Ar zarnu vēzi saslimst gados arvien jaunāki cilvēki

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 17. marts 2014 09:04
1367

Visā pasaulē martu ik gadu atzīmē kā kolorektālā jeb zarnu vēža mēnesi. Latvijas statistika rāda dramatisku situāciju – saslimstība arvien pieaug, pie tam zarnu vēža vaibsti Latvijas sejā kļūst jaunāki – saslimst arvien vairāk jaunu cilvēku. Mūsdienīgu medikamentu trūkums, novēlota slimības diagnostika, psiholoģiskā un medicīniskā atbalsta trūkums nomoka zarnu vēža pacientus Latvijā. Zarnu vēzis ir ārstējams, ja to diagnosticē agrīni. Latvijā lielākā daļa gadījumu diagnosticēti novēloti.

 

Nevienam nav noslēpums, ka slimību ārstēšana, it īpaši, ja sasniegta to novēlota stadija, izmaksā ļoti dārgi. Latvijā valsts kompensējamo medikamentu sarakstos joprojām nav iekļauti mūsdienīgi medikamenti, kas ļautu zarnu vēža pacientiem pagarināt dzīvildzi, dzīvot kvalitatīvu dzīvi, strādājot, uzturot savas ģimenes. Latvija ir vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kur slimniekus joprojām pakļauj novecojušiem ķīmijterapijas ārstēšanas kursiem. Latvija ir valsts, kas pieņēmusi lēmumu neuzturēt vienotu vēža reģistru. Citas valstis Eiropā vai nu tādus uztur, vai cenšas izveidot, bet no tiem neatsakās, jo vēža reģistrs ļauj uzraudzīt situāciju saslimšanā ar audzēju. Latvijas nostāja paliek mīkla daudzām zarnu vēža pacientu un viņu atbalsta personu organizācijām, kas apvienojušās tīklā „EuropaColon“.

 

Biedrības satraukumam par situācijas nemainīgumu un negatīvo dinamiku pievienojas arī ārsti. Dr. Signe Plāte, Latvijas Onkoloģijas centra Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas ķīmijterapijas nodaļas vadītāja, uzsver: „Latvijā apkopotā statistika varētu būt neprecīza, jo vēža reģistra tiešām vairs nav. Statistikas dati jāuztver kā informatīvi, nevis kā absolūtā patiesība. Diagnostika neuzlabojas, jo agrīnai diagnostikai nepieciešams gan kopējā ekonomiskā stāvokļa uzlabojums, līdzekļu ieguldījums izglītošanā, gan laba pieejamība ģimenes ārstam un speciālistiem. Parasti agrīnās diagnostikas rādītāji uzlabojas, ja ir valsts speciāla vēža apkarošanas ilgtermiņa programma, kuru arī reāli izpilda. Pacientiem ir problēmas ar medikamentu nodrošinājumu, rindas uz valsts apmaksātiem izmeklējumiem, nav nekādas valsts apmaksātas rehabilitācijas, ne fiziskas, ne psiholoģiskas. Situācija ar kolorektālā vēža terapiju un diagnostiku nav mainījusies vismaz pēdejos četrus gadus, kas ir traģiski, jo katru gadu martā ir šīs kolorektālā vēža dienas, un mēs, mazs interesentu pulciņš, runājam vienu un to pašu, un nekas nemainās.“ Ārste uzskata, ka būtu jāiniciē konkrēts dokuments ar reālām darbībām, kas būtiski mainītu esošo situāciju zarnu vēža uzvaras gājienā un būtu veicamas konkrētos termiņos.

 

Biedrības „EuropaColon Latvija“ valdes priekšsēdētāja, Kristīne Liepiņa atzīmē: „Kā organizācija mēs jūtamies kā saucēja balss tuksnesī – mūžīgs vēstuļu sarakstes futbols ar dažādām institūcijām, kam katrai ir savs attaisnojums – zarnu vēzis nav prioritāte, nav naudas, nākamgad būs – plāni un darba grupas… Diemžēl katrs nākamais gads nes vairāk sapostītu dzīvju un sāpju tiešā un pārnestā nozīmē. „EuropaColon Latvija“ 2014.gada mērķis ir panākt risinājumus, kas rezultētos valsts institūciju konkrētu soļu veikšanā. Uzskatām, ka ir jāatjauno vēža reģistrs, jāiezīmē līdzekļi ārstu un māsu izglītošanai, sabiedrības informēšanai un izglītotības līmeņa celšanai gan par skrīningu, gan citiem aktuāliem jautājumiem. Mūsuprāt, nepiedodama ir arī situācija ar medicīniskajiem palīglīdzekļiem, kas Latvijā pieejami limitētā skaitā un nebūt neatbilst pacientu vajadzībām, lai dzīvotu cilvēka cienīgu dzīvi ikdienā. Visbeidzot, valstij ir jābeidz izvairīties no mūsdienīgu medikamentu kompensēšanas. Kāpēc atkal un atkal jāuzdod jautājums, cik mēnesī maksā cilvēka dzīve Latvijā?“

 

Nolūkā aktualizēt zarnu vēža pacientu problēmas, biedrība „EuropaColon Latvija“ aicina ikvienu zarnu vēža pacientu, pacientu tuviniekus, draugus, paziņas, kā arī mediju pārstāvjus un ikvienu interesentu piedalīties ikgadējā atklātajā diskusijā „Kolorektālais vēzis Latvijā“, kas šī gada 19.martā no plkst. 11:00 norisināsies Rīgā, ES Mājā, Aspazijas bulvārī 28. Pasākuma laikā meklēsim atbildes uz jautājumiem: kā cīnīties ar šo slimību? Kur meklēt atbalstu? Kā sadzīvot ar ikdienu, kas mainās, ja esat saslimis ar vēzi, vai ar to cīnās kāds Jūsu draugs vai ģimenes loceklis? Kāds atbalsts vēža pacientam pienākas no valsts? Ko mēs kopā varam mainīt, lai zarnu vēža pacientu tiesības tiktu ievērotas arī Latvijā?

 

Jāteic, ka salīdzinoši ar iepriekšējiem gadiem situācija zarnu vēža problemātikas jomā nav uzlabojusies, gluži pretēji – tā paliek arvien biedējošāka. Lai gan vēl arvien nav pieejama oficiālā statistika par jauno saslimšanas gadījumu skaitu 2013.gadā, brīnumi nav gaidāmi – pēdējos piecus gadus var redzēt, ka zarnu vēža pacientu skaits palielinās par vairāk kā 1200 jauniem gadījumiem gadā. Latvijā no zarnu vēža ik gadu mirst vairāk nekā 700 cilvēki. 1200 izmainītu dzīvju un 700 zaudētu cilvēku ik gadus ir liels skaits Latvijai.

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies

Kā pievienot rakstus Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

PAMĀCĪBA: Kā pievienot rakstu/fotoblogu/video Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Kādēļ sākt blogot Sieviešu Klubā?

Redaktores sleja

Pārmaiņas...

Pārmaiņas...

Kādi konkursi notiek Sieviešu klubā

Skaistumkopšanas balvas, kino un teātru biļetes, grāmatas

Horoskopi

Horoskops 2020. gada jūnijam

Horoskops 2020. gada jūnijam