Kur meklējama skaistuma vēsture?

12. decembris 2014 00:00
3680

Vai zini, kurā gadsimtā parādījās pirmās modes tendences? Kas kuram gadsimtam bija aktuāli? Un galu galā – kurā brīdī mode ieviesa skaistuma etalonu – iedegušu ādas krāsu?

 

Pirmās ziņas par to, ka sievietes ļoti rūpējas par savu skaistumu, nāk no renesances laikiem 15. gadsimtā. Tolaik modē bija gari mati, kas sakļauti augstās frizūrās uz augšu.  Par skaistuma zīmi tika uzskatītas blondīnes, kā rezultātā sievietes matus balināja ar hlorkaļķi un krāsoja ar safrāndzeltenu krāsu. Itālijā sievietes pat uzlika galvā speciālas cepures un sēdēja saulē, līdz mati paši izbalēja gaišāki.

Karaliene Elizabete 16. gadsimtā izmainīja iepriekš pieņemtos skaistuma standartus. Kopš tā laika vīrieši sāka griezt īsus matus un bārdu. Izveidojās pat vesela bārdu mode. Sievietes sāka ģērbties un krāsoties līdzīgi kā karaliene Elizabete. Viņas izmantoja gaišu pūderi (jo izskatīties bālai bija modē!) un sarkanu vaigu sārtumu (tas akcentēja bālas ādas kontrastu!). Sievietes 16. gadsimtā sāka lietot grimu – krāsoja lūpas, uzacis, vaigus. Lai grims būtu noturīgāks, viņas seju pārklāja ar olas baltumu. Tas tolaik kalpoja kā fiksators.

18. gadsimtā vīriešu modē parādījās parūkas. Interesanti, ka tās gatavoja no zirgu krēpēm. Tā kā tajās ātri ieperinājās kaitēkļi, apmēram reizi trīs nedēļās bija vajadzīga jauna parūka.

Nākamais bija Viktorijas laikmets, kad modē bija dabiskais skaistums – bez grima un pārlieku izteiksmīgām frizūrām. Sejas pūderus un citus grima piederumus tolaik izmantoja tikai prostitūtas un aktrises. Sabiedrība pirmo reizi sāka aizdomāties par higiēnas normām un veselību.

19. gadsimta beigās vīriešu modē atkal bija īsi matu griezumi. Bez parūkām!

1920. gados arī sieviešu modē parādās īsi matu griezumi. Pirmo reizi parādās mūsdienās tik populārais boba griezums. Īsie mati simbolizēja feministisko sieviešu kustību – sievietes bija ieguvušas brīvību un spēju pašas pieņemt lēmumus. Sievietes atkal aktīvi izmantoja grimu – nu tas bija daudz mūsdienīgāks un ādai tīkamāks.

Trīsdesmitajos un četrdesmitajos gados īpaši aktuāla kļūst sievišķība – gari mati, eleganti un plandoši apģērbi. Pirmo reizi moderna kļūst brūna – iesauļota – ādas krāsa.

Piecdesmitajos atkal modē bija īpaši košas krāsas. Cilvēki pēc 2. Pasaules kara gribēja kliedēt depresīvo un nomākto garastāvokli.

Sešdesmitajos mode kļuva praktiskāka. Sievietēm moderni bija vai nu izteikti īsi vai gari un taisni mati. Grimā aktuāla tikai viena tendence – melnas acu kontūrlīnijas.

Septiņdesmito gadu beigās pasaule iepazina hipiju modi.

Astoņdesmitie aizritējuši ar īpaši kupliem un uzkasītiem matiem. Tā sauktā mikrofonu mode. Ja mati izskatās tā, it kā pielikti pie galvas atsevišķi – tas ir stilīgi.

Deviņdesmitajos atkal atgriežas dabiskais skaistums. Un rodas jauns skaistuma etalons – pīrsingi ausīs, mēlē, nabā…

Raksts no arhīva

Autors:Kintija Bulava

Sieviešu Kluba diskusijai:

Tavuprāt, kas raksturo 21. gadsimta modi?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies
babina 19. novembris 2012 09:26

jā, mākslas enciklopēdijā par šo tēmu jau rakstīts....
21.gs. ir patiesa brīvība no liekā...

Skaistumkopšanas saloniņš Sieviešu klubā pašā Rīgas centrā

Nodarbības, individuālās konsultācijas un procedūras