Alergologi brīdina, ka saslimšanas ar alerģiju kļūst smagākas

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 4. aprīlis 2014 08:54
1540

Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas aprēķiniem aptuveni 30 – 40% iedzīvotāju pasaulē cieš no alerģiskām slimībām, un izplatība tuvojas epidēmijas apmēriem. Neutral akadēmija, kas apvieno alergologus un citus veselības aprūpes ekspertus, uzsākusi projektu, kurā izglītos par alerģijas un ar to saistītu saslimšanu cēloņiem. Jāatceras, ka alerģija var rasties pakāpeniski dzīves laikā, pat ja iepriekš tās pazīmes nav novērotas.

Neutral akadēmijas alergologi norāda, ka pēdējos gados gan Latvijā, gan pasaulē ir novērojama tendence, ka saslimšanas ar alerģiju kļūst smagākas. Tāpēc ir svarīgi, lai iedzīvotāji sekotu līdzi saviem ieradumiem un neveicinātu alergēniem bagātas vides veidošanos.

Ieva Cīrule, Neutral akadēmijas alergoloģe un Latvijas Alergologu asociācijas vadītāja: „Strādājot diendienā ar pacientiem Bērnu klīniskajā slimnīcā, varu novērot, ka alerģiju un to izraisīto saslimšanu skaits palielinās katru gadu un tās kļūst nopietnākas un grūtāk ārstējamas. Alerģija lielākoties ir uz mūžu, bet ir dažādas ārstniecības metodes, kā mazināt mūsu organisma reakciju uz alergēniem un ikdienā sadzīvot ar tiem, nepasliktinot savu dzīves kvalitāti. Pasaulē vēl pēta iemeslus, kāpēc pieaug saslimšanas ar alerģiju, bet ir skaidrs, ka viens no faktoriem ir vide, kurā dzīvojam.”

Eiropā visizplatītākā bērnu slimība ir astma, kas ir alerģijas izraisīta saslimšana. To tāpat kā citas alerģijas slimības veicina sterila vide, kas kavē spēcīgas imūnsistēmas veidošanos, un riska faktoru arvien lielāks pieaugums, kas saistīts ar ķīmiski apstrādātiem produktiem, gaisa piesārņojumu, agrīnu, biežu antibiotiku lietošanu, sadzīves ķīmijas plašu lietošanu. Alerģiskas reakcijas var skart visu organismu – ādu, elpceļus, acis, sirds un asinsvadu sistēmu, locītavas, nervu sistēmu, kuņģa un zarnu traktu.

Alerģiskiem cilvēkiem jāizmaina vide ap sevi

Neutral akadēmijas alergologi norāda, ka tiklīdz parādās pirmie simptomi alerģiskām reakcijām, ir nepieciešams nekavējoties vērsties pie ģimenes ārsta, kas tālāk norīkos pie speciālista. Ja apstiprinās bažas par alerģiju, ir jāmaina arī apkārtējā vide un paradumi.

Ineta Grīsle, Neutral akadēmijas alergoloģe un pneimonologs RAKUS Tuberkulozes un plaušu slimību centrā: „Alerģijas gadījumā ir svarīgi pēc iespējas savlaicīgi uzsākt ārstēšanos. Bieži iesnas un klepu grūti sasaistīt ar alerģiju. Tāpēc pirmais solis, kad rodas aizdomas par alerģiju, ir vērsties pie sava ģimenes ārsta, lai saņemtu norīkojumu pie speciālista. Pēdējos gados pieaug pacientu skaits ar alerģisko rinītu, kuri nesaņem atbilstošu terapiju. Vēl joprojām mūsu sabiedrībā valda uzskats, ka alerģiskās iesnas var neārstēt, jo tās dzīvībai briesmas nerada. Vajadzētu atcerēties, ka alerģiskās iesnas iet roku rokā ar bronhiālo astmu un biežiem deguna blakus dobumu iekaisumiem, kuriem nepieciešama nopietna ārstēšana.”

Ja parādās alerģiskas reakcijas, svarīgi ir izslēgt kontaktu ar alergēnu, kas tās izraisa. Tai pat laikā būtiski ir mainīt arī ikdienas paradumus - lietot atbilstošus kopšanas līdzekļus ķermenim un tīrīšanas līdzekļus mājai, pārdomāti izvēlēties uzturu bez konservantiem, tādā veidā nepakļaujot sevi smagākām alerģijas un to radīto slimību izpausmēm.

Pasaulē arvien vairāk sāk diskutēt, vai mums maz ir vajadzīga mākslīgi uzlabotā vide, kas var ilgtermiņā atstāt negatīvu ietekmi uz mūsu veselību un dzīves kvalitāti. Šobrīd jau Eiropas Savienības līmenī sāk aktualizēt jautājumu par vairāku alergēnu speciālu marķēšanu skaistumkopšanas un tīrīšanas līdzekļos. Piemēram, šobrīd Eiropas Komisijas Veselības un patērētāju ģenerāldirektorāts uzsācis sabiedrisko apspriešanu par alerģiju izraisošu smaržvielu norādīšanu marķējumā.

Neutral akadēmijas mērķis ir izglītot sabiedrību par drošu un brīvu no alergēniem vidi, kas mazinātu riskus saslimt ar alerģiju un to saistītām slimībām. Tās izveidē apvienojušies Latvijas alergologi un zīmols Neutral, kas piedāvā produktus, lai samazinātu alerģijas rašanās risku. Šie produkti nesatur ne krāsvielas, ne smaržvielas un citas nevajadzīgas piedevas.Visi produkti tiek izgatavoti no rūpīgi atlasītiem komponentiem, lai tiktu samazināts jutīguma un alerģijas risks. Tos ir atzinusi un iesaka Latvijas Astmas un alerģijas biedrība.


Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies