5 mīti un 5 patiesības par pienu

Autors: Sieviešuklubs.lv, 2014. gada 17. augusts, 00:00:00
5 mīti un 5 patiesības par pienu

Esi dzirdējusi, ka pieaugušā vecumā pienu nemaz dzert nevajag, tas tikai uzpūš vēderu, veido gāzes un citas diskomfortu izraisošas problēmas. Ko par to visu saka gastroenterologs Anatolijs Danilāns? Atmaskojam biežāk sastopamos mītus par pienu.

 

Mīts Nr. 1 – no piena daudziem ir alerģija

 

Patiesībā alerģija no piena olbaltuma cilvēkiem ir ļoti reti. Piens bieži izraisa vēdera pūšanos. Organismam ir grūti sagremot piena cukuru, kas var izraisīt gāžu veidošanos, bet šīs pazīmes nenozīmē, ka cilvēkam ir alerģija.

 

 

Mīts Nr. 2 – piena dēļ pūšas vēders, kas kaitē zarnu traktam

 

Diezgan izplatīts ir mīts, ka laktozes nepanesības dēļ pūšas vēders, kas savukārt ir kaitīgs zarnu trakta veselībai. Tātad – šie cilvēki pienu nedrīkst lietot.

 

Anatolijs Danilāns šo mītu komentējot saka – muļķības! Taisnība, laktozes nepanesība izraisa vēdera pūšanos, bet vēdera pūšanās nevis ir kaitīga, bet tieši pretēja – veselīga zarnu sistēmai. Tā stiprina gremošanas un zarnu traktu, kā arī uzlabo tā veselību.

 

Mīts Nr. 3 – ja pūšas vēders no govs piena, jādzer kazas piens

 

Protams, arī kazas piens organismam ir veselīgs un vajadzīgs, bet nav arī tā, ka tajā nemaz nav laktozes – vielas, kas izraisa vēdera pūšanos. Ir aprēķināts, ka kazas pienā ir ap 4 % laktozes.

 

Mīts Nr. 4 – organisma veselībai vislabākais ir tieši lauku piens

 

Jā, lauku piens ir veselīgs, tas netiek apstrādāts un rūpnieciski pārstrādāts, tomēr tajā ir daudz taukvielu, kas savukārt ir papildus risks, kādēļ var palielināties holesterīna līmenis. Lauku pienu var un pat vajag dzert, bet ar mēru!

 

Mīts Nr. 5 – pieaugušajiem pienu nevajag

 

Tas ir lielākais mīts, kāds vien izdomāts. Lai arī cik tev šobrīd būtu gadi, piena produkti ir ieteicami ikvienam organismam, jo to sastāvā ir olbaltumvielas un kalcijs. Kalcijs starp citu sevišķi vērtīgs sievietēm, kuras mēnešreižu laikā zaudē daļu sāls un mikroelementu daudzumu, kas dabiski ir viņu organismā.

 

 

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Kādus mītus par pienu tu vēl zini?