Atklājam kontracepcijas darbības mehānismu

jana
jana 24. februāris 2011 00:00
1866

Vēlies zināt, kā tavā organismā darbojas hormonālās tabletes, spirāles, plāksteri un hormonālais riņķis? Par to darbības mehānismiem iztaujājām Sieviešu Kluba eksperti Margaritu Puķīti, ginekoloģi.

 

 

Hormonālās tabletes no grūtniecības iestāšanās pasargā nomācot ovulāciju. Tabletes nomāc hormonu ražošanu olnīcā, kā rezultātā olšūna nenobriest un nevar tikt apaugļota. Hormonālo tablešu efektivitāte (lietojot tās pareizi) ir 99,8% - 100%.

 

Hormonālās tabletes pieprasa rūpīgu un sistemātisku lietošanu, ko sievietes bieži vien neievēro. Tās nevar lietot kā vēlies - vienu dienu izdzeršu un rīt nelietošu. Tas ir jādara katru dienu un ieteicams, aptuveni vienā un tajā pašā laikā, lai organismā tiktu nodrošināts vienmērīgs hormonu līmenis. Diemžēl, ja tablete ir izlaista, tad kontracepcijas garantijas nav.

 

Ir divu veidu tabletes, vienas sāk dzert pirmajā mēnešreižu dienā un izlieto visu paciņu, pēc tam (ja paciņā bija 21 tablete), ir jātaisa 7 dienu pārtraukums, kuru laikā būs kārtējās mēnešreizes. Citas kontraceptīvās tabletes iepakojumā var būt 28 tabletes, kas domātas pilnam ciklam, ieskaitot divas „tukšās” tabletes, kuru laikā gaidāma asiņošana. Šīs tabletes jādzer katru dienu, neizlaižot.

 

Ikdiena sievietēm tiek atvieglota, jo katram iepakojumam ir pievienotas līmējošās uzlīmītes ar dienu nosaukumiem. Virs savām tabletēm, uzlīmē pirmās izdzertās tabletes dienu un nākamajās tu jau zināsi, kura tablete kādai dienai paredzēta. Hormonālās tabletes jāuzsāk lietot cikla pirmajā dienā (dienā, kad sākas mēnešreizes).

 

Kā ieguvums - hormonālās tabletes regulē arī tauku dziedzeru darbību! Tā rezultātā samazināsies ādas un matu taukainība, kā arī izzudīs pinnes. Tomēr svarīgi ir sekot savai pašsajūtai un noteikti informēt savu ārstu par kādām blakusparādībām, kas dara nemierīgu.

 

 

 

Foto: Flickr.com

Par mehānisko kontraceptīvo līdzekli - prezervatīvu, šķiet zinām visu, vai ne? :)

 

 

Kontracepcijas plāksteri izdala nemainīgu progesterona un estrogēna (hormonu) daudzumu, kas nokļūstot asinsritē caur ādu, aizkavē ovulāciju (olnīcas neizdala olšūnas). Turklāt plāksteris sabiezina dzemdes kakla gļotādu, kas mehāniski apgrūtina spermas nokļūšanu dzemdes dobumā. Plāksteri tiek pielīmēti uz ādas, ir ļoti plāni un gandrīz nemanāmi.

 

Plākstera lietošana ir vienkāršāka un neprasa papildus uzmanību. Parasti plāksteris jālieto 28 dienas, kur katru nedēļu (trīs nedēļas pēc kārtas) vienā un tajā pašā dienā ir jāuzlīmē jauns plāksteris. Tādējādi cikla laikā tev būs jānomaina trīs plāksteri (katrs uz septiņām dienām), ceturtajā nedēļā tas nav jālīmē.

 

Ar uzlīmēto plāksteri var droši iet vannā, pirtī, arī peldēties. Tomēr katrai līmēšanas reizei ir jāizvēlas jauna vieta, lai nerastos ādas apsārtums. Efektivitāte - 99%. Diemžēl savlaicīgi nenomainīts plāksteris nepasargās no iespējamās grūtniecības.

 

Riņķis jeb kontracepcijas gredzens ir elastīgs, caurspīdīgs riņķis, kas piesātināts ar nelielu estrogēna un progesterona devu, un reizi mēnesī ir jāievada makstī (līdzīgi tamponiem).

 

Kā ieguvums ir tas, ka šo riņķi ir jāievada tikai reizi mēnesī. Hormoni izdalās pakāpeniski un nonākot asinsritē ietekmē hormonālo līmeni, kas pasargā no grūtniecības iestāšanās. Turklāt nav jāuztraucas, vai riņķis ir ievietots pareizi - tas nemaina efektivitāti. Riņķis nav jūtams (arī mīlēšanās laikā) un jāatstāj ķermenī uz trīs nedēļām. Pēc tam, tas jāizņem (vienā un tajā pašā nedēļas dienā) kad tika ievietots. Seko viena tukšā nedēļa, kad riņķis nav jālieto.

 

Tieši pēc nedēļas, atkal vienā un tajā pašā dienā, ir jāievieto jauns riņķis. Pareizi lietojot šo metodi tiek garantēta 100% efektivitāte.

 

Spirāles ir dažādas, kā hormonālās, tā nehormonālās. Hormonālās spirāles ir jaunākas, sievietes veselībai saudzīgākas. Tā ir maza, T burta izskata ierīce, kas aprīkota ar mazu, hormonus saturošu cilindru. Ievietota dzemdes dobumā, tā izdala progesteronu (niecīgās, taču pietiekamās devās). 

 

Nehormonālā spirāle ir masīvāka, metāla spirāle, kas var būt no vara, sudraba, zelta vai platīna. Mūsdienās tā tiek uzskatīta par vēsturisku metodi. Daudzās valstīs tā sen vairs netiek lietota blakusparādību dēļ, ko biežāk izraisa metāla korozija un tas savukārt var radīt dažādas ginekoloģiskas saslimšanas.


Tā ir lētāka, iespējams tādēļ to joprojām izmanto daudzas Latvijas sievietes.

 

Lai izvēlētos sev piemērotāko metodi, ir noteikti jākonsultējas ar ārstu! Šis ir gadījums, kad nederēs draudzenes ieteikums vai paziņas pieredze.

 

 

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Kā tu izvēlies savu kontracepcijas metodi?

Jana Kozlova, www.sieviesuklubs.lv

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies

Kā pievienot rakstus Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Redaktores sleja

Pārmaiņas...

Pārmaiņas...

Kādi konkursi notiek Sieviešu klubā

Skaistumkopšanas balvas, kino un teātru biļetes, grāmatas

Horoskopi

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā

Horoskopi: ko zvaigznes sola jūlijā