Diskusija: Aborts PAR vai PRET?

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 28. septembris 2013 00:00
4189

Pētījums, kura ietvaros aptaujātas vairāk nekā 700 sievietes, kas Latvijas ārstniecības iestādes veikušas legāla aborta procedūru, lauž sabiedrībā iesīkstējušus stereotipus, ka abortu izvēlas nepilngadīgas meitenes, vientuļās mātes un sievietes ar relatīvi zemiem ienākumiem un sliktu izglītību. Vairums - 80% abortu veikušo sieviešu - bijušas stabilas partnerattiecības, vidējais vecums - 29 gadi. Tikai 10% sieviešu ienākumu bija mazāki par 200 latiem.

Pētījuma "Nevēlama grūtniecība un kontracepcijas prakse Latvijā 2012./2013.g." ietvaros no 2012.gada novembra līdz 2013.gada martam tika aptaujātas 40 ārstniecības iestāžu pacientes, kuras vēlējās veikt abortu. Tā rezultāti prezentēti Pasaules kontracepcijas dienā - dienā, kuras misija ir veicināt sabiedrības zināšanu uzlabošanos par kontracepciju un sekmēt atbildīgu izvēli par labu veselīgai dzimumdzīvei.

Vidējais mākslīgi grūtniecību pārtraukušo sieviešu vecums bija 29 gadi. Vairumam - 80% responenšu - ir stabilas partnerattiecības ar to vīrieti, no kura iestājusies grūtniecība, turklāt 77% gadījumos partneris atbalstīja sievietes izvēli. Zīmīgi, ka nereģistrētās partnerattiecībās esošas sievietes grūtniecību pārtraukušas biežāk nekā laulībā esošās ? 39% bijušas patstāvīgas nereģistrētas attiecības, 31% bija precējušās.

Četrām piektdaļām - 82% grūtniecību pārtraukušo sieviešu - ir vismaz vidusskolas izglītība. Vairāk nekā puse - 55% sieviešu - bija strādājošas. Raksturojot ienākumu līmeni, jānorāda, ka vairumam - 63% sieviešu - mēneša ienākumi bija 200-600 latu, 27% pacienšu ieņēmumi pārsniedza 600 latus. Tikai nelielai daļai - 10% pētījumu dalībnieču - ienākumi bija mazāki par 200 Ls.

Vaicātas, kas varētu mainīt lēmumu par grūtniecības pārtraukšanu, turpat puse - 43% aptaujāto sieviešu - atzina, ka lēmums ir negrozāms. Ceturtdaļa - 25% - norāda, ka lēmums par grūtniecības pārtraukšanu pieņemts partnera dēļ un to varētu mainīt partneris. Vērtējot grūtniecības pārtraukšanas finansiālos aspektus, 43% gadījumos abortu veikšanas iemesls ir saistīts ar finansiālo stāvokli vai izglītības gūšanu un nodarbinātību. 25% sieviešu lēmumu mainītu finansiālu vai sociālu garantiju ietekmē.

Runājot par izsargāšanos, tad kontracepciju pirms kļūmīgā soļa nav lietojušas piektdaļa - 21,4% sieviešu, nedrošo pārtrauktā dzimumakta metodi izvēlējušās turpat trešdaļa abortu veikušo sieviešu. Trešdaļā gadījumu pāris lietoja prezervatīvu, kas nebija nodrošinājis kontracepciju. Gandrīz puse (47%) no sievietēm, kuras nebija lietojušas kontracepciju vispār, atzina, ka tobrīd esot bijušas pārliecinātas, ka grūtniecība nevar iestāties. Zīmīgi, ka 5,6% sieviešu uzsvēra, ka kontracepcija ir pārāk dārga. Runājot par turpmākajiem plāniem ar tām sievietēm, kas nelietoja efektīvas kontracepcijas metodes, vairāk nekā puse - 55% - atzina, ka arī turpmāk neizsargāsies.

"Pētījums apgāž dažus sabiedrībā izplatītus priekštatus par sievietēm, kuras izvēlas pārtraukt negribētu un nevēlamu grūtniecību, taču nemainīgi aktuāls ir jautājums par kontracepciju. Pat esot zināšanām par avārijas kontracepciju, sievietes izvēlas to nelietot, cerot, ka šoreiz "izspruks sveikā". Pētījums atklāj arī, ka joprojām ir Latvijas sabiedrībā aktuāla ir neizsargāšanās un nedrošu metožu lietošana. Ja pāri izvēlētos drošas kontracepcijas metodes, tad daudzām sievietēm atkristu nepieciešamība veikt abortu," uzsver biedrības Papardes zieds valdes prieksšsēdētāja Iveta Ķelle.

Pētījums atklāj, ka sieviešu zināšanas par kontracepciju ir viduvējas un nav atkarīgas no sievietes vecuma, sasniegtā izglītības līmeņa, grūtniecību un dzemdību skaita iepriekš. Zīmīgi, ka 98% sieviešu, kuras bija informētas par avārijas kontracepciju, tomēr nepielietoja to. Pētījuma autores uzskata - ņemot vērā, ka 55% sieviešu nezina, kādu kontracepcijas metodi lietos pēc aborta, ginekologiem būtu konsultācijā pirms tā veikšanas jāakcentē nepieciešamība izvēlēties efektīvu kontracepcijas metodi nākotnē. Ginekologiem būtu arī jāatgādina par avārijas kontracepciju, gadījumā, ja pārim nākotnē gadītos kāds misēklis.

Pētījumu "Nevēlama grūtniecība un kontracepcijas prakse Latvijā 2012./2013.g." veica Latvijas Universitāte, asoc. profesore Ilze Vīberga un topošās ginekoloģes - dzemdību speciālistes: Rīgas Stradiņa universitātes rezidentes Arta Spridzāne, Areta Tula, Nataļja Mošna un LU rezidente Lāsma Līdaka. Pētījuma mērķis bija analizēt Latvijas sieviešu nevēlamas grūtniecības iestāšanās iemeslus un noteicošos apstākļus, pieņemot lēmumu par aborta veikšanu. Pētījuma ietvaros tika vērtēti sociāli demogrāfiskie un ekonomiskie faktori, kontracepcijas lietošanas paradumi, kā arī zināšanu par reproduktīvo veselību līmenis.

Avots:Leta

 

Kā rīkotos tu ja neplānoti paliktu stāvoklī? 

Kāda ir tava nostāja pret abotiem? 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
KRX 30. septembris 2013 22:31 hiperkeri

Situācijas mēdz būt ļoti dažādas. Nevar visas mest pār vienu kārti. Ne vienmēr sievietei ir otra puse. Varbūt tas ir precēts mīļākais, kurš absolūti 100% neuzņemsies ne atbildību, ne sniegs atbalstu. Varbūt tas ir patiešām neveiksmīgs gadījuma sakars. Varbūt mājās jau ir 4 bērni, kuriem ap 27.datumu jāiztiek ar tasīti grūbu no sociālā dienesta Eiropas pakas. Varbūt vīrs vnk nevēlas vēl/vairāk bērnu (un diez vai visas sievietes šādās situācijās izvēlēsies būt viena). Vārdsakot, milzum, milzum, milzum daudz iemeslu. Un nevienai no mums nav tiesības to nosodīt!
Jā, pasaulē ir milzīga netaisnība - ir tūkstošiem pāru, kuri ar īpašu centību nespēj radīt bērnu. Un tikpat vai vairāk sieviešu, kuras ražo bērnus kā fabrikas.
Bet kāpēc abortus bieži izvēlas materiāli stabilas sievietes? Ļoti elementāri - tāpēc, ka tie 80 - 100 Ls ne visām ir ko samaksāt par šādu manipulāciju.

hiperkeri 28. septembris 2013 19:24

Šausmas,cik sievietes spēj būt neizglītotas vēl mūsdienās,kad informācija par to ir burtiski visapkārt!!!
Personīgi,manas domas-ja tagad es paliktu stāvoklī-vienkārši audzinātu to! Jo,ja ir otrs atbalstošs cilvēks,tad ir arī visa ģimene un draugi atbalstā,tāpēc noteikti paturētu bērniņu un izaudzinātu par laimīgu latvieti. Esmu piedzīvojusi,ka nekas nenotiek nejauši,un,ja jau tāda dāvana ir saņemta kā grūtniecība,tas ir lielākais,ko sieviete pasaulei spēj sniegt. Un kā tādu dāvaniņu var nemīlēt..

KRX 28. septembris 2013 18:46

Lieka tēma, manuprāt. Loģiski, ka to var izlemt tikai pati sieviete! Lai kādi nebūtu viņas iemesli šādam solim. Pieļauju, ka arī ārstam būtu jāredz, kad sievieti ir iespējams atrunāt un kad vienkārši neko neteikt.

Linduchy 28. septembris 2013 15:10

Ja būtu lemts un neplānoti pieteiktos bēbis, sākumā būtu nedaudz izsista no līdzsvara, bet nav jau nekas traģisks - dzemdētu. Par citām - nu katrai ir sava galva uz pleciem. Ja bērns ir nevēlams, tad labāk aborts, nekā kārtējā nevienam nevajadzīga radībiņa :S

Nikte 28. septembris 2013 14:01

Ja tagad paliktu stāvoklī tad dzemdētu 8-| Bet par citām man galva nesāp,lai katra pati lemj par savu ķermeni un rīcību :X

mazaa raganina 28. septembris 2013 10:44

Es nevaru ielīst cita cilvēka dvēselē un man nav tiesību nosodīt, bet...neatbalstu šo izvēli kā kontracepciju.Arī tādi gadījumi ir ne mazums.

pece 28. septembris 2013 10:10

Kādreiz es būtu teikusi, ka jebkurā gadījumā bērnu saglabātu, šobrīd pieļauju, ka ir situācijas (ne materiālas dabas, bet piem. medicīniskas), kad izlemtu par labu abortam.

Par citiem - man nav tiesību nosodīt kāda lēmumu. Bez tam reizēm nevar zināt kas ir sliktāk aborts, vai kārtējais bērns, kuram lemts augt nepilnā ģimenē, mūžīgi kaujoties ar trūkumu. Un te neder āfrikas un silto zemju piesaukšana, kur klimats ir krietni pateicīgāks, pietiek bērnu pabarot un sadabūt kaut ko no drēbēm, mūsu ziemas prasa kārtīgu apģērbu un apavu iegādi....

Tas, ko es redzu kā "caurumu" - sievietes ir neizglītotas par kontrecepciju kopumā, piem. hormonālās tabletes lieto kā ienāk prātā un kad ienāk prātā, izlaiž kādu dienu - tas nekas, un pēc tam brīnās, ka kontracepcija nestrādā. Līdzīgi reti kura no sievietēm tiešām zin kā lietot spermicīdus.

Kerstyna 28. septembris 2013 09:04

Es personīgi, tā kā man ir problēmas ar to - pateiktos Dieviņam. Mans jaunākais ir tieši tā atnācis - vienmēr gaidīts, bet neplānots, jo to nekad nevar zināt.
Mana nostāja ir tāda, ka es nenosodu. Mēs citi, nekad nevaram zināt, kāpēc sieviete izšķiras par tādu soli. Tāpēc arī neesam tiesīgi nosodīt.

Kā pievienot rakstus Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Redaktores sleja

Pārmaiņas...

Pārmaiņas...

Kādi konkursi notiek Sieviešu klubā

Skaistumkopšanas balvas, kino un teātru biļetes, grāmatas

Horoskopi

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā