Mitrumizturīga, ūdeni atgrūdoša vai ūdens necaurlaidīga virsjaka – kādu izvēlēties

Sieviešuklubs.lv
Sieviešuklubs.lv 6. oktobris 2020 13:13
193

Vai kādreiz esi iegādājies virsjaku, domājot, ka tā nodrošinās aizsardzību arī stiprās lietusgāzēs, bet piedzīvojis vilšanos skarbākajā veidā – izmirkstot līdz kaulam? Tas ir tādēļ, ka ne visas virsjakas ir izgatavotas no vienādiem materiāliem. Ir būtiska atšķirība starp mitrumizturīgām, ūdeni atgrūdošām un ūdens izturīgām jakām, turklāt, ja vēlamies, lai tā būtu elpojoša – lietas kļūst mazliet sarežģītākas. Kādas ir būtiskākās atšķirības starp trīs atšķirīgiem virsjaku veidiem un kā atrast sev piemērotāko, skaidro aktīvās atpūtas eksperts Fjällräven. 

Mitrumizturīgas virsjakas

Tās nodrošina zemāko ūdens aizsardzības līmeni. Ja šāda veida apģērbs ir izturīgs pret ūdeni, parasti tas ir tādēļ, ka pats apģērba materiāls ir kā aizsargbarjera starp tā nēsātāju un lietu. Ciešākas un stingrākas struktūras audumi nodrošinās neliela apjoma mitrumizturību, jo nepieciešams laiks, lai mitrums izsūktos cauri materiālam.

Ūdeni atgrūdošas virsjakas

Apģērba ūdeni atgrūdošās īpašības nozīmē to, ka ūdens nevarēs tik viegli uzsūkties materiālā. Tehniski šādu materiālu dēvē par hidrofobu. Uz šāda materiāla izveidojas ūdens lāses, kas materiālā neiesūksies, bet noritēs. Kā piemēru var minēt G-100 Original Eco materiālu, kas tiek izmantots arī vairākos jaunajos Fjällräven “Vardag” virsjaku modeļos. 

Šis audums ir blīvi austs no organiskās kokvilnas un pārstrādāta poliestera, kas jau sākotnēji nodrošina nelielu mitrumizturību. Taču, pateicoties Grenland vaska pārklājumam, apģērbam var piešķirt arī ūdeni atgrūdošas īpašības. Pavisam spēcīgās lietusgāzēs materiāls vairs nespēs nodrošināt ūdens atgrūšanu, izsūcoties cauri gan pārklājumam, gan audumam. Šādos gadījumos ieteicams izvēlēties virsjaku ar membrānmateriālu Eco-Shell, kas ir ūdens izturīgs. 

Ūdens izturīgas virsjakas

Šāda tipa virsjakas nodrošinās aizsardzību pat stiprākajās lietusgāzēs. Svarīgi minēt, ka ūdensizturības pakāpe dažādiem membrānmateriāliem un apģērbiem var būt atšķirīga. Izmantotā membrānmateriāla nosaukums parasti tiek norādīts uz apģērba etiķetes un pēc tā var noteikt, cik liela ūdens izturība piemīt konkrētajam apģērbam. Ūdens izturība dažādos membrānmateriālos svārstās, sākot no 10 000 mm un vairāk, taču jaunākajām virsjakām ūdens pretestības pakāpe ir 16 000 mm. Tas nozīmē, ka, piemērojot 16 m ūdens kolonnu vienā jakas punktā, tikai tad ūdens sāks sūkties cauri. 

Šādu materiālu sauc par hidrofilu – tas absorbē ūdeni un to vienmērīgi izlīdzina visā materiālā. Pateicoties materiāla īpašajai struktūrai, kā arī vairāku slāņu kombinācijai, ūdens – lietus vai sniega formā, nenokļūst apģērba iekšpusē. Ūdens izturīgus materiālus iespējams apstrādāt arī ar noturīgu ūdens atgrūdošu līdzekli (DWR – durable water repellent). 

Ko nozīmē virsjakas elpošana?

Ūdeni atgrūdoša pārklājuma galvenais uzdevums ir atgrūst ūdens lāses no apģērba ārējā materiāl, ļaujot tām notecēt. Tam ir ļoti būtiska loma elpojošo īpašību nodrošināšanā. Apģērba elpošana nozīmē to, ka tas spēj transportēt apģērba iekšpusē radušos mitrumu – sviedrus, uz apģērba ārējo kārtu. Lai mitrums pārvietotos no iekšpuses uz ārpusi, bet ne otrādi, jakas virsējā daļa nedrīkst būt izmirkusi. Kā jau iepriekš izklāstījām, ūdens izturīgu membrānmateriālu galvenā īpašība ir tā, ka tie uzsūc ūdeni un vienmērīgi izlīdzina visā apģērbā, tādējādi pasargājot valkātāju no lietus, taču tas nepasargās no mitruma, kas veidojas jakas iekšpusē. Šī iemesla dēļ ir nepieciešama ūdens izturīga materiāla un ūdeni atgrūdoša pārklājuma kombinācija, jo ūdeni atgrūdošais pārklājums neļaus ūdenim iesūkties membrānmateriāla virsējā kārtā, tādējādi ļaujot mitrumam no iekšpuses nokļūt apģērba virsējā kārtā. 

Mēs zinām, ka rudens virsdrēbju izvēle vienmēr ir sarežģīta, tāpēc aicinām ņemt vērā šos 3 padomus:

  1. Ūdens necaurlaidība ir tas, kas jums ir nepieciešams, ja plānojat valkāt virsjaku lietainos vai sniegotos laikapstākļos.
  2. Auduma “elpošana” jeb sviedru transportēšana prom no ķermeņa parasti iet roku rokā ar ūdens izturību.
  3. Ūdeni atgrūdoša virsjaka, pateicoties impregnējumam, nodrošinās aizsardzību nelielā lietū.

Ja vēlaties atjaunot vai palielināt jakas ūdens izturības īpašības, to ieteicams regulāri apstrādāt ar ūdens izturību atjaunojošu vai papildinošu līdzekli, piemēram, Grenland vasku G-1000 materiāla apģērbiem vai izsmidzināmu impregnēšanas līdzekli membrānmateriāliem. 

Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies

Skaistumkopšanas saloniņš Sieviešu klubā pašā Rīgas centrā

Nodarbības, individuālās konsultācijas un procedūras