Alkohols pasaulē nogalina vienu cilvēku ik desmit sekundes

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 14. maijs 2014 00:00
2386

 Alkohols ik gadu izraisa 3,3 miljonu cilvēku nāvi jeb nogalina vienu cilvēku ik pēc desmit sekundēm, pirmdien paziņojusi Pasaules Veselības organizācija (PVO), piebilstot, ka tik liels upuru skaits nav pat AIDS, tuberkulozei un vardarbībai kopā ņemot.

Ieskaitot braukšanu dzērumā, ar alkohola lietošanu saistītu vardarbību un slimības, alkohols izraisa vienu no 20 nāves gadījumiem pasaulē, secinājusi PVO.

2012.gadā alkohols izraisīja 3,3 miljonu cilvēku nāvi, proti, 5,9% no kopējā nāves gadījumu skaita. Sieviešu vidū tie bija attiecīgi 4% no kopējā nāves gadījumu skaita, bet vīriešu vidū - 7,6%.

HIV un AIDS izraisīja 2,8% no kopējā nāves gadījumus skaita, tuberkuloze 1,7% un vardarbība tikai 0,9%, liecina PVO pētījums.

Turklāt vērojama tendence, ka alkohola patēriņš pieaug tādās valstīs, kur tas tradicionāli bijis zems, piemēram, Ķīnā un Indijā. PVO to skaidro ar iedzīvotāju dzīves līmeņa paaugstināšanos.

PVO eksperti norādīja, ka nepieciešams pielikt lielākas pūles, lai pasargātu sabiedrību no alkohola lietošanas negatīvajām sekām.

Dzeršana ir saistīta ar vairāk nekā 200 veselības problēmām, tostarp aknu cirozi un vairākām vēža formām. Alkohola lietošana arī padara cilvēku uzņēmīgāku pret infekcijas slimībām, piemēram, tuberkulozi, HIV un pneimoniju.

Aptuveni trešo daļu nāves gadījumu, kas saistīti ar alkoholu, izraisījušas dzeršanas radītas vai veicinātas sirds slimības un diabēts.

17,1% izraisīja ar alkohola lietošanu saistīti negadījumu, piemēram, autoavārijas.

Sevišķi kaitīga veselībai ir pārmērīga dzeršana, kas raksturīga 16% alkohola lietotāju, norādīts PVO pētījumā.

Lai gan cilvēki pasaules bagātākajās valstīs, sevišķi Eiropā un Amerikā, patērē alkoholu vairāk nekā nabadzīgajās valstīs, pārticības palielināšanās jaunattīstības valstis arī palielina alkohola patēriņu.

Sevišķi strauji alkohola patēriņš aug Ķīnā un Indijā, secinājusi PVO, norādot, ka Ķīnā vidējais izdzertais tīra alkohola daudzums līdz 2025.gadam visticamāk sasniegs 1,5 litrus.

Tomēr vislielākie dzērāji joprojām mīt Krievijā un Austrumeiropā, secinājusi PVO.

Krievijā vīrietis gadā izder vidēji 32 litrus tīra alkohola.

Vidēji rēķinot, pasaulē ikviens cilvēks, kas vecāks par 15 gadiem, gadā izder 6,2 litrus tīra alkohola. Bet rēķinot tikai uz nopietniem dzērējiem, šī proporcija pieaug līdz 17 litriem.

Tomēr tai pat laikā gandrīz puse pieaugušo nekad nav pieskārušies alkoholam un gandrīz 62% apgalvo, ka pagājušajā gadā nav lietojuši alkoholu, secināts PVO pētījumā.

Atturība sevišķi izplatīta sieviešu vidū. Visizplatītākā tā ir zemu ienākumu valstīs, kā arī musulmaņu valstīs, jo tur alkohola lietošanu ierobežo reliģiskie uzskati un sabiedrības uzvedības normas.

LETA 
AFP 
Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies