5 biežāk uzdotie jautājumi par dzemdes kakla vēzi

6. aprīlis 2011 00:00
401

Vai dzemdes kakla vēzis var veidoties, ja sieviete un vīrietis rūpīgi ievēro intīmo higiēnu? Ja ir tikai viens seksuālais partneris? Vai seksa vispār ilgi nav bijis? Ieskaties, ko uz lasītāju biežāk uzdotajiem jautājumiem atbild ginekologi. 

 

Istockphoto.com

 

 

Ja sieviete un vīrietis rūpīgi ievēro intīmo higiēnu, vai inficēšanās risks būtiski samazinās?


Vīrieša un sievietes higiēnai dzimumattiecībās, protams, ir nozīme, taču vīrusu „nomazgāt” nav iespējams. Tas nozīmē, ka higiēnas ievērošana nekādi nav uzskatāma par profilakses metodi. Statistika gan liecina, ka dzemdes kakla vēža gadījumu skaits ir mazāks tajās valstīs, kur reliģisku u.c. iemeslu dēļ tiek veikta vīriešu apgraizīšana (tiek noņemta dzimumlocekļa priekšādiņa). Tas vedina domāt, ka tādējādi tiek samazināts infekcijas pārnešanas risks. 

 


Ja es vienmēr ievēroju drošību seksuālajās attiecībās, vai tad es sevi nepasargāju?


Kaut arī prezervatīvi var mazināt inficēšanās risku, tie nepasargā pilnībā, jo vīruss var tikt arī pārnests, tikai saskaroties ādai dzimumorgānu rajonā. Tāpēc attiecībā uz HPV infekcijas iegūšanu/pārnešanu nepastāv termins „drošs sekss”.

 

 

Cik liela ir dzemdes kakla vēža varbūtība, ja ilgu laiku esmu kopā ar patstāvīgu partneri?


Partneru maiņa un pārlieku liela brīvība seksuālajās attiecībās palielina inficēšanās risku. Taču lai inficētos, nemaz nav vajadzīgi vairāki partneri – pietiek ar vienu un ilglaicīgu, jo nekad nav zināms, vai šis vīrietis nav ieguvis HPV vīrusu iepriekšējās attiecībās un nav tā nēsātājs.

 

 

Cik nopietns ir HPV infekcijas risks, ja abiem partneriem ir pirmās un vienīgās attiecības?


Ja abi partneri ir satikušies „HPV tīri” un viņiem tās ir un paliek pirmās un vienīgās attiecības, tad riska nav.

 


Cik garš ir HPV inkubācijas periods - vai ir dzemdes kakla vēža risks, ja vairākus gadus nav bijušas dzimumattiecības? 


Dzemdes kakla vēža attīstība parasti norit pakāpeniski un salīdzinoši lēni, t.i., ilgst pat 10 - 20 gadus, taču var noritēt arī salīdzinoši ātri un agresīvāku tā formu gadījumā pat 1- 2 gadus. Tas nozīmē tikai to, ka arī pirms vairākiem gadiem iegūta HPV infekcija var ilgstoši „mājot” sievietes organismā un nelabvēlīgā gadījumā veicināt dzemdes kakla šūnu pirmsvēža izmaiņu vai pat vēža attīstību. Regulāra dzemdes kakla citoloģiskā izmeklēšana ļauj „noķert” sākušās izmaiņas stadijā, kad tās ir pilnībā izārstējamas. Savukārt, vakcinācija pasargā no inficēšanās ar biežāk sastopamajiem onkogēnajiem HPV tipiem, kas var izraisīt dzemdes kakla vēzi. Protams, ja nav vairs dzimumattiecību, tad nevar no jauna vai atkārtoti inficēties ar HPV. 


Atbildes sniedz:

Dr. Med. Ludmila Eņģele, Latvijas vēža apkarošanas biedrības valdes priekšsēdētāja

Dr. Med. Dace Rezeberga, Latvijas ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente.

Dr. Med. Ilze Vīberga, Latvijas ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas pārstāve Eiroppas dzemdes kakla vēža asociācijā (ECCA) 

 

 

Raksts tapis sadarbībā ar portālu www.visamsievietem.lv

 


Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies