Circene vīriešu veselības stāvokli raksturo kā dramatisku

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 5. janvāris 2014 18:41
2335

Vīriešu mirstība no sirds un asinsvadu slimībām Latvijā ir trīskārt augstāka nekā sievietēm un situācija ir dramatiska jau 45 gadus veco vīriešu vidū, preses konferencē sacīja veselības ministre Ingrīda Circene (V).

"Vīrieši uzskata sevi par veseliem, taču patiesībā jau 45 gadus veciem vīriešiem risks saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām ir dramatiski augsts. Ja riska faktori netiek laikus novērsti, diemžēl iestājas šīs pēkšņās nāves," sacīja Circene, norādot, ka situāciju iespējams uzlabot, samazinot smēķēšanu un pievēršoties veselīgam dzīvesveidam.

Kā liecina pērn Liepājā veiktais sirds veselības pētījums, tikai trešajai daļai 45 gadus veco vīriešu ir normāls ķermeņa svars, trešajai daļai tas ir palielināts, bet trešdaļai vīriešu šajā vecumā vērojama aptaukošanās. Piektā daļa vīriešu savukārt nezina, vai viņiem jebkad veiktas holesterīna un cukura līmeņa pārbaudes, preses konferencē sacīja Slimību profilakses un kontroles centra vecākā sabiedrības veselības analītiķe Iveta Pudule.

"Neinformētības līmenis vīriešu vidū ir ļoti augsts," sacīja Pudule. Viņa norāda, ka detalizēts sirds veselības pētījums veikts vien Liepājā, tomēr pieejamie saslimstības rādītāji liek uzskatīt, ka situācija visā valstī ir ļoti līdzīga.

Galvenais veselības problēmu cēlonis ir mazkustīgs dzīvesveids un neveselīgi uztura paradumi un nopietni riska faktori parādās jau bērniem, sacīja Pudule, norādot, ka no pētījumā iesaistītajiem 11 gadus vecajiem bērniem saslimstības riska faktori konstatēti 25% gadījumu.

Tikai pusei bērnu 11 gadu vecumā ir normāls ķermeņa svars, bet teju 10% novērota aptaukošanās, sacīja Pudule, norādot, ka tie ir faktori, kurus cilvēki paši var novērst.

"Tikai paša cilvēka rokās ir tas, kā viņš nodzīvos savu atlikušo mūžu," sacīja Circene, norādot, ka, veicinot iedzīvotāju pievēršanos veselīgākam dzīvesveidam, ārstēšanā ieguldītos līdzekļus būtu iespējams ieguldīt citur. Piemēram, sirds šuntēšanas operācija izmaksā aptuveni 5000 eiro, kas ir līdzvērtīgi izdevumi 1000 profilaktiskām pārbaudēm.

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies