Citoloģiskais skrīnings - vai tu par to zini visu?

Autors: , 2011. gada 21. marts, 13:00:00
Citoloģiskais skrīnings - vai tu par to zini visu?

Kādus tik jautājumus sievietes neuzdod par dzemdes kakla vēzi un to vakcīnām ārstu kabinetos vai vienkārši savā starpā sarunājoties. Profesionāļi sniedz atbildes uz visiem jautājumiem. Noskaidrojam arī mēs, Sieviešu Klubā, kas ir citoloģiskais skrīnings un, vai to veicot, iegūstam garantiju, ka neslimosim ar dzemdes kakla vēzi?

 

 

Foto: Flickr.com 

 


Ko nozīmē organizētais dzemdes kakla citoloģiskais skrīnings? Kas tas ir citoloģiskā uztriepe?

 

Dzemdes kakla gļotādas šūnu izmeklēšana, paņemot citoloģisko uztriepi ginekoloģiskās apskates laikā, ir tests, kas ļauj konstatēt dzemdes kakla šūnu patoloģiskās izmaiņas. Patoloģiskās izmaiņas šūnā bez ārstēšanas var pārveidoties par pirmsvēža stāvokli un laika gaitā arī par vēzi. Regulāri veicot citoloģiskās uztriepes testu, iespējamās pirmsvēža slimības tiek savlaicīgi atklātas un izārstētas, tādējādi vēža attīstība ir pilnībā novērsta.

 

Organizētais dzemdes kakla citoloģiskais skrīnings ir valsts programma, kas nodrošina iespēju visām Latvijas sievietēm vecumā no 25 līdz 70 gadiem vienu reizi trijos gados veikt šo citoloģisko testu. Katra sieviete, kura ir Latvijas iedzīvotāju reģistrā, trīs gadu laikā saņems viņai personīgi adresētu oficiālu vēstuli - uzaicinājumu apmeklēt ginekologu un veikt dzemdes kakla citoloģisko izmeklējumu. Šo izmeklējumu apmaksā valsts.

 

Vai piedalīšanās dzemdes kakla citoloģiskajā  skrīningā garantē dzemdes kakla vēža novēršanu? 

 

Labi organizēts dzemdes kakla citoloģiskais skrīnings un sieviešu apzinīga piedalīšanās tajā, daudzās Eiropas valstīs nodrošināja dzemdes kakla vēža saslimstības un mirstības samazināšanos līdz 80%. Protams, katrai izmeklēšanas metodei ir savi ierobežojumi un tās jutīgums un specifiskums nav 100%.

 

Tādēļ veicot izmeklējumu regulāri, piemēram, reizi 3 gados, diagnostikas kļūdas tiek samazinātas līdz minimumam, un šobrīd citoloģiskā izmeklēšana ir atzīta par vienīgo efektīvo izmeklēšanas metodi agrīnai dzemdes kakla slimību atklāšanai. 

 


Atbildes sniedz:

Dr. Med. Ludmila Eņģele, Latvijas vēža apkarošanas biedrības valdes priekšsēdētāja

Dr. Med. Dace Rezeberga, Latvijas ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente.

Dr. Med. Ilze Vīberga, Latvijas ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas pārstāve Eiroppas dzemdes kakla vēža asociācijā (ECCA)

 

Atbildes top sadarbībā ar portālu www.visamsievietem.lv

 


Sieviešu Kluba diskusijai:

Kādi jautājumi par dzemdes kakla vēzi tev ir sakrājušies?