltenumi, visu sajaucam un ieliekam krāsnī. Tas ir viegli, garšīgi un ļoti sātīgi. Šajā receptē, protams, var paspēlēties ar garšvielām, kas katram patīk. Vēl man ļoti garšo omlete.

Vēl arī zupas. Tikai ne uz gaļas buljona bāzes. Es cenšos negatavot zupas uz gaļas buljona bāzes, pat boršču. Es esmu ukrainiete un man ir jāmāk gatavot boršču, bet pat to iespējams gatavot uz dārzeņu buljona bāzes.

Kas, Jūsuprāt, ir sievišķīgas sievietes pamats?

Spīdums acīs un optimisms. Ziniet, sievietei nevajadzētu graut kaut ko, viņai katru mirkli ir jārada! Sievietes aicinājums tomēr ir radīt. Mēs radām jaunu dzīvību, tāpēc mums arī pasaule sev apkārt ir jārada mierīga, skaista un harmoniska. Es vēlos, lai sievietes atmodina sevī šīs īpašības. Tikai to gaišāko un labāko. Un mums tas sanāks tikai tad, kad mīlēsim sevi. Kad miers ir dvēselē un saproti, ka tev ir labi, tu arī apkārtējiem vari darīt labi. Un, kad sievietei ir šis spīdums acīs, viņai ir labi un viņa spēj dot mīlestību un gaišumu. Vispār, kad sieviete dod mīļumu, tad pasaule kļūst labāka un gaišāka.

Kas Jūs iedvesmo ikdienā?

Mans dēls. Jo viņš aug un katru reizi iedvesmo. Līdz ar dēla piedzimšanu es vēlos kļūt labāka, gribu, lai man ir vairāk enerģijas, lai es varu izdarīt vairāk, labāk, vairākus projektus. Tā ir katru dienu. Es visu laiku vēlos palikt šajā “viļņa galā”, nevis būt nogurusi, neko nevēlēties. Gribu dzīvot “ar pilnu krūti” iedvesmas, ko man sniedz dēls. Arī cilvēki man apkārt ir ļoti svarīgi un iedvesmojoši. Iedvesmo dažādiem soļiem. Ir situācijas, kad es varbūt esmu kaut kur nedaudz atslābusi, bet tad uzreiz saņemos, aizdomājoties, ka es taču tā nevaru, man palīdz un man jāpalīdz. Man ir tāda interesanta dienasgrāmata, kur es varu ierakstīt, kāda ir mana misija. Es esmu izdomājusi un pierakstījusi, ka mana misija ir palīdzēt citiem sasniegt viņu mērķus. Palīdzot citiem, uzreiz pašam kļūst labi. Ir jāizmanto iespējas, ko tev sniedz Dievs.

20160402001451-96556.jpg

Katra sportista dzīves mērķis ir Olimpisko spēļu medaļa. Jums tāda ir. Kāds tagad ir mērķis?

Mērķu šobrīd ir daudz. Es strādāju veselīga dzīvesveida jomā. Es gribu paskaidrot cilvēkiem, ka tas ir vienkārši. Es 100% ticu, ka, ja cilvēks to sapratīs, tad viņa dzīve uzreiz mainīsies. Un tas mainīs viena, divu cilvēku dzīvi, pilsētas, valsts un pasaules iedzīvotāju dzīvi. Katrs no mums var ietekmēt procesu. Katrs var padarīt dzīvi uz mūsu planētas nedaudz labāku. Tāpēc mans šī brīža mērķis ir izveidot veselīga dzīvesveida platformu un pastāstīt par to pēc iespējas lielākam cilvēku skaitam. Papildus es šobrīd esmu Atlētu komisijas priekšsēdētāja Ukrainas nacionālajā olimpiskajā komitejā, kas arī ir saistīts ar veselīga dzīvesveida, sporta popularizēšanu. Te arī ir daudz jautumu, kas jārisina, kur jāpalīdz sportistiem, jāuzklausa. Mums ir arī sociāls projekts, kas ir pašā attīstības sākumposmā, tajā mēs vēlamies palīdzēt bērniem no nelabvēlīgām ģimenēm iesaistīties sportā. Jo tur viņi spēj atrast sevi. Es esmu arī fitnesa eksperts kompānijā “Herbalife”. Arī te es ļoti gribu palīdzēt, padalīties ar savām zināšanām. Stāstīt cilvēkiem, cik tas ir vienkārši - uzvelkat sporta tērpu, izejat paskriet, aizejat uz sporta zāli, vismaz padejojat un jūsu dzīve mainīsies.

Kāds ir Jūsu dzīves moto/devīze?

Tāda laikam arī ir palikusi: “Dari, kas jādara un būs kā būs”. Ja jums Dievs dod iespēju palīdzēt citiem, varbūt tas cilvēks būs laimīgāks tikai uz kādu mirkli, vai tikai mazliet, bet tas taču tik un tā ir brīnišķīgi, ka jūs varat palīdzēt un izmantojat katru iespēju, lai to paveiktu.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
ofelija 2. aprīlis 2016 11:12 rasas

Vai tomeer nav taa,ka kaadas 2 reizes ir taads vieglaaks eediens!?

rasas 2. aprīlis 2016 10:34

Ēdu 5-6 reizes dienā, ja sanāk mazāk, nejūtos komfortabli.
Jauki palasīt pieredzi.

ofelija 2. aprīlis 2016 10:04

Es tiesi domaaju-4-5 eedienreizes ir loti labs variants!Loti interesanta intervija!Paldies!

LosOjosVerdes 2. aprīlis 2016 09:26

Ļoti jauka un izsmeļoša intervija. Paldies! Man gan nekā jauna, jo krustu šķērsu par šo lasīts, tikai to teoriju dzīvē pielietot ir mazliet grūtāk kā izlasīt padomus:)
VIT@ ja man nebūtu 4-5 ēdienreizes, es nomirtu:D Bet, protams, tās 2 ir vairāk uzkodas. Ja tās izlaižu, organisms ir stresā un bļauj "dod ēst!!!":D

Ciao 2. aprīlis 2016 08:16

Ļoti forša intervija, par šo es visu laiku tievētājos runājuROFL 5 ēdienreizes es tomēr neesmu gatava uzsākt, bet iespējams tā viena uzkoda starp brokastu un pusdienu laiku nav nemaz tik slikta ideja(Y)

Kā pievienot rakstus Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Redaktores sleja

Pārmaiņas...

Pārmaiņas...

Kādi konkursi notiek Sieviešu klubā

Skaistumkopšanas balvas, kino un teātru biļetes, grāmatas

Horoskopi

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā