Modes pasaules personības. Carmen Dell’ Orefice.

modesblogeres
modesblogeres 21. septembris 2012 13:16
1107

Par šo lēdiju pēdējā laikā runā daudz un daudzi. Un ne bez iemesla, jo tieši Carmen Dell’ Orefice tiek uzskatīta par pasaulē vecāko strādājošo modeli. Šīrudens Ņujorkas modes nedēļā 81 gadu vecā (tiešām – vecā?) modele kāpa uz mēles veselās divās skatēs.

Rakstot šo blogu skatījos vēl un vēl Karmenas foto, kas atrodamas interneta resursos un ar katru foto arvien vairāk pārliecinos, ka šai sievietei elegance un grācija, šķiet, ir gēnos. Tas nav kas iemācīts un apgūts, tas viņai izdodas tik organiski, ka fotoattēlos var lūkoties stundām...

Karmenā rit itāļu un ungāru asinis, taču dzimusi viņa ir ASV, Ņujorkā 1931.gada 3.jūnijā. Karmenas māte – ungāru balerīna, bija tā, kura uzstājīgi virzīja Karmenu apmeklēt baleta un peldēšanas nodarbības. Autobusā, ceļā uz kārtējo baleta nodarbību (1944.gadā) Karmenu uzrunā Harper’s Bazaar fotogrāfa Herman Landschoff sieva un iesaka viņai uzsākt modeles karjeru.

15 gadu vecumā (1946.gadā) viņa parakstīja savu pirmo līgumu ar Vogue saņemot 7.5 dolārus stundā. Par spīti modeles darbam, Karmena ar savu māti dzīvoja nabadzīgi. Viņām mājās nebija arī telefona, tādēļ, lai paziņotu par plānotajām fotosesijām, no Vogue pie viņas tika sūtīts ziņnesis. Uz sesijām Karmena brauca ar skrituļslidām, lai ietaupītu uz autobusa biļetēm. Lai papildus piepelnītos, Karmena neatteicās no dažāda veida darbiem. Reizēm viņa topless pozēja arī Salvadoram Dalī, saņemot par to 12 dolārus stundā.

Karmenai bija tik nepilnvērtīgs uzturs, ka viņas tievuma dēļ slavenajiem fotogrāfiem sesiju laikā bieži nācās tērpus aizmugurē saspraust, lai tie kārtīgi pieguļ, kā arī piepolsterēt viņas ķermeņa aprises ar vati.

1947.gadā Vogue paaugstināja Karmenas atalgojumu uz 10-25 dolāriem par stundu. Karmenas foto nokļuva uz Vogue Oktobra numura vāka, tādejādi 16 gadu vecumā kļūstot par vienu no jaunākajām modelēm, kuras jebkad bijušas uz Vogue vāka (līdztekus tādām personībām kā Niki Taylor, Brooke Shields un Monika Schnarre).

Carmen Dell'Orefice Ceil Chapmen vakarkleitā, Vogue, 1949

Piecdesmitajos gados situācija krasi mainījās, jo Karmena no pusaudzes bija kļuvusi par sievieti, līdz ar to arī viņas ķermeņa aprises bija mainījušās un Vogue acīmredzot zaudēja par viņu interesi. Pie šādiem apstākļiem Karmena sāk strādāt Vanity Fair kā apakšveļas modele, kas automātiski nozīmē mazāk ienākumu un sliktāku reputāciju kā fotomodelei.

Fotogrāfs Mark Shaw ir tas, kurš Karmenu atkal padara slavenu, izveidojot juteklisku foto sēriju, kurā Karmena ar roku piesedz savu seju, bet pārsteidz skatītāju ar sava auguma graciozajiem izliekumiem un smalkajām pozām.

1953.gadā viņa noslēdz līgumu ar Ford Models un, pateicoties algai 300 dolāru apmērā par stundu, kļūst par tā laika vislabāk apmaksāto modeli līdzās Dovina un Suzy Parker.

1978.gadā, pēc trīs neveiksmīgām laulībām, pauzes karjerā un meitas piedzimšanas, Karmena nolemj atgriezties darbā, taču Ford Models viņai atsaka, norādot, ka 47 gadu vecumā viņa ir par vecu šim biznesam. Šajā brīdī Karmena nepadodas un sāk strādāt dažādos gadījuma darbos, pārsvarā pozējot kā modele apģērbu katalogos. Viņas senais draugs Normens Parkinsons (Norman Parkinson) pierunā Karmenu uz fotosesiju Parīzē priekš Vogue Paris, radot Karmenai jaunu portfolio. Tā ir pavisam jauna Karmena – sudrabainiem matiem, seksīga un karaliska! Šai brīdī arī Fords atkāpjas no saviem vārdiem un lūdz Karmenu atpakaļ uz savu aģentūru, kā arī nodrošina viņai personīgo aģentu. Tagad Karmena pozē jaunajai fotogrāfu paaudzei.

1985.gadā Karmena izdod savu grāmatu „Staying beautiful: beauty secrets and attitudes from my forty years as a model” (Palikt skaistai: skaistuma noslēpumi un nostājas no maniem 40 modeles karjeras gadiem). Grāmatā viņa atzīstas, ka ir izmantojusi plastiskās ķirurģijas procedūras.

Deviņdesmitajos gados Karmena savos 60 gados joprojām regulāri parādās starp daudzām jaunām, neatvairāmām modelēm, kā arī beidzot iziet uz mēles: no Mugler (1995, 1998) līdz Galliano for Dior (2000), no Gaultier's debut for Hermés (2004) līdz Vena Cava (2006) vai Guo pei and Qasimi (2009) un Alberta Ferretti and Vittadini (2011). 2006.gadā viņa oficiāli tiek iekļauta Ginesa rekordu grāmatā kā modele ar visilgstošāko karjeru.

Savu astoņdesmito jubileju Karmena svin ar haute couture kolekciju, kuru viņai veltījis Stéphane Rolland, kā arī Londonas mākslas universitātes (the University of the Arts of London) goda grādu (honorary degree). Londonas modes koledža (The London College of Fashion) viņai veltījusi retrospekciju par viņas 65 gadus ilgo karjeru.

Protams, grūti spriest par Carmen Dell’Orefice tīri no cilvēciskā viedokļa, lai gan saka, ka viņa tiek mīlēta ne tikai par savu skaistumu un eleganci, bet arī inteliģenci, asprātību, izsmalcinātību, un neticamu darba ētiku. Neskatoties uz to, kā tēls, kas uz mums lūkojas no modes pasaules lappusēm, viņa mani patiešām sajūsmina ar jau sākumā pieminēto eleganci un grāciju. Tās ir īpašības, kas, manuprāt, tik bieži trūkst mūsdienu sievietēm un šī nu būtu tā dāma, no kuras mācīties! Elegancei tomēr nav noilguma – šie standarti nenoveco pretēji skaistuma ideāliem un modes tendencēm.

Galerijā – daudz no neskaitāmajiem Carmen Dell’Orefice foto. Patīkamu skatīšanos!

{fotoblog:2631}

 

Vita Cielava, speciāli www.sieviesuklubs.lv Modes blogam

Avoti: wikipedia, VogueEncyclo un supermodelicons.com, savukārt neskaitāmie foto sameklēti caur Google.

 

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
21. septembris 2012 17:02

viņa ir lieliskā un milzīgs iedvesmas avots :)

Skaistumkopšanas saloniņš Sieviešu klubā pašā Rīgas centrā

Nodarbības, individuālās konsultācijas un procedūras