Kā izvairīties no kļūdaina pašvērtējuma?

17. oktobris 2012 00:00
527

Psihologi konstatējuši piecas visizplatītākās pašnovērtējuma kļūdas un skaidro, kā sievietes no tām varētu izvairīties. Izlasi un padomā, vai neesi piedzīvojusi līdzīgas situācijas, un mācies tās pārvarēt.

{smallpic:1}

Problēma Nr.1: Greizsirdība un bijušās draudzenes

Tu ar mīļoto draugu esi viesības, kurās pēkšņi ierodas viņa bijusī meitene. Tā ir viņa, kuru tavs puisis nekad nav spējis aizmirst, un tagad viņi abi sākuši jautri tērzēt kādā stūrī. Tu jūties pārliecināta, jo neuzskati sevi par greizsirdi, taču sajūti iekšēju niknumu.

Ko tas nozīmē? Atzīsim acīmredzamo - tu nejūties pārliecināta par savu paštēlu un par savu vietu šajās attiecībās. Šādai izjūtai cēlonis bieži vien ir nedrošība kādās pagātnes attiecībās. Varbūt tu esi jutusi, ka viens no taviem vecākiem tevi nav pietiekoši mīlējis, un šīs izjūtas atkārtojas tavā pieaugušas sievietes dzīvē, kurā tu atkal pārdzīvo stipras pieķeršanās jūtas.

Dažkārt pat viens atsevišķs gadījums var atstāt iespaidu uz visu bērna turpmāko dzīvi. Taču atceries, ka tagad tu esi vecāka un neesi bezpalīdzīga, tāpēc vari rīkoties.

Ko darīt? Vēlāk pārrunā savas izjūtas ar savu draugu un pastāsti viņam, ka juties pamesta vai nobijusies. Taču neapstājies pie tā. Centies saprast dziļāko iemeslu, kas radījis šādu nedrošības sajūtu, jo tā var atkārtoties atkal un atkal, un tev jāiemācās to kontrolēt.

Problēma Nr.2: Māte un tēvs tevi kritizē

Tu pusdieno kopā ar vecākiem, un māte vai tēvs sāk pelt visu, kas tavā dzīvē pēdējā laikā bijis svarīgs. Tavi draugi nav gana labi, arī mīļotais puisis un darbs varētu būt labāki. Iekšēji tu izjūti vēlēšanos kliegt, taču tikai pamāj ar galvu, izrādot pa pusei piekrišanu.

Ko tas nozīmē? Ir vienkārši māt ar galvu, jo tieši to tev bērnībā mācīja. Tās ir tipiskās vecāku un bērnu attiecības, kurās bērns nedrīkst apšaubīt vecāku viedokli, kurš vienmēr ir pareizais.

Ko darīt? Tev jāsaprot, ka tas, kaut ko saka tavi vecāki, vēl nenozīmē, ka viņiem ir neapstrīdama taisnība. Uztver viņus kā cilvēkus ar saviem trūkumiem. Arī viņiem ir savas stiprās un vājās puses, un nav nekāds grēks saredzēt viņus patiesajā gaismā. Tu būsi patiesi nobriedusi kā personība, ja spēsi viņus pieņemt tādus, kādi viņi ir, un mīlēt pat tad, ja viņi nespēj šai mīlestībai atbildēt.

Problēma Nr.3: Tu domā, ka neesi piemērota šim darbam

Tavā darba vietā ir brīvs amats, kuru tu labprāt ieņemtu, taču tu neizvirzi savu kandidatūru, uzskatīdama, ka tava kvalifikācija nav pietiekami augsta. Bet puisis, kurš galu galā dabū šo amatu, ir tīrais nejēga! Tu būtu bijusi nesalīdzināmi piemērotāka kandidatūra!

Ko tas nozīmē? Iespējams, ka šeit darbojušies vairāki faktori - pašapziņa vai vienkārši fakts, ka tu esi sieviete. Lai gan mums šķiet, ka esam panākušas vienlīdzību, tā nebūt nav. Mēs joprojām pelnām mazāk nekā vīrieši.

Ko darīt? Paņem papīru un zīmuli un sastādi savu priekšrocību un trūkumu sarakstu, kas tev palīdzēs noskaidrot, kāpēc tu esi pelnījusi šo amatu. Un pēc tam pārdomā, kas tevi kavē to iegūt. Vai tas ir zems pašnovērtējums, pašapziņas trūkums vai negatīva pieredze pagātnē, kas likusi tev secināt, ka neesi pietiekami laba.

Problēma Nr.4: Tu baidies izteikt savu viedokli

Tu klausies kursu jūras bioloģijā, un tev šajā jomā ir interesanti novērojumi, kuros tu labprāt dalītos ar citiem, taču, kad pienāk brīdis, kad tev jārunā auditorijas priekšā, tu tomēr sakautrējies un klusē, bet vēlāk pārmet pati sev.

Ko tas nozīmē? Bieži vien arī šādos gadījumos vainojama negatīvā pagātnes pieredze, kas likusi secināt, ka tevis teiktais ir nesvarīgs, muļķīgs vai nepareizs.

Ko darīt? Ja tev ir laiks, nostājies pie spoguļa un mēģini iestudēt savu sakāmo. Vai arī izmēģini to kopā ar draudzeni. Tu tēlo pati sevi, bet draudzene - pasniedzēju.

Uzrakstot uz papīra visus iemeslus, kāpēc tev būtu jāsaņemas un jāizklāsta savs sakāmais, arī var palīdzēt atgūt pašapziņu, kad pienāks brīdis runāt.

Problēma Nr.5: Tu esi neapmierināta ar savu ķermeni

Uz ielas vai transporta līdzekļos dažkārt gadās satikt jaunas meitenes, kuras izskatās pēc īstām supermodelēm. Tev šķita, ka esi tīri apmierināta ar savu ķermeni, bet te pēkšņi tu sāc salīdzināt savi ar šīm meitenēm, un tavs smaids pārvēršas rūgtā grimasē.

Ko tas nozīmē? Masu mediji un izklaides industrija tieši to arī vēlas - lai tu justos neapmierināta ar savu ķermeni. Taču nevar visu vainu uzvelt viņiem.

Daudzreiz tas ir saistīts ar zemu pašnovērtējumu un problēmām pusaudža vecumā. Daudzi psihologu klienti stāsta, ka bērnībā māte viņiem teikusi: "Tu nu gan varēji nomest kādu kilogramu" vai arī tēvs izteicis kādu nepatīkamu komentāru par meitenes ārieni. Pusaudze var par to pasmieties, taču sarūgtinājums paliek.

Arī vēlāk zemapziņā palikušie nopēlumi var iznirt virspusē, un pēkšņi parādījusies skaista sieviete šīs sajūtas var stimulēt.

Ko darīt? Atceries padomus četrām pirmajām situācijām un pēc tam paskaties pati uz sevi. Kas tev patīk savā izskatā? Acis, vēders, personība?

Saproti, ka visi nevar būt Sindijas Kraufordes un Keitas Mosas kloni. Tu esi unikāla, un tev tas jāsaprot nekavējoties. Nepievērs tik lielu uzmanību citiem, koncentrējies uz sevi.

 

Sieviešu Kluba diskusijai:

Kā ir ar Tevi? Vai ir gadījies saskarties ar līdzīgām kļūdām?

Autors neiebilst, ja viņa publicētais materiāls portālā Sieviešu Klubs, bez iepriekšējas saskaņošanas ,tiek ievietots citos informācijas avotos ar hipersaiti uz viņa oriģinālo materiālu.
Lai komentētu, nepieciešams autorizēties Reģistrējies

Skaistumkopšanas saloniņš Sieviešu klubā pašā Rīgas centrā

Nodarbības, individuālās konsultācijas un procedūras