Modes pasaules personības. Iris Apfel.

modesblogeres
modesblogeres 28. septembris 2012 12:15
1368

Iepriekšējā blogā rakstīju par Carmen Dell’Orefice un nejauši, visu citu neskaitāmo bilžu vidū, atradu kādu foto kolāžu, kurā Karmena bija redzama blakus savai vienaudzei – kolorītajai Iris Apfel. Tai pašā mirklī man jau bija skaidrs, kurai no modes pasaules personībā būs veltīts mans nākamais blogs.  

Kas gan ir šī kolorītā un ekscentriskā kundze? Iris Apfel (dzimusi 1921.gada 29.augustā) ir amerikāņu biznesmene, interjera dizainere un, nenoliedzami, arī modes ikona. Taču par pēdējo viņa kļuva jau visai cienījamā vecumā – 83 gados, 13 gadus jau būdama pensijā.

2005.gadā Ņujorkas Metropolitan muzejā tika atklāta izstāde, kurā tika eksponēta Iris Apfel garderobe. Šajā ekspozīcijā bija ietverti izsmalcināti un ļoti reti Parīzes un Ņujorkas dizaineru radīti tērpi – Jean-Louis Scherrer 1962.gadā radītais mētelis no daudzkrāsainām gaiļu, vistu un pīļu spalvām, kā arī 80-to gadu sākumā Geoffrey Beene radītais oranžais kombinezons. Taču ne jau pati šo tērpu esamība bija tā, kas padarīja šo izstādi un pašu Iris Apfel tik populāru, bet gan unikālais un pārsteidzošais veids, kādā Irisa šos tērpus valkāja – tas bija atspoguļots arī uz izstādē eksponētajiem manekeniem.

Piemēram, šeit jau minētais oranžais kombinezons tika „pasniegts” kombinācijā ar Amerikas iezemiešu tradicionālajām rotām un sudraba un tirkīzzilu jostu. Turklāt, katrs no manekeniem (un attiecīgi arī tērpu ansambļiem) tika papildināts ar Irisai tipiskajām pūces stila brillēm. „Ņew York Times” mākslas kritiķe Roberta Smith par šo izstādi rakstīja „iepriekš „multikulturālisms” bija tikai vārds, taču Apfelas kundze to valkā” (before multiculturalism was a word, Mrs Apfel was wearing it).  

Septiņus gadus vēlāk, 90 gadu vecumā, Iris Apfel ir vēl slavenāka kā savos 83. Viņu pamana un atpazīst uz ielas un viņa vienmēr ir modes blogeru pavadīta. (...) „Man ir savs fanu loks!”, viņa ar neviltotu sajūsmu atzinusi kādā intervijā. Viņa ir kļuvusi par Ņujorkas modes mūzu – Ralph Lauren 2006.gadā kā veltījumu Irisai radīja polsterētu audumu kolekciju; savukārt 2012.gada sākumā Irisa tika ielūgta kā goda viesis Joanna Mastroianni modes skatē, kuru viņa radījusi, iedvesmojoties no Irisas stila. „Mac cosmetics” šogad laiduši klajā plašu dekoratīvās kosmētiskas klāstu Iris Apfel iecienītākajos toņos. To starpā ir arī „Pink Pigeon”, „Scarlet Ibis”atspoguļojot Irisas tieksmi pēc košām krāsām. Iris Apfel, līdzās Anna Wintour, kā īstenas Ņujorkas grandāmas piedalās arī vairākās dokumentālajās filmās.

Tagad stāsts par Iris Apfel kolorīto stilu, kas ceļojis no viņas personiskās garderobes uz muzeju, bet no muzeja uz lielā ekrāna, ir gatavs iekarot arī veikalu plauktus. Jimmy Choo kreatīvie direktori Sandra Choi un Simon Holloway radījuši mini kolekciju ar maksimālistiskiem, krāsainiem un etniskā glamūra elementiem pārpilnu aksesuāru kolekciju aizvadītajai vasarai. Tā atspoguļo, ko mūsdienīgā Irisa pati valkātu Ibizā vasarā.   

Pati sevi Irisa raksturo kā „pasaules vecāko tīni” (the world's oldest living teenager). Irisas stāsts par viņu pašu jaunībā ir diezgan apbrīnojams – kā jauna sieviete viņa sadraudzējusies ar Duke Ellington. Viņa sapucējusies, ieradusies aizkulisēs pēc viņa koncerttūres un klauvējusi pie ģērbtuves durvīm. Tās atvēris Ellingtona trompetists Ray Nance un jautājis „Vai manu dieniņ, kas ir tavs šuvējs?” (Lordy, lordy – who's your tailor?). Tā dzima draudzība. Kā studente viņa vinnējusi Vogue balvu par rakstu, kas kalpoja par lielisku pamatu, lai viņa dabūtu savu pirmo darbu „Womenswear Daily”. Pēc laulībām ar Carl Apfel, viņi kopā radīja „Old World Weavers”. Šeit viņi ražoja antīku audumu reprodukcijas. Viņu ražojumi tika izmantoti arī Baltajā namā – aizkari, drapērijas, furnitūra. Kompānija viņiem nodrošināja pārticīgu dzīvi Park Avenue un uzņēmumu viņi vadīja kopā, līdz aizgāja pensijā.

Irisai ir stāsti par katru no viņas garderobes tērpiem; viņa uzskata, ka tā nav modes kolekcija, jo katru no šiem apģērbiem viņa iegādājusies, lai valkātu. „Esmu bezcerīga romantiķe,” viņa saka, „es pērku lietas, jo tajās iemīlos. Nekad nepērku kaut ko, jo tas ir vērtīgs.”

Kā īstena Ņujorkiete, viņa ir lieliska jokotāja. Viena no viņas populārākajām atziņām skan: „Kad tu neģērbies kā visi, tev arī nav jādomā kā visiem.” (When you don't dress like everybody else, you don't have to think like everybody else.). Protams, viņa nav imūna pret modes snobismu un ir pazīstama kā aktīva cīnītāja pret tādām parādībām kā cilvēkiem ar lieko svaru, kas valkā piegulošus džinsus vai vispār pret jebkuru, kurš valkā flip-flopus, taču par novecošanās jautājumiem viņa runā izteikti toleranti. „Koko Šanele reiz teikusi – sievieti vecu padara izmisīga tieksme izskatīties jaunākai. Kādēļ lai sieviete kaunētos, ka viņai ir 84? Kādēļ jāsaka, ka viņai ir 52? Neviens tik un tā tam neticēs, tādēļ – kāpēc būt tādai muļķei? Tas ir jauki, ka esi tik veca. Tā ir svētība.”

Būtībā vienmēr esmu piekritusi pēdējā rindkopā minētajam Chanel citātam, nespēju skatīties uz sievietēm, kas, par spīti vecumam cenšas ģērbties un krāsoties kā jaunas meitenes, neredzot to, ka arī sieviete gados var izskatīties šarmanta un eleganta, ne veca. Taču Iris Apfel vispār, šķiet, ir cita kategorija. Nešķiet, ka viņa cenšas izskatīties jaunāka, viņa savu vecumu neslēpj, savukārt, ar savu ģērbšanās stilu, acīmredzot, atspoguļo savu kolorīto personību. Turklāt, ja palūkojas fotogrāfijās, kas uzņemtas viņas dzīvoklī - arī tur valda tieši tāds pats eklektisms un krāsainība, kā viņas garderobē. Līdz aro to arī šis savdabīgais stils patiešām šķiet kā organiska viņas būtības sastvādaļa.

Galerijā vēl vairāk Iris Apfel fotoattēlu - laiks ieviest krāsas ikdienā!

 

 Vita Cielava, 

speciāli www.sieviesuklubs.lv Modes Blogam.

  Avoti: www.wikipedia.com  

http://www.guardian.co.uk  

http://www.architecturaldigest.com 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
thezeezee 30. septembris 2012 12:20

Šo kolorīto, vienreizējo un drosmīgo dāmu vairākkārt biju redzējusi, taču nezināju, kas viņa ir. Paldies, ka pastāstīji - ļoti interesanti :)! Cerams, arī mēs mēs vecumdienās varēsim lepoties ar tādu izskatu :)

kiwwi 28. septembris 2012 12:57

Interesants raksts:)

Skaistumkopšanas saloniņš Sieviešu klubā pašā Rīgas centrā

Nodarbības, individuālās konsultācijas un procedūras