Aptauja: aptuveni 27% alerģiju slimnieku veiksmīgi sadzīvo ar alerģijām

Māra_Saule
Māra_Saule 27. aprīlis 2016 13:13
987

Sākoties pavasara alerģiju laikam, Neutral akadēmija un SKDS veica aptauju, kurā secināts, ka aptuveni 27% alerģiju slimnieku veiksmīgi sadzīvo ar alerģijām un pēdējos gados to izpausmes nav novērojamas. Savukārt alerģija no viena alergēna ir aptuveni 21% un alerģija no diviem alergēniem ir 24% pacientu.

Neutral akadēmijas alergologi atgādina, ka, parādoties pirmajiem alerģijas simptomiem, iedzīvotājiem ir jāvēršas pie ārsta, pretējā gadījumā pēdējos gados pieaug slimnieku īpatsvars ar smagām alerģijas formām, ko veicina savlaicīgas ārstēšanas neuzsākšana un slimības ielaišana.

Dace Kārkliņa, Neutral akadēmijas alergoloģe: “Svarīgi savlaicīgi uzsākt ārstēšanos, lai alerģijas izpausmes nekļūtu smagākas, grūtāk un ilgstošāk ārstējamas. Pilnībā izārstēt alerģiju nav iespējams, bet mūsdienu ārstniecības metodes un izvairīšanās no saskarsmes ar alergēnu ļauj ļoti veiksmīgi sadzīvot ar alerģiju un dzīvot ilgstoši pilnvērtīgu dzīvi bez alerģijas simptomiem.”

Ārstu praksē ir salīdzinoši daudz gadījumu, kad pacients uzsāk alerģijas ārstēšanu tikai tad, kad tā jau ir pietiekami ielaista. Viens no iemesliem – pacients neatpazīst alerģijas simptomus un ārstējas no citas slimības, piemēram, saaukstēšanās. Bet cits daudz biežāks iemesls ir sabiedrības uzskats, ka alerģija nav nopietna saslimšana, lai vērstos pie ārsta. It īpaši šāds maldīgs uzskats ir raksturīgs vīriešiem un reģionu iedzīvotājiem.

Dace Kārkliņa, Neutral akadēmijas alergoloģe: „Ir gadījumi, kad bērnībā piedzīvotie alerģijas simptomi ar laiku vairs nav novērojami, tomēr, vairumā gadījumu neārstējoties un turpinot saskarties ar alerģiju izraisošo alergēnu, simptomu daudzveidība pavairojas, un tikai palielinās alerģijas ierosinātāju daudzums. Organisma imūnsistēma pavājinās un parādās hroniskas saslimšanas. Tāpēc ir svarīgi uzreiz doties pie ārsta, veikt diagnostiku, lai noskaidrotu alerģiju izraisošos alergēnus un savlaicīgi uzsākt ārstēšanu. Pareizi kombinējot ārstēšanās metodes, alerģijas izpausmes iespējams kontrolēt un tās simptomi nepasliktina dzīves kvalitāti.”

Ārstu praksē visbiežāk kā alerģisku reakciju neatpazīst hroniskas iesnas jeb rinītu un klepu. Pacientiem šķiet, ka viņiem ir hroniska saslimšana un viņi izvēlas ārstēšanas metodes, kas nesniedz gaidīto rezultātu. Tādējādi saslimšanas izpausmes tikai kļūst smagākas un var būt bronhiālās astmas rašanās pamatā.

Pēc Pasaules Veselības organizācijas aprēķiniem aptuveni 30 – 40% iedzīvotāju pasaulē cieš no alerģiskām slimībām. Neutral akadēmija, kas apvieno alergologus un citus veselības aprūpes ekspertus, jau trešo gadu turpina projektu, kurā izglīto par alerģijas un ar to saistītu saslimšanu cēloņiem. Jāatceras, ka alerģija var rasties pakāpeniski dzīves laikā, pat ja iepriekš tās pazīmes nav novērotas.

Neutral akadēmijas alergologi norāda, ka parādoties alerģiskām reakcijām, svarīgi ir izslēgt kontaktu ar alergēnu, kas tās izraisa. Tai pat laikā būtiski ir mainīt arī ikdienas paradumus - lietot atbilstošus kopšanas līdzekļus ķermenim un tīrīšanas līdzekļus mājai, pārdomāti izvēlēties uzturu bez konservantiem, nesmēķēt un neuzturēties piesārņotā gaisā, tādā veidā nepakļaujot sevi smagākām alerģijas un to radīto slimību izpausmēm.

Aptaujā piedalījās 1005 respondentu.

Par Neutral akadēmiju

Neutral akadēmijas alergologi norāda, ka pēdējos gados gan Latvijā, gan pasaulē ir novērojama tendence, ka saslimšanas ar alerģiju kļūst smagākas. Tāpēc ir svarīgi, lai iedzīvotāji sekotu līdzi saviem ieradumiem un neveicinātu alergēniem bagātas vides veidošanos, it īpaši akcentējot sabiedrības paradumu maiņu saistībā ar mākslīgi uzlabotu vidi.

Neutral akadēmijas mērķis ir izglītot sabiedrību par drošu un brīvu vidi no alergēniem. Tās izveidē apvienojušies Latvijas alergologi un zīmols Neutral, kas vairāk nekā 25 gadus saka alerģijai “Paldies, nē” un cītīgi strādā, lai radītu maigus un kvalitatīvus produktus personīgai higiēnai bērniem un pieaugušajiem, kā arī veļas mazgāšanas un tīrīšanas līdzekļus. Tie nesatur krāsvielas, smaržvielas un citas nevajadzīgas piedevas, kas rada smaržīgumu, tīrības un baltuma efektu. Vairāk par alerģijām un to radītajām slimībām lasiet un uzdodiet jautājumus Neutral akadēmijas ekspertiem www.neutralakademija.lv.

  •  Informāciju sniedza: Dace Kārkliņa, Neutral akadēmijas alergoloģe
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies