Azbesta putekļi kaitē veselībai

Vikstrema
Vikstrema 22. novembris 2016 13:54
1540

Jau kādu laiku Saldus un Brocēnu iedzīvotājus uztrauc aktuāla problēma, kurai netiek rasts risinājums. Vietējie iedzīvotāji konstatējuši, ka tuvējā apkaimes purvā ir vairākas vietas, kurās ir atrodami izgāzti un apbērti atkritumi. Piemēram, azbesta poligonā “Dūmiņi” teritorijā ir izgāzti un aprakti vienkārši sadzīves atkritumi, tur brīvi mētājas arī sadrupis šīferis, vēl kādā vietā purvā ir izbērta liela kaudze ar sasmalcinātiem sadzīves atkritumiem, kurā kopā ar bioloģiskajiem atkritumiem (kompostu) ir sasmalcināts stikls, plastmasa, būvgruži u.c. atkritumi.

Kā zināms, šajos novados ar sadzīves atkritumu savākšanu nodarbojas SIA “Viduskurzemes AAO” (VAAO). Purvā izgāztais materiāls ir ļoti līdzīgs VAAO pārstrādes līnijā "Vibsteri" kaudzēs samestajiem atkritumiem. Pēc VAAO iesniegtajām statistikas atskaitēm šis uzņēmums ļoti niecīgu daļu no savāktajiem atkritumiem aizved uz reģiona atkritumu poligonu "Ķīvītes" Grobiņas novadā.

Saskaņā ar publiski pieejamo informāciju www.meteo.lv 2015.gadā VAAO kopumā ir savākusi no atkritumu radītājiem 4158,97 tonnas nešķirotus sadzīves atkritumus (no citiem operatoriem pieņēmusi apstrādei vēl 3014,54 tonnas, bet kopumā veikusi mehāniski bioloģisko apstrādi 7448,23 tonnām), no visiem nešķirotajiem sadzīves atkritumiem tikai 79,75 tonnas (1,05%) ir nodotas apglabāšanai atkritumu poligonā? Kur ir palikusi starpība? Kā VAAO var rasties tikai 1% atkritumu, kuri ir apglabājami poligonā. Kur paliek pārējie? Vai tiešām viss pārējais sašķirots un nodots pārstrādes uzņēmumiem, vai arī aizvests uz blakus esošā Cemex krāsnīm, pārspējot nozares labākās prakses piemērus?

Parasti sadzīves atkritumos atšķirojamie otrreizējai pārstrādei derīgie materiāli (piemēram, PET) nepārsniedz 15% no visa atkritumu apjoma. Pat Getliņu poligonā, kas ir vismodernākā šķirošanas rūpnīca, paredzēts nošķirot ne vairāk kā 36% no visiem atkritumiem.

Pat ja purva aizbēršana ar bioloģiskajiem atkritumiem vai būvgružiem ir saskaņota ar pašvaldību un Vides dienestu, šādu nešķirotu atkritumu izgāšana purvā no vides viedokļa nav pieļaujama. Visticamāk šādas nelikumīgas darbības neoficiāli ir saskaņotas ar domes un vides dienesta amatpersonām. 

Vai tiešām nevienam nerūp vietējo cilvēku veselība un labklājība?

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
pece 23. novembris 2016 12:15

Netā pausta sāpe šoreiz nelīdzēs. Prasi atbildi pašvaldībai, valsts vides dienestam un vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai.
Iesākumā vari caur mobilo aplikāciju, kura ir valsts vides dienestam noziņot par purvā slēptajām briesmām, tajā tev būtu jāsaņem arī atbilde.

Vari uzzvanīt VARAM vides aizsardzības depratamenta direktorei www.varam.gov.lv kontakti