Nāru asaras - pērles

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 10. aprīlis 2017 17:00
2742

Senajā Grieķijā uzskatīja, ka pērles ir nāru asaras. Viduslaikos ticēja, ka eņģeļi gliemežvākos slēpj bāreņu asaras, un tās pārvēršas pērlēs.

Pērles ir vienīgais dārgakmens, kuram ir dzīvnieku valsts izcelsme. Pērles neveidojas Zemes dzīlēs kā dimanti un smaragdi, bet gan molusku gliemežnīcās.

Molusku gliemežnīcu galvenokārt veido kristalizējies kalcija karbonāts. Aragonīts, kas ir viens no kalcija karbonāda veidiem, rada perlamutra mirdzumu. Pērle ir moluska pašaizsardzības rezultāts. Tā veidojas, ja gliemežnīcā ir iekļuvis kāds svešķermenis (piemēram, smilšu grauds) vai parazīts, kas kairina un apdraud moluska maigo ķermeņa apvalku. Molusks nespēj svešķermeni izgrūst no gliemežvāka, tāpēc izmanto šo perlamutra kārtiņu, lai ar to pārklātu gliemežnīcā iekļuvušo svešķermeni. Laikam ejot, molusks ap svešķermeni klāj arvien jaunus perlamutra slāņus, līdz kamēr izveidojas pērle. Svešķermenis, ietīts perlamutra kārtās, vairs nerada moluskam draudus un neērtības.

Īstās pērles ir sastopamas reti. Arī to ieguve nav tik vienkārša un droša. Izpētot pērļu veidošanās procesu, japāņu zinātnieks Kokiti Mikemoto 1896. gadā izgudroja un patentēja pērļu audzēšanas tehnoloģiju - veidojot molusku "fermas", kurās pērles tiek audzētas, implantējot svešķermeni katra moluska gliemežnīcā.

Pērles var veidoties gan sāļūdens, gan saldūdens molusku gliemžnīcās. Upes pērles ir vieglāk un ātrāk iegūstamas, tāpēc tās ir arī lētākas. Upes pērles ir lielāka izmēra, tām nav perfekti apaļa forma, tām piemīt mazāks perlamutra spīdums, taču upes pērles ir izturīgākas. Vienlaicīgi gliemežnīcā var augt līdz pat 20 pērlēm. Lai izveidotots upes pērle, ir nepieciešami vismaz 2 gadi.

Jūras pērles ir vērtīgākas. Lai tās izveidotos, ir nepieciešami vismaz 3 gadi. Piemēram Melnās jūras mīdiju gliemežnīcās vienlaicīgi var augt pat 100 pērles. Jo vairāk pērļu ir gliemežnīcā, jo mazākas pēc izmēra tās ir.

Visbiežāk pērlēm ir balta, bēša vai rozā krāsa. Mēdz būt arī dzeltenas, zaļas, melnas un zilas pērles. Zilās pērles ir īpaši reti sastopamas, tāpēc tās ir ļoti vērtīgas.

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies

Skaistumkopšanas saloniņš Sieviešu klubā pašā Rīgas centrā

Nodarbības, individuālās konsultācijas un procedūras